MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin przyjmuje pierwszy statek [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Nowe Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin właśnie obsłużyło swój inauguracyjny statek. Chemikaliowiec City Island zabrał na pokład blisko 18 tysięcy ton kwasu siarkowego
Nowe Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin właśnie obsłużyło swój inauguracyjny statek. Chemikaliowiec City Island zabrał na pokład blisko 18 tysięcy ton kwasu siarkowego mat. prasowe
26 kwietnia br. do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec CITY ISLAND. To symboliczne zwieńczenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego pod nazwą „Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, którego generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO.

Nowo wybudowane nabrzeże płytowe oraz oczepowe o łącznej długości 261 metrów zostało wyposażone w najnowocześniejsze technologie, w tym kompleksowy system sieci, urządzeń nawigacyjnych oraz cumowniczo-odbojowych. Ponadto nowy pomost przeładunkowy jest zaopatrzony w wieżę trapową oraz ramiona nalewcze, które umożliwiają bezpieczny załadunek kwasu siarkowego. Dzięki głębokości technicznej wynoszącej -10,50 metra nabrzeże jest przystosowane do obsługi statków o maksymalnej długości 170 metrów, szerokości 27,9 metra oraz zanurzeniu 9,8 metra.

– Wybudowanie całkowicie nowego nabrzeża było wyjątkowo złożonym projektem, który teraz jest powodem do dumy dla naszego zespołu hydrotechnicznego – mówi Piotr Siemaszko, dyrektor pionu hydrotechniki w DORACO. – Zastosowane przez nas rozwiązania i technologie pozwoliły sprawnie przeprowadzić prace, podczas gdy operacje portowe były nadal realizowane. Nabrzeże Dąbrowieckie jest teraz gotowe obsługiwać naprawdę duże jednostki, co właśnie miało miejsce po raz pierwszy. Nie można zapomnieć o wzroście bezpieczeństwa operacji morskich i załadunku, a także osób pracujących na statku oraz w obsłudze. Port Szczecin dysponuje teraz nabrzeżem o światowych standardach.

Inwestycja w nowe Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin znacząco zwiększa jego możliwości przeładunkowe, szczególnie w zakresie towarów niebezpiecznych, takich jak np. kwas siarkowy. Projekt stanowi istotny element szerszego planu modernizacji infrastruktury portowej w rejonie Kanału Dębickiego i Basenu Kaszubskiego ukierunkowanego na wzrost konkurencyjności poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie, a dzięki temu sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu rynku.

Korporacja Budowlana DORACO, należąca do rodzinnej grupy kapitałowej Hass Holding, od 30 lat intensywnie pracuje nad umacnianiem pozycji jednego z liderów na polskim rynku generalnego wykonawstwa. Spółka zrealizowała kilkaset inwestycji, w tym projekty duże i skomplikowane, których wartość przekroczyła kilkaset milionów euro. Firma specjalizuje się w realizacji inwestycji hydrotechnicznych oraz w budownictwie kubaturowym. Prowadzi także projekty w zakresie renowacji i odbudowy zabytkowych nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński