MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest zespół w sprawie powołania Parku Narodowego Doliny Odry. Wiemy, kto jest w składzie

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Jest termin pierwszego posiedzenia zespołu do spraw opracowania założeń utworzenia parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry
Jest termin pierwszego posiedzenia zespołu do spraw opracowania założeń utworzenia parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry Andrzej Szkocki
Jest rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski, jest data pierwszego posiedzenia zespołu do spraw opracowania założeń utworzenia parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry. W zespole są 24 osoby.

Można powiedzieć, że po zapowiedziach i wielu słowach, które do tej pory padły, powołanie zespołu jest pierwszym oficjalnym krokiem do utworzenia parku narodowego na Międzyodrzu. Zespół do spraw opracowania założeń utworzenia parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry od początku ma narzucone duże tempo pracy - bo zgodnie z rozporządzeniem do 31 października musi przedstawić sprawozdanie końcowe ze swoich prac.

Zadaniem zespołu jest wypracowanie rekomendacji dla Ministra Klimatu i Środowiska dotyczących m.in. tak istotnych kwestii jak obszar parku i jego otuliny, działań ochronnych czy działalności, która może być prowadzona na obszarze Parku, w szczególności w odniesieniu do działalności rybackiej. Zespół opracuje również zestawienie korzyści i kosztów wynikających z utworzenia parku narodowego.

Przewodniczącym zespołu jest Wojciech Hurkała – radca w Departamencie Ochrony Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a jego zastępczynią Patrycja Zasępa – dyrektorka Departamentu Ochrony Przyrody w resorcie. Sekretarzem została Dorota Wójcik – również z ministerstwa. Oprócz tego w zespole jest 21 różnych osób, które reprezentują m.in. lokalne samorządy. Znalazły się tu również osoby, które otwarcie mówiły do tej pory, że parku narodowego na Międzyodrzu nie chcą - to m.in. Krzysztof Grzelak, prezes Rybackiej Spółdzielni „Regalica” w Gryfinie, czy sceptyczny wobec inicjatywy Tomasz Miler, dotychczasowy wiceburmistrz Gryfina.

W skład zespołu weszli:

 • Radomir Dyjak – starszy administrator w Departamencie Ochrony Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
 • Karin Kmiecik – przedstawiciel Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie,
 • Maciej Humiczewski – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego,
 • Joanna Ekiert – przedstawiciel gminy Gryfino,
 • Tomasz Miler – przedstawiciel gminy Gryfino,
 • Małgorzata Schwarz – przedstawiciel gminy Kołbaskowo,
 • Lidia Rafa – przedstawiciel gminy Widuchowa,
 • Emilia Kaszycka – przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie,
 • Marcin Siedlecki – przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, 10. Katarzyna Dziubak – przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego,
 • Andrzej Raj – przedstawiciel Karkonoskiego Parku Narodowego,
 • Anna Wilińska – przedstawiciel Kampinoskiego Parku Narodowego,
 • Łukasz Ławicki – przedstawiciel Inicjatywy Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry,
 • Piotr Piznal – przedstawiciel Inicjatywy Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry,
 • Ewa Drewniak – przedstawiciel Inicjatywy Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry,
 • Ryszard Matecki – przedstawiciel Inicjatywy Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry,
 • Dominik Marchowski – przedstawiciel Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk,
 • Agnieszka Szlauer-Łukaszewska – przedstawiciel Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego,
 • Lesław Wołejko – przedstawiciel Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,
 • Adam Tański – Prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie, 21. Krzysztof Grzelak – Prezes Zarządu Rybackiej Spółdzielni „Regalica” w Gryfinie.

Zadania dla poszczególnych osób zostaną wkrótce szczegółowo podzielone, jednak już teraz mniej więcej wiadomo, kto jakimi kwestiami się zajmie. - W zespole będę zajmował się rozwojem turystyki i powiązaniem parku z przedsiębiorczością. Chciałbym budować

nowoczesny zielony marketing, który z jednej strony będzie promował przedsiębiorczość proekologiczną, a z drugiej pełnił też funkcje edukacyjne w regionie - mówi Ryszard Matecki z zespołu.

Choć najgłośniej w tej chwili jest o społecznych i gospodarczych kwestiach dotyczących powołania parku, to najważniejsze będą sprawy dotyczące ochrony przyrody. Nad tymi będą pracowali naukowcy i specjaliści obecni w zespole, m.in. ornitolog Łukasz Ławicki. - Moje działania w zespole chcę skoncentrować przede wszystkich na aspektach związanych z działaniami ochronnymi, jakie należy wdrożyć do poprawy jakości siedlisk dla kluczowych gatunków w przyszłym parku narodowym, głównie gatunków ptaków związanych z zanikającym tu siedliskami, takimi jak tereny otwarte - łąkowo-pastwiskowe - mówi Łukasz Ławicki i wymienia takie gatunki, jak krwawodziób, rycyk, wodniczka czy błotniak łąkowy.

Pierwsze posiedzenie zespołu jest zaplanowane już na 18 kwietnia. Park Narodowy Doliny Dolnej Odry ma szansę być pierwszym po 23 latach nowym parkiem narodowym w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński