MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy testowali aquapark, teraz Fabryka Wody testuje ich cierpliwość. Nie będzie otwarcia przed majówką

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Niedawno w Szczecinie pojawiły się banery przekonujące o tym, że otwarcie aquaparku wkrótce.
Niedawno w Szczecinie pojawiły się banery przekonujące o tym, że otwarcie aquaparku wkrótce. Andrzej Szkocki
- Mi już cierpliwość się skończyła. Sobota spędzona na Lagunie w Gryfinie. Prawie 7 godzin wypoczynku, bez tłoku z dobrym dojazdem pociągiem ze Szczecina. Testujcie się dalej - to jeden z komentarzy mieszkańca Szczecina, który ma dość czekania na otwarcie Fabryki Wody. Wiadomo już, że aquaparku nie uda się otworzyć przed długim weekendem.

- Są tam jeszcze pewne poprawki. Uwagi wnieśli też mieszkańcy, którzy odwiedzili nasz aquapark. Pewne funkcjonalności musimy poprawić. Czasem są to rzeczy bardzo drobne, ale wymagają działania. Dlatego nie uda się otworzyć obiekt do końca kwietnia - mówił we wtorek Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Podobny komunikat wypłynął od władz spółki odpowiadającej za aquapark w Szczecinie.

- Aktualnie organizujemy się na obiekcie oraz wprowadzamy poprawki po uwagach jakie mieliśmy podczas testów. Obiekt jest ponadto zaopatrywany w niezbędny asortyment. Szczegóły dotyczące otwarcia przekażemy niebawem - Piotr Zieliński z Fabryki Wody.

Słowa "niebawem" lub "wkrótce" są najczęściej - oprócz samej nazwy aquparku - powtarzane przez władze spółki w odpowiedzi na pytania o termin otwarcia obiektu, który miał działać już ponad rok temu. Zdanie "wkrótce otwarcie" pojawia się nawet na ogromnych banerach, które niedawno pojawiły się na ulicach Szczecina.

Fabryka Wody od środka. Zobacz zdjęcia

Fabryka Wody w Szczecinie gotowa. Kilkanaście basenów i saun, ścianka wspinaczkowa, kręgielnia, strefy komfortu, gastronomiczne. Wszystko estetyczne, nowe i nowoczesne.

Byliśmy w Fabryce Wody. Szczeciński aquapark wygląda imponuj...

Teraz "wkrótce" i "niebawem" może oznaczać maj 2024 (po długim weekendzie), ale i to nie jest przesądzone. Co jakiś czas pojawiają się ogłoszenia, że aquapark poszukuje kolejnych osób do pracy.

- Specjalista ds. zamówień poszukiwany! Poszukiwani pracownicy na kręgielnię! Magazynierzy do części gastronomicznej poszukiwani! - to ogłoszenia z ostatnich dni.

Do obsługi Fabryki Wody potrzeba ok. 300 osób (ratowników, pracowników kas, obsługi klienta, gastronomii, osób sprzątających).

- Nie mamy problemu ze skompletowaniem załogi. Wręcz przeciwnie, nasze oferty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem - zapewniał pod koniec lutego podczas prezentacji obiektu Konrad Stępień, prezes Fabryki Wody.

Fabryka Wody miała być gotowa już rok temu. Opóźnienie tłumaczone jest pandemią, wojną na Ukrainie, zakłóceniem łańcucha dostaw elementów budowlanych. Z tego powodu wykonawca (konsorcjum firm ALSTAL Grupa Budowlana i ALSTAL Real Estate) ma otrzymać od inwestora (miejska spółka Fabryka Wody) ok. 10 mln zł więcej niż zapisano w kontrakcie. To oznacza, że koszt całej inwestycji wyniesie ponad 360 mln zł. Ma być sfinansowana z kredytu inwestycyjnego (318 mln zł plus ok. 130 mln zł obsługi) udzielonego przez konsorcjum banków Pekao SA, PKO BP oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Miejska spółka będzie go spłacać do 2041 roku.

Obiekt zbudowano na terenie pod dawnym kąpielisku Gontynka przy skrzyżowaniu ulic Sczanieckiej/1 Maja. Na trzech kondygnacjach powstało 17 wewnętrznych basenów o łącznej powierzchni lustra wody przekraczającej 2000 metrów kwadratowych. Największy jest basen rekreacyjny z huśtawką wodną, boiskiem do siatkówki, siatkami wspinaczkowymi, kotarą wodną, leżankami z hydromasażem, i podwodnymi gejzerami. Jest też m.in. basen sportowy z podnoszonym dnem, basen rekreacyjny VIP z ekranem, jaskinia przygód i jaskinia multimedialna, a także rwąca rzeka. Kolejne cztery niecki basenowe zlokalizowane są na zewnątrz budynku.

W największej z nich zaplanowano basen rekreacyjny. W nieco mniejszej zlokalizowany będzie wodny plac zabaw, a dwie najmniejsze niecki będą tworzyć brodzik dziecięcy i basen wpływowy.

W Fabryce Wody jest 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Najdłuższa jest zjeżdżalnia pontonowa (77 m.). Kolejne to zjeżdżalnia wyścigowa składająca się z dwóch symetrycznych rur o długości 59 metrów, zjeżdżalnia „Skocznia Małysza” (29 m.) i zjeżdżalnia rodzinna, mierząca 14 metrów.

Obok basenów, amfiteatru i tarasu, który zimą zamieniać się będzie w lodowisko, w drugim skrzydle obiektu powstało centrum edukacyjne. Jego tematem przewodnim jest woda. W centrum jest miejsce na wystawy i laboratoria, w których prowadzone będą eksperymenty.

W cały obiekcie jednocześnie będzie mogło przebywać 2300 osób. Władze spółki liczą, że codzienne Fabrykę Wody odwiedzi co najmniej 3 tysiące ludzi. Roczny koszt funkcjonowania parku rozrywki wyceniono na 90 mln zł (koszty mediów, wynagrodzeń pracowników, napraw itp.)

- Przy założeniu trzech tysięcy osób dziennie, czyli miliona rocznie, nasza działalność bilansowałaby się - tłumaczył Konrad Stępień.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński