MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od ulicy Nowej po ul. Kolumba w Szczecinie. Byliśmy na placu budowy [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Ukończenie prac przy obu trasach (na Kolumba i Powstańców Wielkopolskich) nastąpi w pierwszych miesiącach 2026 roku - mówi Prezydent Szczecina
Ukończenie prac przy obu trasach (na Kolumba i Powstańców Wielkopolskich) nastąpi w pierwszych miesiącach 2026 roku - mówi Prezydent Szczecina Andrzej Szkocki
Sprawdzamy, co dzieje się z "torową rewolucją" na Nowym Mieście.

- Ile to już trwa! Nie ma żadnego sklepu i wszystko trzeba kupować przy Bramie Portowej i nosić. Może po remoncie będzie lepiej? - zastanawia się jeden z mieszkańców ulicy Kolumba, którego spotkaliśmy w czasie wizyty na placu budowy.

Gołym okiem widać, że robota się "nie pali". Wygląda tak, jakby wykonawcy brakowało pracowników. Pierwotny termin oddania inwestycji, rozpoczętej pod koniec 2021 roku, minął 6 listopada 2023 roku. Firma ZUE, główny wykonawca prac, złożyła wniosek o wydłużenie terminu prac przy przebudowie ulicy Kolumba, alei Powstańców Wielkopolskich i na pętli Pomorzany do drugiej połowy 2025 roku.

Wcześniej mają ruszyć tramwaje i ruch samochodowy przez ulicę Kolumba.

- ZUE SA zakłada, że prace w ciągu ulic Kolumba i Chmielewskiego zakończą się w trzecim kwartale 2024 r. Tramwaje mają ruszyć przez Kolumba na pętlę Pomorzany we wrześniu. Na przełomie września i października planowane jest otwarcie dla ruchu samochodowego - informuje Wojciech Jachim ze spółki Tramwaje Szczecińskie.

Z kolei prace na alei Powstańców Wielkopolskich nie ruszą przed zakończeniem prac na ulicy Kolumba. Inaczej doszłoby do paraliżu komunikacyjnego.

- Najpóźniej we wrześniu rozpocznie się przebudowa al. Powstańców Wielkopolskich. Tu zakończenie robót planowane jest w lipcu 2025 roku - mówi Wojciech Jachim.

Czy nowe terminy dla wykonawcy prac są realne?

- Tak, są realne. Wspólnie ustalone, w porozumieniu między generalnym wykonawcą a miastem. Patrząc na to, co dzieje się ogólnie na rynku budowlanym, w tym szczególnie w inwestycjach publicznych, to ważne, że wykonawca jest na placu budowy i "krok po kroku" realizuje inwestycję - komentuje Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Jednak bardziej realny wydaje się inny termin, o którym mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina w wywiadzie dla branżowego portalu transport-publiczny.pl, że ukończenie prac przy obu trasach (na Kolumba i Powstańców Wielkopolskich) nastąpi w pierwszych miesiącach 2026 roku.

Przypomnijmy, że remont obejmuje kompleksową przebudowę torowiska, jezdni, chodników oraz sieci trakcyjnej, a wykonawcą jest firma ZUE, która prowadzi prace w ramach torowej rewolucji w centrum Szczecina.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński