MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej dostali szczecińscy przedsiębiorcy

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W ciągu 20 lat beneficjenci ze Szczecina (do których należą podmioty zarówno publiczne, samorządowe, jak i prywatne czy pozarządowe) pozyskali dofinansowanie dla 2049 projektów, w kwocie 10,1 mld zł, a ich łączna wartość wyniosła 17,6 mld zł
W ciągu 20 lat beneficjenci ze Szczecina (do których należą podmioty zarówno publiczne, samorządowe, jak i prywatne czy pozarządowe) pozyskali dofinansowanie dla 2049 projektów, w kwocie 10,1 mld zł, a ich łączna wartość wyniosła 17,6 mld zł archiwum
Przez ostatnie 20 lat, Unia Europejska dofinansowała w Szczecinie różne projekty sumą 25041 zł na mieszkańca. W sumie z UE dostaliśmy ponad 10 mld zł.

Przedstawiony przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich raport pokazuje korzyści, jakie osiągnął Szczecin z wykorzystywania pieniędzy unijnych. Wynika z niego, że w ciągu 20 lat beneficjenci ze Szczecina (do których należą podmioty zarówno publiczne, samorządowe, jak i prywatne czy pozarządowe) pozyskali dofinansowanie dla 2049 projektów, w kwocie 10,1 mld zł, a ich łączna wartość wyniosła 17,6 mld zł.

Te projekty stanowiły zaledwie 4 proc. spośród wszystkich inwestycji i działań dokonanych z udziałem środków UE w największych polskich miastach. Z kolei w przeliczeniu na 1 mieszkańca całkowita wartość projektów w stolicy województwa zachodniopomorskiego wyniosła 43 546 zł, zaś dofinansowanie środkami z Unii Europejskiej - 25 041 zł.

Z raportu wynika też, że po pieniądze unijne w Szczecinie najczęściej sięgali przedsiębiorcy inwestując w rozwój swoich firm - 798 projektów. Drugą najliczniejszą kategorią były projekty w zakresie badań, rozwoju i innowacji - 416 projektów, a trzecią przedsięwzięcia związane z pracą i integracją społeczną - 279.

Wśród projektów, na które beneficjenci ze Szczecina uzyskali dofinansowanie z UE w ostatnim 20-leciu, zdecydowanie największą łączną wartość miały inwestycje transportowe - 8,2 mld zł. Pod względem wysokości poniesionych kosztów zajęły wyraźnie dominującą, pierwszą pozycję. Równocześnie projekty transportowe otrzymały najwyższą kwotę dofinansowania z UE - niemal 5 mld zł.

Natomiast jeśli chodzi o projekty samorządowe, to przez ostatnie 20 lat w Szczecinie podpisano umowy na realizację 227 projektów, na które miasto otrzymało dofinansowanie prawie 3,8 mld zł. W ciągu 20 lat łączna kwota dofinansowania stanowiła 57 proc. wartości wszystkich zrealizowanych projektów, a Szczecin przeszedł również unijną rewolucję w obszarach takich jak zaopatrzenie w wodę, gospodarka ściekowa, efektywność energetyczna i zielone źródła energii, a także poprawa jakości życia mieszkańców poprzez inicjatywy kulturalne, przyjazne przestrzenie publiczne i współpracę transgraniczną.

Z perspektywy 20 unijnych lat Szczecina największym sukcesem w ocenie miasta były inwestycje, które wiązały się z dużym nakładem finansowym i obarczone były ryzykiem opóźnień w realizacji, czyli np. przebudowa ulicy Autostrada Poznańska czy Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza.

Co prawda w Szczecinie liczba projektów infrastrukturalnych oraz społecznych kształtuje się na zbliżonym poziomie, jednak gdy przyjrzymy się kwotom, które miasto otrzymało na ich realizację z budżetu UE, wyraźnie widoczna jest przewaga projektów inwestycyjnych. Na projekty infrastrukturalne wydano 89 proc. wszystkich środków pochodzących z UE, a tylko 11 proc. na projekty nieinwestycyjne. A najdroższe projekty inwestycyjne to m.in. modernizacja infrastruktury tramwajowej - wraz z zakupem niskopodłogowego taboru, remontami torowisk czy mostów na Odrze i Regalicy oraz modernizacja dostępu drogowego do szczecińskiego portu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński