MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ, część VI

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej. To pytania jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

•Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

Co ze skierowaniami na badania

Mam skierowanie na badanie USG. Niestety, nie udało mi się go zrobić przed wybuchem epidemii, choć miałam wyznaczony już termin. Czy teraz mam szansę aby zrobić sobie te badania w tej chwili, gdzie? Boje się, że jak już służba zdrowia powróci na normalne tory, to kolejka na badania będzie ogromna.

ZOBACZ TEŻ:

Jeśli Pani skierowanie zostało wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, to może je Pani wykonać tylko w pracowni przez niego wskazanej. Proszę się skontaktować z lekarzem kierującym. To on decyduje, czy ze względu na stan Pani zdrowia oraz rokowania, badanie USG ma zostać wykonane w pilnym trybie. Z powodu epidemii wykonywanie świadczeń planowych zostało ograniczone.

Przerwane leczenie w szpitalu

ZOBACZ TEŻ:

Byłem pacjentem szpitala przy ul. Arkońskiej. Niestety, mój pobyt w szpitalu został przerwany ze względu na koronawirusa. Ale nie mam zakończonego jeszcze leczenia. Część badań diagnostycznych jeszcze przede mną. Czy mam szanse wrócić na dalsze leczenie do szpitala przy ul. Arkońskiej, czy raczej mam kierować się do innego szpitala? Co z moimi wynikami badań, które już przy Arkońskiej zostały zrobione? Czy jest szansa, że inny szpital otrzyma moją historię choroby, czy będę musiał ten cały cykl badań zacząć od początku? Czy mam czekać na sygnał z Arkońskiej?

W związku z zakończonym pobytem w szpitalu, na pewno otrzymał Pan wypis – kartę informacyjną. Jest tam opis przebiegu leczenia oraz zalecenia. Należy się do nich dostosować. Kontynuacja leczenia szpitalnego, o ile jest wymagana, powinna się odbywać w tym samym szpitalu. Po ustaniu epidemii i ograniczeń w leczeniu planowym, należy się skontaktować z lekarzem prowadzącym. Co do dokumentacji medycznej: zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, może Pan wystąpić do szpitala o sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, na informatycznym nośniku danych. Opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej w żądanym zakresie w wyżej opisany sposób nie pobiera się w przypadku udostępnienia jej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy.

ZOBACZ TEŻ:

Recepty papierowe

Czy nadal papierowe recepty są realizowane w aptekach?
Papierowe recepty nadal są w aptekach realizowane.

Co ze skierowaniami do sanatoriów

Kiedy będzie można zapisywać się do sanatoriów? Czy moje skierowanie od lekarza będzie ważne jak się skończy pandemia, czy będę musiała jeszcze raz prosić lekarza o takie skierowanie?

W związku z zawieszeniem działalności uzdrowiskowej, a także ograniczeniem dostępu do planowych wizyt i badań diagnostycznych, lekarze nie kierują obecnie do sanatoriów. Jeśli jednak Pani skierowanie zostało w ciągu 30 dni od daty wystawienia przekazane do Zachodniopomorskiego OW NFZ, to na pewno zostało zarejestrowane w systemie informatycznym. Po ustaniu epidemii zostanie rozpatrzone.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński