MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ, część VII

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej. To pytania jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

•Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

Czy osoba uzyskująca przychody wyłącznie z tytułu umowy o dzieło i odprowadzająca składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, może skorzystać z 3-miesięcznego zwolnienia z płacenia tych składek w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, podobnie jak prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą?

Tarcza antykryzysowa nie ma zastosowania do składek z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wobec czego trzeba je płacić na dotychczasowych zasadach.

Mam do zdjęcia gips z ręki, a gabinet, w którym mi go założono, jest zamknięty. Co mam zrobić? Czy w szpitalu mnie przyjmą?

ZOBACZ TEŻ:

Gips powinien być zdjęty w tej samej poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, w której został założony.

Skoro nie jest to możliwe, trzeba skontaktować się z inną poradnią udzielającą świadczeń – ich wykaz znajduje się na stronie internetowej ZOW NFZ w zakładce Gdzie się leczyć w czasie Covid-19.

Na wizytę należy zabrać ze sobą skierowanie do poradni specjalistycznej oraz dokumentację medyczną dotyczącą urazu. Lekarz specjalista podejmie dalsze decyzje.

ZOBACZ TEŻ:

Co do skierowania: ustawa stanowi, że w przypadkach pilnych, a takim jest zaopatrzenie złamania, świadczenia są udzielane bez wymaganego skierowania. Jednak zdjęcie gipsu, mimo że jest zabiegiem niezbędnym, wymaga skierowania.
Może je wystawić lekarz rodzinny, dlatego najpierw należy się skontaktować z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej.
Gips może zostać zdjęty także w izbie przyjęć lub w szpitalnym oddziale ratunkowym, które są czynne całodobowo. Należy jednak pamiętać, że w SOR-ach prowadzony jest tzw. triaż, czyli segregacja medyczna pacjentów - pierwszeństwo przed wszystkimi mają osoby z zagrożeniem życia i ofiary wypadków. Kwalifikacji pacjentów dokonuje personel medyczny SOR-u.

Leczę się w Niemczech. Tam mam swojego lekarza. Teraz przebywam w Polsce i nie mogę wyjechać do Niemiec. Kończą mi się leki. Ale mogę poprosić lekarza, aby przysłał mi receptę na leki. Czy ta recepta będzie honorowana w Polsce? Jakie informacje powinny się znaleźć na recepcie (od razu mówię, że recepta w Niemczech zupełnie inaczej wygląda niż w Polsce). Bardzo proszę o odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne.

ZOBACZ TEŻ:

Recepta wystawiona w innym kraju, będzie honorowana w Polsce. Nie ma znaczenia, że różni się wyglądem od polskich recept.
Recepta wystawiona w innym kraju niż Polska, ale niebędąca receptą transgraniczną ( o niej poniżej), jest realizowana za pełną odpłatnością, jeżeli zawiera następujące dane: imię lub imiona i nazwisko pacjenta; jego adres; dane o leku: nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) albo nazwę handlową; postać leku; moc; ilość; datę wystawienia recepty; dane osoby wystawiającej receptę w formie nadruku lub pieczęci i podpis osoby wystawiającej receptę.

Lekarz może również wystawić receptę transgraniczną – tak się nazywa recepta wystawiona w jednym kraju Unii Europejskiej, z przeznaczeniem do realizacji w innym kraju UE. Jednak ta recepta musi zawierać zdecydowanie więcej danych – ich wykaz znajduje się na stronie internetowej ZOW NFZ, w zakładce Opieka zdrowotna w UE i EFTA > Dyrektywa transgraniczna http://www.nfz-szczecin.pl/nguqv_dyrektywa_transgraniczna.htm

Recepta transgraniczna, która nie została zrealizowana w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, może zostać zrealizowana za pełną odpłatnością w kraju, w którym ją wystawiono.

Receptę może wystawić także farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu. W sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, może on wydać, bez recepty lekarskiej, produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę, w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem m.in. środków odurzających i substancji psychotropowych. Recepta farmaceutyczna jest realizowana z odpłatnością 100% .

Osoba ubezpieczona w innym kraju Unii Europejskiej lub EFTA (Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein), przebywająca w Polsce czasowo i korzystająca ze świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie odpowiednika polskiej karty EKUZ, ma również możliwość skontaktowania się z podmiotem udzielającym świadczenia na podstawie umowy z NFZ, np. z dowolnie wybraną poradnią podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz na podstawie wywiadu oraz udostępnionej mu (np. mailowo) dokumentacji medycznej może, w ramach teleporady, wystawić receptę (elektroniczną lub papierową) na potrzebny pacjentowi lek. Przepisy o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego stanowią, że leki zostaną wydane w aptece z obowiązującą w Polsce refundacją.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński