Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Centrum Psychiatryczne zmienia lokalizację. Pracownicy boją się, że placówka zostanie zlikwidowana. Co na to dyrekcja?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Trzy poradnie Centrum Psychiatrycznego mieszczącego się przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie od poniedziałku będą działać w szpitalu w Zdrojach, a od środy jedna poradnia na ul. Wojciecha. Dyrekcja szpitala w Zdrojach tłumaczy, że to tymczasowa reorganizacja spowodowana pandemią. Pracownicy centrum obawiają się, że ich jednostka przestanie istnieć.

Jak przekazał nam jeden z pracowników Centrum Psychiatrycznego przy ul. Żołnierskiej 55 w Szczecinie, informacja o przenosinach placówki przyszła nagle (w poniedziałek 20 kwietnia), a dyrekcja szpitala w Zdrojach, któremu podlega jednostka, dała pracownikom pięć dni na przeprowadzkę.

"Pracownikom do tej pory nie przedstawiono powodu opuszczenia budynku oraz sposobu i możliwości kontynuacji pracy z pacjentami. Wydaje się, że w okresie zwiększonego zapotrzebowania (stan pandemii) na opiekę psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną, tego typu niejasne działania pozbawione są sensu. Do tej pory Centrum funkcjonowało na pełnych obrotach, nawet w czasach epidemii pacjenci nie są pozostawieni sami sobie. Personel codziennie wykonuje swoje obowiązki m.in. poprzez kontakt telefoniczny" - pisze.

- Czujemy się źle potraktowani, ponieważ nikt z nami nie porozmawiał. Obawiamy się, że już nie wrócimy w to miejsce, nasi pacjenci zostaną bez opieki, a psychiatrzy i terapeuci po prostu odejdą - mówi dr Ewa Kramarz, psychiatra, emerytowana, ale wciąż aktywna zawodowo była dyrektorka Centrum.

ZOBACZ TAKŻE:

Łukasz Tyszler, dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczecinie uspokaja, że jego zamiarem nie jest likwidacja Centrum, a tymczasowe przenosiny są wymuszone sytuacją epidemiologiczną i dążą do usprawnienia pracy psychiatrów i psychologów. Działania uzasadnia zaleceniami GIS i konsultantów krajowych.

- Centrum działa obecnie głównie na zasadzie teleporad. GIS zaleca, aby ograniczać liczbę punktów, dlatego postanowiłem wykorzystać istniejące już pomieszczenia przy ul. Mącznej. Ponadto w budynku przy ul. Żołnierskiej mieliśmy problemy techniczne, bywało, że łącza były nieaktywne. Na Mącznej mamy całą, gotową infrastrukturę, wydaje mi się, że w obecnej sytuacji będzie to rozwiązanie korzystne. Nadal będzie możliwe udzielanie świadczeń zarówno w formie zdalnej, jak również w postaci osobistych wizyt pacjentów, których stan zdrowia tego wymaga. Dokładamy wszelkich starań, aby pacjenci nie ucierpieli - mówi Łukasz Tyszler.

ZOBACZ TAKŻE:

W ramach Centrum Psychiatrycznego działają dwa oddziały: Oddział Dzienny Leczenia Nerwic oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny, a także cztery poradnie: Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia, Zdrowia Psychicznego, Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradnia dla Osób Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych.

Od poniedziałku 27 kwietnia te trzy pierwsze poradnie zaczną działalność w Zdrojach, a ostatnia z nich od środy (29 kwietnia) w nowej lokalizacji w centrum miasta przy ul. Św. Wojciecha 7.

Poza Centrum Psychiatrycznym osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy mogą się zgłaszać do Poradni Psychiatrycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Broniewskiego 26.

- W naszej poradni również w czasie epidemii przeszliśmy na system teleporad. Jeśli ktoś chciałby u nas kontynuować leczenie, możemy oferować nasze usługi - wyjaśnia prof. Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe lokalizacje i kontakt do poradni Centrum Psychiatrycznego:

 • Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia – szpital ul. Mączna 4, pawilon 5, I piętro. Rejestracja do poradni - pawilon 5, parter 918806113
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego – pawilon 5, I piętro. Rejestracja do poradni - pawilon 5, parter 918806092
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – szpital ul. Mączna 4, pawilon 14, parter 918806655
 • Poradnia dla Osób Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych – zespół poradni przy ul. Św. Wojciecha 7, budynek po prawej stronie kompleksu głównego, wejście przez boczne podwórko 918806116 oraz 918806091

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński