MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej. To pytania jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Pytania Internautów

 • Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

ZOBACZ TEŻ:

KWARANTANNA A BRAK UBEZPIECZENIA

Wróciłem zza granicy. Jestem na kwarantannie, ale nie mam ubezpieczenia, bo nigdzie nie pracuję. Co mam zrobić, jeśli się źle poczuję?

- W przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusem osoba nieubezpieczona powinna zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Charakterystyczne objawy zakażenia to m.in.

 • wysoka gorączka,
 • ból głowy,
 • kaszel,
 • duszność
 • i trudności z oddychaniem.

Podczas rozmowy chory otrzyma wskazówki dotyczące dalszego, właściwego postępowania. Wykaz telefonów do powiatowych stacji znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub można go uzyskać pod numerem bezpłatnej, czynnej całodobowo Infolinii NFZ: 800 190 590.

ZOBACZ TEŻ:

Pacjent podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem może również własnym środkiem transportu pojechać bezpośrednio do najbliższego szpitalnego oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

W województwie zachodniopomorskim są to:

 • Szpital Zakaźny przy ul. Arkońskiej,
 • Szpital Wojewódzki w Koszalinie
 • oraz 107 Szpital Wojskowy w Wałczu.

Najważniejsze jest jednak, że w Polsce każda osoba, także nieubezpieczona, w tym obcokrajowiec, będą leczeni pod kątem zakażenia koronawirusem za darmo. To wynika z ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi.

Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych, koszty świadczeń zdrowotnych udzielonych w celu zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych, oraz świadczeń zdrowotnych związanych przyczynowo z tymi zakażeniami i chorobami zakaźnymi, udzielonych osobom nieposiadającym uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, są finansowane z budżetu państwa (płaci za nie NFZ z otrzymywanej dotacji).

Powyższe oznacza, że pacjent nieubezpieczony z objawami koronawirusa nie zostanie obciążony kosztami badań sanitarno-epidemiologicznych i kosztami świadczeń zdrowotnych w związku z zakażeniem koronawirusem.

Na marginesie należy dodać, że osoba nieubezpieczona, jeśli jest w związku małżeńskim, może być zgłoszona do ubezpieczenia przez ubezpieczonego współmałżonka.

ODWOŁANY WYJAZD DO SANATORIUM

W kwietniu miałam jechać do sanatorium. Dostałam z NFZ skierowanie. Czy jak minie czas epidemii, NFZ wyznaczy mi inny termin, czy na nowo muszę się starać?

- Wszystkie uzdrowiska zawiesiły swoją działalność od 14 marca bieżącego roku, do odwołania. Pacjent, który otrzymał potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które miało się rozpocząć po 14 marca, ma zostać w domu.

Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących. Gdy już można będzie bezpiecznie wychodzić z domu, skierowanie należy odesłać do ZOW NFZ, dołączając kartkę z prośbą o przełożenie leczenia ze względu na epidemię koronawirusa lub po prostu dopisując: koronawirus.

Wtedy jasne będzie, z jakiego powodu wyjazd się nie odbył. Pacjent nie utraci miejsca w kolejce oczekujących. Skorzysta z leczenia w terminie późniejszym zgodnie ze swoją kolejnością – po ustaniu zagrożenia związanego z koronawirusem.

ZLECENIE NA OKULARY SIĘ PRZETERMINUJE?

Dwa miesiące temu dostałam zlecenie na szkła okularowe. Czy ono jest jeszcze ważne? Ile wynosi refundacja na takie szkła? Czy oprawki też są w jakiejś części refundowane przez NFZ?

- Zlecenie na wyrób medyczny, np. szkła okularowe, jest ważne przez rok od daty wystawienia. Aby je zrealizować w sklepie optycznym, należy najpierw ustalić, na jakim druku lekarz wystawił zlecenie: na nowym - w systemie informatycznym, czy na starym – wypełniając papierowy wniosek.

Oba zlecenia łatwo rozpoznać. Na nowym są: wielocyfrowy numeru zlecenia wygenerowany przez system informatyczny oraz kod kreskowy. Z takim zleceniem można od razu iść do sklepu optycznego.

Na starym druku nie ma wygenerowanego przez system informatyczny numeru zlecenia, ani kodu kreskowego. Takie zlecenie należy zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać do Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ na adres mailowy: [email protected] lub [email protected]. Pracownik ZOW NFZ zarejestruje zlecenie w systemie informatycznym i przekaże pacjentowi w mailu numer zlecenia. W sklepie optycznym wystarczy pokazać ten numer oraz podać PESEL pacjenta, aby wniosek został zrealizowany.

Zlecenie można również przesłać do ZOW NFZ tradycyjną pocztą, zwykłym listem. Częściowej refundacji podlegają tylko szkła okularowe; za oprawki pacjent zapłaci z własnej kieszeni.

Uwaga! Zlecenie jest ważne przez rok od daty wystawienia – jeśli zatem nie ma pilnej potrzeby, najlepiej będzie odłożyć realizację wniosku na późniejszy czas, po ustaniu epidemii.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński