MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak ma wyglądać Szczecin w 2030 r. Prezydent zapowiada szereg inwestycji

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Przebudowa nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego to jedna z największych inwestycji kadencji
Przebudowa nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego to jedna z największych inwestycji kadencji Andrzej Szkocki
Samowystarczalność energetyczna, nowe żłobki, szkoły, teatr, mosty, przyjazna komunikacja miejska, kwitnąca Łasztownia - to niektóre z inwestycji, które zapowiedział prezydent Szczecina w ciągu pięciu lat.

- Niech to będzie najlepsza kadencja naszego samorządu. Mamy stabilną większość w radzie miasta, bo mieszkańcy nam zaufali. Mam też wsparcie rządu - mówi Piotr Krzystek, który we wtorek rozpoczął piątą kadencję na stanowisku prezydenta Szczecina. Wspiera go Koalicja Obywatelska i prezydencki klub Koalicja Samorządowa. Łącznie mają 24 głosy w 31-osobowej radzie miasta.

INWESTYCJE. Budowa mostu Kłodnego na Łasztownię, modernizacja budynków na Łasztowni, przebudowa bulwarów na Wałach Chrobrego, dokończenie Trasy Północnej w kierunku Polic, przebudowa placu Orła Białego, park na Wyspie Grodzkiej - to najważniejsze plany inwestycyjne w obecnej kadencji. Ale niejedyne.

KOMUNIKACJA MIEJSKA. Prezydent zapowiada dyskusję nad zmianą cen biletów, które nie były podnoszone od dekady. W zamian moglibyśmy liczyć na lepszą siatkę połączeń, skomunikowanie autobusów z drogami rowerowymi i parkingami. Krzystek liczy też, że w 2025 r. uda się uruchomić Szczecińską Kolej Metropolitalną.

- Nie udało się PKP zrealizować części torowej, ale mam nadzieję, że to nastąpi do końca 2025 roku i będziemy mogli wykorzystać ten element w budowaniu sprawnej komunikacji publicznej która uzupełni tramwaje i autobusy - mówi prezydent.

EDUKACJA i SPORT. W Szczecinie jest ok. 140 placówek oświatowych, 6 tys. nauczycieli, prawie 2,4 tys. pracowników niepedagogicznych i ok. 60 tys. uczniów.

- Reforma oświaty wymaga działań rządowych, systemowych, ale my jako samorząd mamy swoje zadania choćby w przestrzeni inwestycji - mówił prezydent.

Zapowiedział, że we wrześniu, po dwóch latach opóźnienia, ruszy szkoła na ulicy Kredowej. W ciągu kilku lat ma powstać jeszcze jedna szkoła - przy ulicy Cukrowej.

- Cieszę się, że ostatnio udało się uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego i będziemy mogli przystąpić do prac przygotowawczych związanych z budową nowej szkoły przy ulicy Cukrowej. Będziemy kontynuowali program modernizacji obiektów oświatowych, bo wciąż wymagają nakładów. Robimy to sprawnie, ale musimy na to przeznaczać jeszcze więcej pieniędzy. Myślę, że rząd nam w tym pomoże - dodaje prezydent.

Zapowiada rozwój burs i internatów dla uczniów spoza Szczecina.

- Szczecin jest także ośrodkiem ponadregionalnym, do którego przyjeżdża po edukację młodzież spoza naszego miasta - wyjaśnia.

Kontynuowany ma być pilotażowy program wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli.

- Mam nadzieję, że w tym roku będzie rozszerzał swoje działanie, a w przyszłym roku obejmie już wszystkie szkoły naszego miasta - dodaje Piotr Krzystek.

W najbliższych latach ma powstać kilka żłobków dla 500 dzieci.

- Bardzo aktywnie weszliśmy w program budowy nowych miejsc w żłobkach finansowanych w ramach KPO. Program przyniesie ponad 500 nowych miejsc. To ogromne wsparcie dla 500 rodzin, które będą mogły wrócić na rynek pracy i wesprzeć rynek swoją aktywnością zawodową - dodaje.

Obiecał, że miasto chce uczestniczyć w projektach ministerstwa sportu.

- Jesteśmy w trakcie inwestycji w Szczecińskim Domu Sportu, gdzie powstanie hala na 1200 widzów i pływalnia, ale przed nami także kolejne inwestycje i cieszę się z deklaracji ministra sportu. Mam nadzieję, że będziemy mogli wesprzeć przebudowę toru kolarskiego, przebudowę centralnego kortu na kortach przy Wojska Polskiego, a także, że uda się wyremontować i przygotować bazę ośrodka wioślarskiego na wyspie AZS-u. Przed nami także budowa nowej trybuny i poprawa jakości płyty stadionu Świt Skolwin - wyliczał prezydent.

Prezydent Szczecina zapowiedział stworzenie nowego systemu finansowana instytucji kulturalnych, gdyż obecny wywołuje sporo zamieszania.

- Z całą pewnością musimy przemyśleć i wypracować wspólnie system finansowania kultury w mieście. Warto myśleć o sieciowaniu naszych instytucji i o pełniejszym wykorzystaniu środków zewnętrznych, jak to robią instytucje kultury w całej Europie - powiedział Piotr Krzystek przedstawiając program na nową kadencję. - Szczecina jako metropolia kulturalna ma sporo instytucji, sporo działań, wydarzeń i sporo lokalnej aktywności, dlatego będziemy stwarzali optymalne warunki do funkcjonowania tych instytucji - dodaje Piotr Krzystek.

Z dużych inwestycji w kulturę wymienił budowę nowej siedziby Teatru Współczesnego we współpracy z władzami województwa. Chciałby też przygotować koncepcję muzeum historii Szczecina.

- Mamy elementy mówiące o naszej historii, tożsamości. Warto je uzupełnić i stworzyć coś, co będzie dumą nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale także dla tych wszystkich, którzy coraz liczniej nas odwiedzają - dodaje. Zapowiedział starania o pieniądze na remonty zabytków.

- Cieszę się że pojawiają się zapowiedzi rządowych programów ochrony zabytków i będziemy starać się o takie środki, aby wspierać to, co jest w historii Szczecina cenne - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński