MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zakładać maseczki? Sprawdź, jak prawidłowo nosić maseczki ochronne i jak je bezpiecznie zdejmować!

Marianna Leśniewicz
Maseczkę należy zakładać i zdejmować, trzymając ją za gumki lub za wiązanie.
Maseczkę należy zakładać i zdejmować, trzymając ją za gumki lub za wiązanie. 123rf
Piszemy jak prawidłowo zakładać, nosić i bezpiecznie zdejmować maseczki ochronne, aby faktycznie stanowiły zabezpieczenie przed przenoszonym drogą kropelkową koronawirusem SARS-CoV-2.

Dlaczego ważne jest odpowiednie noszenie maseczek ochronnych?

Prawidłowo używane maseczki ochronne, zarówno te jednorazowe chirurgiczne jak i materiałowe wielokrotnego użytku chronią przed rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Jednak kluczowe znaczenie ma odpowiednie noszenie maski, a także jej zdejmowanie. Robiąc to źle, maseczka nie chroni w tak dużym stopniu jak powinna, a więc prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2 jest wyższe. Poniżej przeczytasz o najważniejszych zasadach dotyczących bezpiecznego używania maseczek.

Jak zakładać maseczkę ochronną?

 1. Przed nałożeniem maseczki umyj ręce przez ok. 30 sekund mydłem i ciepłą wodą, lub dokładnie zdezynfekuj je środkiem odkażającym na bazie alkoholu.
 2. Upewnij się, że maseczka nie jest uszkodzona.
 3. Przygotuj maseczkę, odwracając ją kolorową (niebieską) stroną na zewnątrz.
 4. Maseczka zakładana na uszy jest najwygodniejsza. Zakładaj ją, trzymając jednocześnie za obie gumki. W przypadku maseczki wiązanej z tyłu głowy – również staraj się dotykać tylko sznurków. Zacznij od górnych wiązań, następnie przejdź do tych na wysokości karku.
 5. Górna krawędź maseczki powinna ściśle przylegać do grzbietu nosa.
 6. Sprawdź, czy maska ​​szczelnie zasłania nos, usta i podbródek.
 7. Po założeniu maseczki ochronnej – nie dotykaj jej ponownie. Możesz to zrobić tylko po dokładnym umyciu lub dezynfekcji rąk, przed i po dotknięciu materiału.
 8. Jeśli maseczka ​​zabrudzi się, lub stanie się wilgotna, wymień ją na nową.
Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

Jak bezpiecznie zdejmować maseczkę?

Niezwykle ważne jest, aby prawidłowo zdjąć maseczkę ochronną, ponieważ właśnie na tym etapie istnieje największe prawdopodobieństwo przenoszenia drobnoustrojów na dłonie lub twarz. Należy również upewnić się, że bezpiecznie ją wyrzuciliśmy. Aby zdjąć maseczkę:

 1. Chwyć za sznurki lub gumki do wiązania (nie dotykaj materiału z przodu!) i ostrożnie ją zdejmij.
 2. Bezzwłocznie po zdjęciu jednorazowej maski wyrzuć ją do zamkniętego pojemnika na śmieci. Maseczkę wielokrotnego użytku należy wyprać w temperaturze minimum 60 stopni C.
 3. Dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je.

Nigdy nie używaj ponownie maseczek jednorazowych, nawet po dezynfekcji!

Czego nie robić, używając maseczki ochronnej?

Po założeniu maseczki należy pamiętać o pewnych środkach ostrożności, aby nie przenosić czynników chorobotwórczych na twarz lub ręce i zapobiec zakażeniu. Nosząc maseczkę ochronną należy pamiętać, by:

 1. Nie dotykać jej, ponieważ na materiale od zewnętrznej strony mogą znajdować się patogeny (można to zrobić tylko po dokładnym umyciu lub zdezynfekowaniu rąk).
 2. Zakładać jej tylko na jedno ucho lub dopuścić do tego, by odstawała.
 3. Opuszczać ją poniżej nosa, lub nosić na brodzie, gdyż nie stanowi wtedy żadnej ochrony.
 4. Kilkakrotnie używać masek jednorazowych.
 5. Wyrzucać zużytej maseczki do toalety.
 6. Dezynfekować ani prać jednorazowych maseczek chirurgicznych. Te po użyciu trzeba je koniecznie wyrzucić!

Maseczka ochronna powinna zakrywać noc i usta. Nie należy nosić jej pod nosem lub na brodzie, ponieważ nie daje żadnej ochrony.

Jak postępować z maseczką wielokrotnego użytku?

Maseczki bawełniane lub wykonane z innych materiałów, które są przeznaczone do wielokrotnego stosowania, należy zakładać i zdejmować podobnie jak te jednorazowe. Różnica polega na tym, że po każdym użyciu tego typu maseczki trzeba ją zdezynfekować.

Można to uczynić na 3 sposoby:

 1. Natychmiast wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, pamiętając, aby nie dotykać bezpośrednio materiału lub mieć na sobie rękawiczki ochronne (do czasu prania należy maseczkę umieścić w zamkniętej foliowej torbie, którą po użyciu należy wyrzucić). Zaleca się pranie maseczek materiałowych oddzielnie. Po wyschnięciu maseczki warto ją dodatkowo wyprasować w możliwie jak najwyższej temperaturze, co zwiększy poziom dezynfekcji.
 2. Spryskać maseczkę płynem do dezynfekcji, który zawiera min. 60% alkoholu.
 3. Umieścić maseczkę w piekarniku na 30 minut, w temperaturze co najmniej 70 stopni Celsjusza.
Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zakładać maseczki? Sprawdź, jak prawidłowo nosić maseczki ochronne i jak je bezpiecznie zdejmować! - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński