MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia, dentysta, szpitale? Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ (cz.II)

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pixabay | Sebastian Wołosz
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej. To pytania jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Pytania Internautów. Cz. II

 • Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

ZOBACZ TEŻ:

Co ze szczepieniami dzieci?

- Witam serdecznie. 23 marca urodziłam syna. Na wypisie ze szpitala mam wytyczne. Co ze szczepieniami? Jak się dostać teraz do okulisty z dzieckiem? Jak zbadać bioderka dziecku? Mało tego dostałam jeszcze skierowanie z dzieckiem do chirurga z dopiskiem pilne. Jak to wszystko teraz działa?

- Gratulujemy i życzymy dużo zdrowia, mamie, synkowi i wszystkim domownikom! Przede wszystkim powinna się Pani skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym. Numery telefonów do poradni podstawowej opieki zdrowotnej znajdują się na stronie internetowej ZOW NFZ www.nfz-szczecin.pl w zakładce Gdzie się leczyć. Lekarz udzieli teleporady, poinformuje Panią co do szczepień. Jeśli potrzebna będzie wizyta w przychodni, wyznaczy jej konkretny termin.

Większość poradni specjalistycznych także udziela świadczeń w formie teleporad. Niektóre, w związku z koronawirusem, zawiesiły swoją działalność. Wykaz jednych i drugich jest na stronie internetowej ZOW NFZ.

Dzwoniąc do poradni, należy mieć przed sobą wypis ze szpitala. Jeśli lekarz specjalista - chirurg, ortopeda czy okulista, uzna pilną potrzebę zbadania dziecka, wyznaczy Pani termin wizyty.

Leczenie kanałowe zębów

- W kwietniu miałam termin leczenia kanałowego. Czy dentysta mnie teraz przyjmie?

- Dentyści w okresie epidemii udzielają świadczeń jedynie w pilnych przypadkach w zakresie niezębnym. To lekarz decyduje, czy leczenie kanałowe u konkretnego pacjenta należy do takich świadczeń. Najpierw należy skontaktować się ze stomatologiem telefonicznie.

Jeśli lekarz uzna wizytę za niezbędną, wskaże jej termin. Należy przyjść punktualnie, aby uniknąć kontaktu z innym pacjentem. Jeśli stomatolog pracuje w ramach umowy z NFZ, należy najpierw sprawdzić, czy jego gabinet jest teraz otwarty.

Wykaz podmiotów stomatologicznych, które nie zawiesiły działalności, tylko przyjmują pacjentów w stanach nagłych, po uprzednim kontakcie telefonicznym, jest na stronie internetowej www.nfz-szczecin.pl/ Gdzie się leczyć w czasie COVID-19

ZOBACZ TEŻ:

Czy szpitale i poradnie są zamknięte?

- Wszędzie słychać o teleporadach, wstrzymywaniu operacji. Czy poradnie i szpitale są zamknięte?

- Przychodnie i poradnie nie są zamykane, ponieważ to pozbawiłoby pacjentów tak podstawowej, jak i specjalistycznej opieki zdrowotnej w trybie ambulatoryjnym. Natomiast wszystkie te podmioty powinny tak zmienić organizację przyjęć, by ułatwić pacjentom dostęp do teleporad. Osobista wizyta w poradni powinna się odbyć tylko wtedy, gdy jest to niezbędne ze względu na stan zdrowia pacjenta.

Wszystkie świadczenia, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, muszą być poprzedzone telefonicznym kontaktem pacjenta z poradnią.

W ramach teleporady pacjent może otrzymać zalecenia lekarskie, e-receptę, e-zlecenie na wyrób medyczny, a nawet e-zwolnienie lekarskie.

Teleporady mogą być udzielane wtedy, gdy stan zdrowia i opieka nad pacjentem nie wymagają osobistej obecności personelu medycznego.

Ze względu na ochronę personelu medycznego i ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród pacjentów, ogranicza się udzielanie świadczeń wykonywanych planowo: w szpitalach, w poradniach rehabilitacji leczniczej, w gabinetach stomatologicznych, w poradniach specjalistycznych, pracowniach diagnostyki obrazowej (np. w zakresie tomografii, rezonansu, USG); dotyczy to również badań profilaktycznych i szczepień. Wstrzymywane są planowe świadczenia, których realizację można odłożyć. W każdym jednak przypadku odroczenia terminu badania czy leczenia, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta i prawdopodobieństwo jego pogorszenia.

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński