MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Piotr Krzystek z expose, Paweł Bartnik na czele rady. Inauguracyjna sesja rady miasta IX Kadencji [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Kadencja prezydenta i radnych potrwa pięć lat. Wczoraj odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie
Kadencja prezydenta i radnych potrwa pięć lat. Wczoraj odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie Andrzej Szkocki
- Mamy ambitny program, aby wnieść Szczecin na wyższy poziom. Zapraszam do współpracy - zachęcał dziiś radnych prezydent Piotr Krzystek w przemówieniu otwierającym nową kadencję szczecińskiego samorządu. Przewodniczącym rady miasta został Paweł Bartnik z Koalicji Obywatelskiej.

Kadencja prezydenta i radnych potrwa pięć lat. Wczoraj odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Piotr Krzystek i kilkunastu radnych z wszystkich klubów zakończyli rotę ślubowania słowami „Tak mi dopomóż Bóg”. Podjęto pierwsze decyzje, głównie personalne, ale też o pensji dla prezydenta, dietach radnych i składach komisji (wymagają tego przepisy).

Na czele Rady Miasta Szczecin stanie Paweł Bartnik z Koalicji Obywatelskiej, historyk, nauczyciel, radny od siedmiu kadencji, autor książek, zapalony maratończyk, opozycjonista w czasach PRL. Był jedynym kandydatem. Dostał poparcie wszystkich radnych.

- Przyszła rewolucja pokoleniowa do tej rady. Tylko trzeba się cieszyć. To witalność, nowe spojrzenie na świat. Chcę bardzo pogratulować paniom i panom radnych. To wasz wielki sukces, ale i wielka odpowiedzialność za miasto i mieszkańców. Mam nadzieję, że wspólne będziemy ten obowiązek nieść. Swoją rolę widzę jako dyrygenta w orkiestrze. To państwo jesteście solą, najważniejszą częścią - mówił do radnych Paweł Bartnik.

Zapowiedział, że w ważnych momentach będzie używał jednego z insygniów Szczecina, jakim jest łańcuch przewodniczącego, co jest stałą praktyką w innych samorządach.

Prezydent Piotr Krzystek przedstawił plany na najbliższe lata; inwestycje w ekologię, komunikację miejską, oświatę, sport, Łasztownię, nabrzeża, programy dla seniorów, rodziców, budowa żłobków.

- Za nami wybory. Cieszę się, że mogłem w nich wystartować z poparciem trzech ugrupowań: Koalicji Samorządowej, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. To było spełnienie idei samorządu, pokazanie, że można rozwiązywać sprawy ponad partyjnymi sporami. To potwierdzenie, że mogę łączyć środowiska, które pozytywnie myślą o mieście. Takim prezydentem chciałem być i takim się czuję - mówił.

Renata Łażewska, Ilona Milewska oraz Jan Posłuszny to zastępcy przewodniczącego rady miasta Szczecina. Kandydat PiS nie zyskał akceptacji.

Wybór wiceprzewodniczących rady miasta był jednym z pierwszych decyzji nowej rady miasta. Zastępcami zostali przedstawiciele grupowań opierających prezydenta Szczecina, Koalicja Obywatelska i Koalicja Samorządowa.

Przed głosowaniem doszło do pierwszego spięcia w tej kadencji. PiS obawiał się, że nie będzie miał przedstawiciela w prezydium rady miasta, bo zgłoszono czterech kandydatów a miejsca są tylko trzy. Troje kandydatów to przedstawiciele koalicji KO-KS.Czwarty to radny PiS, Maciej Kopeć.

- A to oznacza, że nasz kandydat może nie zyskać poparcia. Apelujemy o to, aby tak się nie stało, tym bardziej, że cały nasz klub głosował za Pawłem Bartnikiem - mówił radny PiS Krzysztof Romianowski.

Ostatecznie Maciej Kopeć przepadł w głosowaniu. Dostał tylko 9 głosów, 12 osób było przeciw, pięć osób wstrzymało się.

To głosowanie pokazuje, że PiS w tej kadencji pozostanie w opozycji.

Podczas sesji wojewoda i marszałek województwa zapewniali władze Szczecina, że będą ich wspierać w realizacji ambitnego programu.

- Dzisiejszy dzień to święto demokracji. Te wybory są najbliżej mieszkańców. Teraz na państwa barkach jest zapewnienie rozwoju Szczecina i bezpieczeństwa mieszkańców. Z całych sił będę wspierał radę miasta i stawię się tu zawsze, kiedy mnie o to poprosicie - powiedział wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski.

- Życzę państwu głębokiego poczucia misji podszytej odpowiedzialnością, miłością do miasta, Pomorza Zachodniego. Panu prezydentowi i jego zapleczu życzę realizacji wszystkich przedstawionych planów. Możecie liczyć na poparcie władz województwa - mówił marszałek, Olgierd Geblewicz.

- Szczecin jest najważniejszy. Dbajcie o Szczecin, dbajcie o Pomorze, oddajecie serce, umiejętności mieszkańcom - powiedział prof. Tomasz Grodzki, senator KO.

Radni jednogłośnie podjęli pierwsze uchwały dotyczące pieniędzy. Prezydent Szczecina będzie zarabiał 20 041,50 zł brutto. Na wynagrodzenie prezydenckie składa się wynagrodzenie zasadnicze - 10 770 zł, dodatek funkcyjny - 2 989,50 zł dodatek specjalny (30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) - 4 127,85 zł, wysługa lat (20 proc. zasadniczego) - 2154 zł. Podwyżka to efekt zmian w przepisach o wynagrodzeniu pracowników samorząowych.

Wybrano też składy osobowe komisji merytorycznych.

Wiceprezydentami Szczecina pozostaną Łukasz Kadłubowski z Koalicji Obywatelskiej i Michał Przepiera z Koalicji Samorządowej. Dlatego musieli złożyć mandaty radnych. Ich miejsca zajęli dziś Wojciech Kępka (z KO) oraz Piotr Kęsik (Trzecia Droga-KS). Za kilka tygodni kolejnym zastępcą ma zostać radny Marcin Biskupski z KO.

- Rozmawiamy na temat dwóch pozostałych stanowisk zastępcy prezydenta-zapowiedział Piotr Krzystek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński