MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy ulicy Gdańskiej w Szczecinie powstanie nowoczesna biokompostownia za 80 milionów złotych

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Od lewej: zastępca prezydenta Anna Szotkowska, prezes zarządu REMONDIS Szczecin Ronald Laska, prokurent Monika Wierzbicka
Od lewej: zastępca prezydenta Anna Szotkowska, prezes zarządu REMONDIS Szczecin Ronald Laska, prokurent Monika Wierzbicka UM Szczecin
Powstała spółka Szczecińskie Centrum Biorecyklingu. To kolejny krok w stronę uruchomienia ekologicznej i bezpiecznej kompostowni bioodpadów, która będzie ważnym uzupełnieniem miejskiego systemu gospodarowania odpadami.

Bioodpady stanowią największy wagowo odsetek odpadów selektywnie gromadzonych i odbieranych z terenu Szczecina - około 20 tys. ton rocznie. Obecnie są one w większości transportowane do dwóch instalacji oddalonych od Szczecina o kilkadziesiąt kilometrów: w Leśnie Górnym i Łęczycy. Odbywa się to w ramach porozumień z Gminą Police i Gminą Stargard . To rozwiązanie generuje jednak duże koszty i nie gwarantuje bezpieczeństwa.

- Od lat budujemy w Szczecinie sprawny, efektywny i ekologiczny system gospodarowania odpadami – podkreślił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Składa się na niego cały szereg elementów: od zapewnienia odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości, poprzez Ekoporty i minipszoki, aż po EcoGenerator, czyli naszą instalację do termicznego unieszkodliwiania odpadów. Naturalną kontynuacją tych działań i niejako domknięciem systemu będzie budowa nowoczesnej instalacji do przetwarzania bioodpadów, czyli ekologicznej i bezpiecznej biokompostowni.

Stały przyrost masy bioodpadów, wzrastające koszty obecnego zagospodarowania tej frakcji, to tylko niektóre argumenty za budową własnej biokompostowni. Bez rozwiązania kwestii przetwarzania bioodpadów nie da się również osiągnąć właściwych poziomów recyklingu, do czego, zgodnie z ustawą, zobowiązane są wszystkie gminy w Polsce. Wyzwanie jest duże, bo wymagany poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych rośnie skokowo: od 35 proc. w tym roku do 65 proc. w roku 2035. Na gminy, którym się nie uda, nakładane będą karty pieniężne.

To dlatego w Szczecinie powstanie Szczecińskie Centrum Biorecyklingu, czyli ekologiczna i bezpieczna biokompostownia, zajmujące się przetwarzaniem szczecińskich bioodpadów. Jest to wspólne przedsięwzięcie Gminy Miasto Szczecin i REMONDIS Szczecin. We wtorek (5 marca) oficjalnie powołana została spółka, która zajmie się realizacją tego zadania.

Wkład Miasta stanowi działka przy ul. Gdańskiej. Powstanie tam kompostownia tunelowa o wydajności 40 tys. ton rocznie. Kompostownia będzie w pełni zhermetyzowana, w 100 proc. spełniająca wymogi najlepszej dostępnej technologii oraz wymagania konkluzji BAT w zakresie przetwarzania odpadów na każdym z jego etapów, bez uciążliwości dla najbliższego otoczenia. Oznacza to, że cały proces przetwarzania bioodpadów będzie zamknięty - od momentu ich przyjęcia, do momentu wyjazdu produktu gotowego, czyli kompostu.

Zakres planowanej działalności instalacji sprowadza się do przetwarzania selektywnie zebranych bioodpadów w specjalistycznych tunelach, gdzie następuje proces kompostowania. Celem całego procesu jest wytworzenie certyfikowanego kompostu – środka poprawiającego właściwości gleby, bogatego w substancje organiczne i niewydzielającego przykrych zapachów, który może być następnie sprzedany np. rolnikom.

Planowany termin zrealizowania inwestycji i uruchomienia instalacji to przełom 2025/2026 r., a szacowane koszty: 80 mln zł.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński