MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Król Danii otworzył budowę nowej fabryki w Szczecinie. "Polska i Dania połączone morzem i wiatrem" [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Król Danii Fryderyk X uroczyście otworzył w Szczecinie budowę fabryki turbin wiatrowych
Król Danii Fryderyk X uroczyście otworzył w Szczecinie budowę fabryki turbin wiatrowych Andrzej Szkocki
Jeśli byliście zaskoczeni liczbą wozów policyjnych, straży miejskiej i ciemnych samochodów z "kogutami", na jakie natknęliście się na ulicach Szczecina w czwartek po południu i piątek rano aż do popołudnia, to śpieszymy z wyjaśnieniami. Wczoraj i dziś po Szczecinie, z miejsca na miejsce, specjalną limuzyną przemieszczał się Król Danii Fryderyk X. A za nim kawalkada samochodów z delegacjami rządowymi z Danii i Polski, samorządowcami, władzami województwa i miasta ale także z ochraniarzami Biura Ochrony Rządu i specjalną ochroną króla.

Król Danii do Polski przyjechał z trzydniową wizytą. Najpierw musiał odwiedzić stolicę kraju (tego wymagał protokół dyplomatyczny). Tam przyjął go między innymi Prezydent Andrzej Duda, a ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Toft zaprosił go na kolacje (kolacja wydana została na cześć wizyty Króla Danii w Polsce) do Zamku Królewskiego (Arkady Kubickiego), gdzie podano między innymi danie z cielęciny i pyszne hiszpańskie i austriackie wina.

Około godziny 16 na lotnisku w Goleniowie Monarchę przywitał wojewoda Adam Rudawski, a na specjalnym wieczorze w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie król Danii Fryderyk X pojawił się o godzinie 20 w progu czekał na niego prezydent miasta Piotr Krzystek jako gospodarz oraz wojewoda Adam Rudawski i marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz.

W Filharmonii w swoim wystąpienia król Danii mówił o współpracy polsko-duńskiej, zwłaszcza w sektorze energetyki wiatrowej i zwłaszcza w regionie Pomorza Zachodniego.

- Polskę i Danię łączy granica morska na Bałtyku, a samo Morze Bałtyckie to kwestia, która "łączy oba kraje w wielu obszarach" - podkreślił Fryderyk X.

Król Danii Fryderyk X w Szczecinie

Fryderyk X na Pomorzu Zachodnim. Powitanie króla Danii w Fil...

Zwrócił tez uwagę na sprawy związane z klimatem i koniecznością odchodzenia od energetyki opartej na surowcach kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Przypomniał, że w obszarze energetyki Polska i Dania z sukcesami współpracowały już przy budowie gazociągu Baltic Pipe, a obecnie rozwijają współpracę w obszarze morskich (offshore) elektrowni wiatrowych.

Fryderyk X wyraził nadzieję, że polskie i duńskie firmy będą dalej skupiać się na OZE, co m.in. pozwoli wesprzeć Polskę w osiągnięciu celu odejścia od paliw kopalnych w przewidywalnej przyszłości.

- Jako państwo chcemy współpracować w wykorzystaniu tego olbrzymiego potencjału przemysłu wiatrowego, jaki posiada Pomorze Zachodnie - zadeklarował, określając Polską i Danię jako państwa "połączone morzem i wiatrem".

Klimat, wiatr, OZE to tematy bliskie JKM, który w piątek rano z Hotelu Radisson Blu limuzyną przyjechał do fabryki turbin Vestas Offshore w Szczecinie, gdzie w jego obecności i przy jego udziale wmurowany został kamień węgielny pod budowę fabryki gondoli dla morskich turbin wiatrowych.

Zaraz po tym Fryderyk X odwiedził Teatr Polski, gdzie w jego obecności podpisano list intencyjny w sprawie przyjęcia portów Szczecin i Świnoujście do największego w Europie Offshore Wind Port Alliance. W imieniu ZMPSiŚ SA podpis na dokumencie złożył p.o. prezes zarządu, dr hab. Stanisław Iwan prof. Politechniki Morskiej.

Wydarzeniu towarzyszyła debata poświęcona energetyce wiatrowej "Wind, Waves and Wires".

Na lunch Fryderyka X zaprosił do Willi Lentza prezydent Piotr Krzystek. Tam przy stole obok króla Danii zasiedli między innymi wojewoda, marszałek, ambasadorowie, przedstawiciele rządu Polski i Danii. Przy okazji spotkania w reprezentacyjnej szczecińskiej Willi, specjalnie dla Króla, ale też dla Ole Tofta, Ambasadora Królestwa Danii w Polsce, magistraccy urzędnicy pokazali artefakty związane z obecnością Duńczyków na Pomorzu Zachodnim.

Król Danii Fryderyk X oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek w Willi Lentza
Król Danii Fryderyk X oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek w Willi Lentza Andrzej Szkocki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński