MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. (cz. VIII)

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. pixabay.com/pl
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej? To pytania jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Pytania Internautów. Cz. VIII

 • Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje przypuszczalnie możliwość i prawdopodobieństwo, żeby umówione w przychodniach wizyty już około 6 maja się odbyły? Mam wtedy wizytę u endokrynologa, jednak w przychodni nikt nic nie wie. Potrzebuję tej informacji jak najszybciej ze względu na pracę.

To lekarz decyduje, czy wizyta się odbędzie, szczególnie wtedy, gdy jest to tzw. wizyta pierwszorazowa, czyli pierwsza w danej poradni. Przed wyznaczonym dniem wizyty powinna Pani otrzymać z poradni informację, czy wizyta dojdzie do skutku. Jeśli jest Pani już objęta opieką specjalistyczną, lekarz ma dostęp do Pani dokumentacji medycznej. Na tej podstawie, a także rozmowy telefonicznej, ocenia stan Pani zdrowia i decyduje, czy porada telefoniczna okaże się wystarczająca, czy też ma Pani przyjść do gabinetu.

Jeśli poradnia nie zgłosiła do Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ, że zawiesza udzielanie świadczeń, lekarz powinien być dostępny na miejscu pod telefonem w dniach i godzinach otwarcia poradni – zgodnie z harmonogramem zgłoszonym do Funduszu. W tym czasie udziela teleporad, a gdy stan zdrowia i rokowania wymagają wizyty pacjenta w gabinecie, wyznacza jej termin.

Wykaz czynnych poradni specjalistycznych jest opublikowany na stronie www.nfz-szczecin.pl/ Gdzie się leczyć w czasie COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE:

Jakie są teraz zasady robienia prostych badań diagnostycznych, np. krwi czy moczu. Czy rzeczywiście muszę iść do laboratorium w mojej przychodni.

Badania diagnostyczne, na które kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ( tzn. taki, który pracuje w ramach umowy z NFZ), są elementem porady lekarskiej, dlatego to lekarz wskazuje (na skierowaniu), gdzie badanie ma zostać wykonane. Może to być laboratorium czy pracownia diagnostyczna w tej samej przychodni, w której przyjmuje lekarz, lub też w innej, współpracującej z przychodnią placówce. Ważne, aby pacjent zgłosił się w konkretnym miejscu, do którego został skierowany przez lekarza. W innym przypadku laboratorium czy pracownia diagnostyczna odmówią wykonania bezpłatnego dla pacjenta badania.
Pacjent może samodzielnie wybrać miejsce wykonania badania tylko w przypadku tzw. badań kosztochłonnych: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, gastroskopii czy kolonoskopii, na które kieruje lekarz specjalista. Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w wielu pracowniach wykonywane są obecnie tylko świadczenia uznane za niezbędne ze względu na stan zdrowia pacjenta i kontynuację leczenia. Dotyczy to m.in. pacjentów onkologicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Ja tu czegoś nie rozumiem, rzeczniczka NFZ pisze, że różnego typu badania z powodu epidemii nie mogą być wykonane, bo „wykonanie świadczeń planowanych zostało ograniczone”. Ja rozumiem, że niektóre badania rzeczywiście, w szpitalach nie mogą być zrealizowane, ale dlaczego, dla dobra pacjentów nie można ich wykonać w prywatnych gabinetach? Nich NFZ po prostu wykupi je w prywatnych gabinetach, co stoi na przeszkodzie? Przecież dyrektor NFZ mówił, że NFZ nie będzie oszczędzał na pacjentach. To dlaczego ich nie można wykonać gdzie indziej?

Ograniczenia w udzielaniu świadczeń planowych są związane z epidemią, a nie z formą własności podmiotu udzielającego świadczeń/ lub wstrzymującego się przed ich udzielaniem.

Na marginesie należy dodać, że dla systemu opieki zdrowotnej nie ma znaczenia forma własności świadczeniodawcy, tylko posiadanie umowy z NFZ lub ze świadczeniodawcą (na podwykonawstwo). Umowy są podpisywane w wyniku postępowania konkursowego, do którego mogą przystąpić wszyscy zainteresowani oferenci (podmioty publiczne i niepubliczne), spełniający określone w przepisach i ogłoszeniu warunki.

W województwie zachodniopomorskim w większości rodzajów świadczeń podmioty publiczne stanowią ilościowo zdecydowaną mniejszość wobec niepublicznych; np. w podstawowej opiece zdrowotnej jest ich 24 na 437 razem, w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej 33 na 233; w leczeniu stomatologicznym 13 na 332; 11 szpitali na 29 funkcjonuje jako spółki.

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński