MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szyna wygięła się, a upalne lato dopiero przed nami. Może być więcej takich przypadków

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
30 kwietnia 2024 roku. Szyny na ulicy Wyszyńskiego nie wytrzymały wysokiej temperatury
30 kwietnia 2024 roku. Szyny na ulicy Wyszyńskiego nie wytrzymały wysokiej temperatury Marek Jaszczyński
Kłopoty z wyboczeniem szyn na ulicy Wyszyńskiego w Szczecinie mogą się powtórzyć. Potrzebny jest generalny remont torowiska. Na razie nie ma na to pieniędzy.

Upały jeszcze się na dobre nie zaczęły, a już dały się we znaki. 30 kwietnia pod wpływem ciepła doszło do wygięcia się szyny na ulicy Wyszyńskiego. W zatorze stanęły tramwaje linii 2, 6, 7 i 8. Przerwa w ruchu wynosiła godzinę. Do wybrzuszenia szyny doszło też na ulicy Mickiewicza.

To powtórka z ubiegłego roku. 8 czerwca 2023 roku - z powodu wysokiej temperatury - doszło do poważnej usterki torowiska na ulicy Wyszyńskiego w Szczecinie. Jeszcze wcześniej: 20 kwietnia 2018 roku i w marcu 2021 roku pęknięta szyna spowodowała zatory na moście Długim. W ubiegłym roku jeden z mieszkańców złożył skargę na prezydenta Szczecina. Twierdził, że na przestrzeniach narażonych na silne nasłonecznienie dochodzi do kumulacji ogromnych ilości energii cieplnej, której beton asfalt i szyny nie są w stanie wypromieniować i oddać do otoczenia. W konsekwencji nagrzewają się do blisko 100 stopni Celsjusza i w wyniku rozszerzalności cieplnej stali szyny ulegają wydłużeniu, a następnie wyboczeniu. Radni podczas głosowania uznali skargę mieszkańca za bezzasadną.

Przyczyną wyboczeń torów są duże siły ściskające w tokach szynowych spowodowane przyrostem temperatury ponad tzw. temperaturę neutralną, czyli temperaturę, w której szyny wolne od naprężeń są połączone ze sobą i z podkładami. Z tego powodu w pewnych odstępach w nawierzchni torowej montuje się tak zwane styki dylatacyjne, umożliwiające wzajemne ruchy dwóch odcinków szyn wobec siebie.

"Głos" zapytał, czy w torowisku na Wyszyńskiego nie ma styków dylatacyjnych?

- Torowisko z dwóch stron ograniczone jest konstrukcjami betonowymi, w związku z czym mówiąc najprościej, szyna nie ma gdzie się wydłużyć, dodatkowo wzniesienia i łuk pionowy zmniejszają sztywność szyny na osi pionowej - mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

Zapytaliśmy, czy będzie modernizacja torowiska na ulicy Wyszyńskiego?

- Ta część torowiska ma już swoje lata i jest przewidziana do remontu. Tramwaje Szczecińskie złożyły taki wniosek do budżetu Szczecina na 2025 rok, ale głosowanie nad budżetem jeszcze jest przed nami - odpowiada przedstawiciel TS.

Nie można wykluczyć, że w czasie upałów należy się spodziewać kolejnych kłopotów z torowiskiem. Służby techniczne nie są w stanie wytypować ani miejsca, ani czasu, w jakim nastąpi wybrzuszenie czy wyboczenie szyny, w związku z czym jedynym środkiem zaradczym jest monitorowanie całej sieci torowisk ze szczególnym uwzględnieniem miejsc potencjalnie bardziej narażonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński