Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Pytania Internautów. Cz. IV
- Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: bogna.skarul@polskapress.pl.
ZOBACZ TEŻ:
•Jak długo ważna jest e-recepta
- Ile mam czasu, aby wykupić w aptece e-receptę. Jak długo jest ważna?
E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:
- Najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni. Ale już na preparaty immunologiczne - 120 dni. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni od dnia wystawienia.
- Późniejsza realizacja takiej recepty możliwa jest tylko wtedy, gdy lekarz zaznaczy na niej, że można ją zrealizować od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe. Wtedy 30 dni ważności e-recepty liczy się od tej właśnie daty.
- E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni) w przypadku terapii trwającej co najmniej rok. Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zaznaczona jest na niej „data realizacji do” określonego dnia.
- Jeśli e-recepta ważna jest przez rok, i tak należy wykupić pierwsze opakowanie leku nim minie 30 dni - od daty jej wystawienia lub od zaznaczonej na recepcie daty realizacji od konkretnego dnia. Jeśli przyjdziemy do apteki po upływie 30 dni, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziemy, farmaceuta już nie będzie zmniejszał ilości leku.
•Zawieszone wizyty lekarzy w domach
Jaka jest podstawa prawna do zawieszenia przez lekarzy rodzinnych wizyt domowych?
Lekarze rodzinni nie zawiesili wizyt domowych. Jednak w czasie epidemii muszą mieć pewność, że wizyta jest konieczna. Takie postępowanie wynika z zaleceń określonych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego i ma na celu ograniczenie transmisji wirusa. Dlatego decyzja o zbadaniu pacjenta w jego domu, poprzedzona jest pogłębionym wywiadem z samym pacjentem lub jego opiekunem - faktycznym albo prawnym.
Większość pacjentów leżących w domach, to osoby chorujące przewlekle. Lekarze mają ich dokumentację medyczną, znają stosowane leki. Potrafią ocenić, czy wystarczy teleporada, czy też konieczna jest wizyta w domu.
•Bezpłatne leki dla seniorów
- Moja babcia kończy 28 kwietnia 75 lat. Choruje na serce, ma nadciśnienie i cukrzycę. Czy od dnia urodzin będą jej przysługiwać darmowe leki?
Bezpłatne leki dla seniorów 75+ przysługują osobom, które ukończyły 75 rok życia i mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Pierwszą receptę na takie leki można otrzymać już w dniu swoich 75 urodzin. Może ją wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także uprawniona pielęgniarka POZ. Choroby babci, tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca należą do najczęstszych u seniorów. O tym, jakie leki znajdują się w wykazie 75+ decyduje minister zdrowia
ZOBACZ TEŻ:
KORONAWIRUS W SZCZECINIE I REGIONIE:
Śledź na żywo
Wspieramy Lokalny Biznes!
Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej
ZOBACZ TEŻ:
ZOBACZ TEŻ:
ZOBACZ TEŻ:
Podejrzewasz, że masz koronawiursa?
Ilu jest zakażonych?
Zobacz koniecznie:
warto wiedzieć:
- Zakażonych221 363+ 1 725
- Zmarło4 099+ 0
8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.
- Zakażonych:+33 480(4 886 154)
- Zmarło:+33(105 194)
- Szczepienia:+19 509(51 564 403)
- Sprawdź, które placówki POZ udzielają teleporad w Twoim regionie: Województwo Zachodniopomorskie
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?