MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś startuje 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Tegoroczny Kontrapunkt będzie się odbywał w dniach 19 kwietnia - 1 czerwca
Tegoroczny Kontrapunkt będzie się odbywał w dniach 19 kwietnia - 1 czerwca mat. prasowe
7 AKTÓW MIŁOSIERDZIA to seria otwartych wydarzeń artystycznych, która otworzy 57. Międzynarodowym Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT. Pierwsza z nich już dziś o o godz. 19 w Hali Odra.

W programie znalazły się wydarzenia inspirowane obrazem Caravaggia „Siedem aktów miłosierdzia”, do stworzenia których zaproszone zostały artystki i artyści, reprezentujący różne dziedziny sztuki i filozofie tworzenia, by na nowo poddać interpretacji ten jeden z kanonicznych konceptów etycznych.

Program wygląda następująco:

19.04, godz. 19.00, Hala Odra - NAGICH PRZYODZIAĆ (KIKI NIGHT)

Spotkanie z kulturą ballroomu, która zainspirowała programy telewizyjne, takie jak „Pose” czy „Legendary”. Kiki Night to pełne emocji wydarzenie performatywne, podczas którego osoby uczestniczące walczą o trofea w określonych kategoriach. Wydarzenie skierowane jest do społeczności ballroomu, ale także osób, które chcą poczuć niesamowitą energię płynącą z performensu. A wszystko to przy akompaniamencie muzyki vogue, house i techno. Wydarzenie organizują Madlen Revlon, prekursorka kultury ballroomu w Polsce i projektant mody Tomasz Armada.
Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

20.04, godz. 10.00-16.00, Ogrody Śródmieście - GŁODNYCH NAKARMIĆ, SPRAGNIONYCH NAPOIĆ (UCZTA)

Siądźmy razem przy wspólnym stole. Zaproszone przez Karolinę Gołębiowską osoby z miejskich organizacji aktywistycznych przygotują w Ogrodach Śródmieście ucztę według przepisów opracowanych podczas warsztatów polsko-niemieckich. To okazja nie tylko do degustacji przygotowanych dań, ale również możliwość spotkania ze szczecińskimi aktywistami_tkami i wszystkimi, którzy zechcą zasiąść przy wspólnym stole. Wierzymy, że atmosfera wspólnego jedzenia stworzy przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń, dzięki czemu uczta będzie miała wymiar nie tylko kulinarny.

Wydarzenie organizują Karolina Gołębiowska – artystka wizualna i działaczka kultury i dramaturżka Anna Mazurek.

Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

20.04, godz. 14.00-19.00, Marina Gocław - CHORYCH NAWIEDZAĆ (SZCZODRA)

Performatywnie o… Odrze. Odra, pozornie wpisana w tożsamość Szczecina, od lat płynie odrębnym, choć nie własnym nurtem, pozostając poza obszarem codziennej miejskiej świadomości. Według słownikowej definicji szczodra to „ta, która obdarowuje obficie”. Punktami wyjścia w naszych rozważaniach będą więc kwestie potencjału tkwiącego w owej obfitości, ale także granice i różnice pomiędzy darem i eksploatacją, protekcją i protekcjonalizmem, podmiotowym i przedmiotowym, osadzone w kontekście sąsiedztwa rzeki i innych żywych organizmów. Działania nawiązują do katastrofy ekologicznej na Odrze z 2022 roku i wspierają ideę powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Wydarzenie organizują Weronika Fibich, Rafał Foremski i Paula Rudź, działacze związani z Ośrodkiem Teatralnym Kana.
Wydarzenie bezpłatne. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail: [email protected] (szczegóły wydarzenia zostaną wysłane uczestnikom w mailu)

20 i 21.04, godz. 17.00, sala sesyjna Rady Miasta - ZMARŁYCH POGRZEBAĆ (SPEKTAKL)

Spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka na podstawie tekstu Mikity Iłinczyka „Say Hi to Abdo”. Tworząc utopijny obraz Europy w roku 2050, na czele której staje Unia Euro-Islamska, twórcy spektaklu stawiają pytania odnoszące się wprost do współczesności. Czym dziś jest miłosierdzie? Czy może być ono lekarstwem na pełne napięcia i coraz bardziej spolaryzowane społeczeństwo europejskie? Czy możliwe jest domaganie się zadośćuczynienia za krzywdy, za które trudno znaleźć dziś odpowiedzialnych? Dotykający problemów migracji spektakl będzie próbą zbadania współczesnej kondycji Europy. Przedstawienie w formie dramatu sądowego, prezentowane będzie w wyjątkowej przestrzeni sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin, gdzie pod publiczny osąd poddane będzie dzisiejsze pojmowanie „sprawiedliwości”.

21.04, godz. 12.00 – start Plac Solidarności - PODRÓŻNYCH W DOM PRZYJĄĆ (POCHÓD)

Jestem ze Szczecina, czyli skąd? Jana Shostak, artystka wizualna i performerka, zainspirowana napływowym charakterem mieszkańców i mieszkanek Szczecina, poprowadzi miejski pochód. Towarzyszyć jej będą szczecińskie organizacje zrzeszające osoby imigranckie. Podczas pochodu zobaczymy różne sztandary, które powstały podczas warsztatów z grupami mniejszościowymi. Czy któryś będzie zaskoczeniem? Posłuchamy również historii osób, które przybyły do Szczecina z różnych miejsc na świecie.
Wydarzenie organizują Jana Shostak – artystka wizualna, performerka, polityczka, aktywistka i dramaturżka Anna Mazurek.

Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

21.04, godz. 14.00-16.00, Wały Chrobrego - WIĘŹNIÓW POCIESZAĆ (MURY EUROPY)

A mury runą…? Zapraszamy na performance przed teatrem z reprodukcjami murów znajdujących się na granicach Unii Europejskiej. W działaniach wezmą udział grupy polskich i niemieckich performerów, a towarzyszyć im będzie słuchowisko przygotowane na bazie reportaży wielokrotnie nagradzanego kolektywu dziennikarskiego Outriders. Wspólnie posłuchajmy rozmów z osobami mieszkającymi w obszarach przygranicznych, ekologami, lekarkami i samymi migrantami.
Wydarzenie organizują Marta Gosecka, pedagożka teatru, liderka równości i choreografka, reżyserka Be van Vark.
Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

Tegoroczny Kontrapunkt będzie się odbywał w dniach 19 kwietnia - 1 czerwca. 1,5 miesiąca festiwalu, 6 sekcji tematycznych, spektakle z 5 europejskich krajów, ponad 50 wydarzeń artystycznych w 15 lokalizacjach w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński