MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd przedstawił 4-etapowy plan łagodzenia obostrzeń. Od poniedziałku możliwe wejście do lasów i parków, otwarcie galerii w trzecim etapie

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Adam Jankowski/ Polska Press
Rząd stopniowo łagodzi restrykcje i przedstawia plan tzw. odmrażania gospodarki. Od poniedziałku zostaje zniesiony zakaz wstępu do lasów i parków. Liczba klientów w sklepach oraz wiernych w kościołach będzie uzależniona od powierzchni budynków. Dzieci do lat 13 obowiązywał będzie zakaz poruszania się bez opieki osoby dorosłej. Rząd zaleca pracę zdalną i w dalszym ciągu zachowywanie dystansu społecznego. Obowiązek noszenia maseczek będzie obowiązywał przez wiele miesięcy - do czasu wynalezienia szczepionki na koronawirusa. - Walka z koronawirusem dziś się nie kończy - podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy trzy cele, trzy "i". Izolacja, identyfikacja i informatyzacja - musimy zachować dystans, nosić maseczki; musimy lepiej badać, kto z kim miał kontakty, wdrażamy aplikację; jak najwięcej musimy wykonywać pracy zdalnej, potrzebujemy cyfrowych procesów - mówił premier.

- Widzimy, że polskie społeczeństwo dobrze reaguje na obowiązek kwarantanny i na te obostrzenia. Jesteśmy przekonani, że kilka z nich możemy poluzować w racjonalny sposób. Walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy - tłumaczył Mateusz Morawiecki. - Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która niestety przez dłuższy czas będzie z nami i musimy się nauczyć w niej żyć. Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas walki z koronawirusem w ramach obostrzeń, które chcemy łagodzić - przyznał premier.

ZOBACZ TEŻ:

Jak mówił, "poprzez nasze działania i obostrzenia kupujemy sobie czas i powodujemy, że wiele osób może uratować swoje życie. Dzięki temu mamy czas na dostosowanie służby zdrowia i kupowanie sprzętu". - Udało nam się w tym okresie zapanować nad bardzo gwałtownymi przyrostami jakie widzieliśmy we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech - podkreślał.

Łagodzenie restrykcji będzie miało cztery etapy. Rząd nie podaje konkretnych dat. - Ten plan nie ma konkretnych dat. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań - wyjaśniał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rząd przedstawił 4-etapowy plan łagodzenia obostrzeń. Od poniedziałku możliwe wejście do lasów i parków, otwarcie galerii w trzecim etapie
mat. prasowe/ KPRM

W pierwszym etapie - od poniedziałku 20 kwietnia - zostaje zniesiony zakaz wstępu do lasów i parków. - Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi - podkreślał Morawiecki.

Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.

Liczba klientów w sklepach będzie uzależniona od powierzchni sklepów (dotychczas zależało to od liczby kas). W sklepach do 100 mkw. - 4 osoby na stanowisko kasowe; w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

Limit osób w miejscach kultu religijnego będzie wynosił: 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Dopiero w trzecim etapie mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. Jednocześnie mają wówczas ruszyć wydarzenia sportowe, jednak bez udziału publiczności.

Trzeci etap to także uruchomienie opieki dla dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych (klasy 1-3). Zostanie ustalona maksymalna liczba uczniów w grupie i klasie.

- Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji – tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

- Musimy nauczyć się żyć z epidemią przez długi czas - podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Musimy cały czas maksymalnie się izolować - zaznaczył. - Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, póki nie będziemy mieli szczepionki - mówił Szumowski.

Minister zdrowia wymienił podstawowe zasady: Zasłaniać twarz w miejscach publicznych. Dezynfekować ręce i powierzchnie. Zachowywać dystans. Przebywać na kwarantannie lub w izolacji. Ochrona osób najsłabszych, chorych, starszych.

Premier poinformował dziś, że z obowiązku noszenia maseczek ochronnych zwolnieni są rolnicy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd przedstawił 4-etapowy plan łagodzenia obostrzeń. Od poniedziałku możliwe wejście do lasów i parków, otwarcie galerii w trzecim etapie - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński