MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin chce zbudować wielką elektrownię fotowoltaiczną na wyspie Ostrów Mieleński

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, czyli EcoGenerator planuje na Ostrowie Mieleńskim wybudowanie wielkiej farmy fotowoltaicznej
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, czyli EcoGenerator planuje na Ostrowie Mieleńskim wybudowanie wielkiej farmy fotowoltaicznej EcoGenerator
Działający na Ostrowie Grabowskim Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jest obecnie jednym z dwóch (obok Enei) dostawców energii elektrycznej dla Szczecina. ZUO produkuje prąd z odpadów, ale w przyszłości planuje to robić także ze słońca. Instalacja fotowoltaiczna ma powstać na sąsiednie wyspie (Ostrowie Mieleńskim), gdzie spółka chce wybudować ogromną farmę a także na dachu magazynu żużla na terenie EcoGeneratora.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, czyli EcoGenerator planuje na Ostrowie Mieleńskim wybudowanie wielkiej farmy fotowoltaicznej. Szacunkowo postawienie instalacji może pochłonąć 130 mln zł. ZUO jako inwestor będzie więc szukać możliwości finansowania zadania ze środków zewnętrznych.

- Do funkcjonowania, Szczecin potrzebuje około 103 tys. MWh w ciągu roku - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - EcoGenerator właściwie w stu procentach zasila obecnie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (oświetlenie uliczne, sygnalizację świetlną itd.), wspiera Tramwaje Szczecińskie i dostarcza energię do ładowarek autobusów elektrycznych oraz do Technoparku Pomerania.

Energię miastu zapewniają także 43 instalacje fotowoltaiczne na szczecińskich instytucjach.

- Energia wyprodukowana dzięki planowanej przez EcoGenerator farmie, zasili pozostałe miejskie jednostki i tym samym pokryje brakujące do samowystarczalności energetycznej zapotrzebowanie Szczecina - dodaje prezydent Krzystek.

Zgodnie z harmonogramem, inwestycja powstanie około 2030 r. Najważniejszym jej punktem będzie uzyskanie warunków przyłącza do Głównego Punktu Zasilającego. Przewiduje się, że byłoby to po drugiej stronie Kanału Parnicy, czyli od strony ul. Gdańskiej. Długość kabla wynosiłaby wtedy około 1,5 km a kilkaset jego metrów znajdowałoby się pod Kanałem.

Ale to nie wszystko.ZUO planuje realizację jeszcze jednej inwestycji. Na dachu magazynu sezonowania żużla, chce zamontować panele fotowoltaiczne. Łączna ich wydajność ma wynosić około 300 kWp i w zamiarze będzie dodatkowym źródłem energii służącym zabezpieczeniu potrzeb własnych zakładu.

- Tak naprawdę potrzeby te ZUO już w tej chwili zaspokaja - z jednym, małym wyjątkiem. Chodzi o czas, kiedy instalacja przez kilka tygodni nie pracuje z powodu przypadającego latem corocznego postoju remontowego - tłumaczy Anna Folkman, rzeczniczka prasowa szczecińskiego EcoGeneratora. - W tym czasie zakład na rynku kupuje energię elektryczną. Posiadając instalację fotowoltaiczną już tego nie będzie robić.

Instalacja ma być niewielka, wkomponowana w istniejące źródło energii, więc jej uruchomienie planuje się na 2025 r. - koszt: kilkaset tysięcy złotych.

Formalności związane z budową już się toczą. Wniosek o określenie warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznej został złożony. Po uzyskaniu tych warunków kolejnym etapem będzie zlecenie prac w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jest jednym z filarów programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest zwiększenie wykorzystania przez Miasto własnych źródeł energii, a docelowo uzyskania samodzielności energetycznej. Już teraz Szczecin jest liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast. W 2023 r., dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii oraz własnej produkcji energii, Miasto zaoszczędziło 16 mln zł. Prawie 8 mln złotych oszczędności udało się wypracować dzięki produkcji energii elektrycznej właśnie w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów, pozostała kwota to oszczędności z tytułu niezakupionego prądu, a wyprodukowanego przez OZE.

Poza energią elektryczną, dzięki termicznemu unieszkodliwianiu odpadów, ZUO produkuje również energię cieplną. Od początku istnienia EcoGeneratora wyprodukowane przez zakład ciepło trafia do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

EcoGenerator działa w Szczecinie od grudnia 2017 r. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński