Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeziorko Słoneczne będzie pod opieką miasta? Gmina Szczecin chce przejąć jezioro od Wód Polskich

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Miasto planuje budowę ścieżki rowerowej wokół jeziora wraz z miejscami postoju
Miasto planuje budowę ścieżki rowerowej wokół jeziora wraz z miejscami postoju Andrzej Szkocki
Niewielkie jezioro na Gumieńcach należy do Skarbu Państwa. Zarządza nim spółka Wody Polskie. Grupa mieszkańców chce, by akwen przeszedł pod zarząd Szczecina.

Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie, złożony przez grupę mieszkańców. Rada Miasta Szczecin miałaby zobowiązać prezydenta miasta, by ten „niezwłocznie” wystąpił do Wód Polskich z inicjatywą zawarcia porozumienia w sprawie przejęcia jeziora. Radni mają się zająć tym tematem na najbliższej sesji rady miasta, 30 stycznia. Jeżeli projekt zyska poparcie, trzeba będzie przygotować pieniądze w budżecie miasta na zagospodarowanie jeziora.

Jak się dowiedzieliśmy, miasto miałoby przejąć pieczę nad Słonecznym, bo można wokół niego zorganizować atrakcyjne miejsca wypoczynku. W projekcie czytamy: „Teren ten ma potencjał rekreacyjny, który, aby został w pełni wykorzystany wymaga nakładów na jego bieżące utrzymanie i pielęgnację”.

Bo o jezioro Słoneczne trzeba pilnie zadbać. Po pierwsze jest dość płytkie, co sprawia, że po prostu zarasta roślinnością. A po drugie, jest brudne.

Przypomnijmy, że Słoneczne i wpadająca do niego rzeka Bukowa zostały na początku września skażone - tafla wody pokryła się wtedy żółto-brązową zawiesiną. Przypuszcza się, że przyczyną zanieczyszczenia jeziora był pożar w niedalekim Mierzynie - paliła się tam hala magazynowa firmy zajmującej się produkcją ocynkowanych konstrukcji stalowych. Istnieje podejrzenie, że nienaturalne wybarwienie jeziora było skutkiem gaszenia tego pożaru - woda użyta przez strażaków spłynęła do kanalizacji i rowów melioracyjnych, a nimi do cieku Wierzbak, który wpada do rzeki Bukowa, która z kolei zasila Jezioro Słoneczne.

Natalia Chodań z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie informowała, że awaryjnie spuszczono część wody ze zbiornika poprzez odpływ zabezpieczony do tej pory korkami pneumatycznymi na odcinku rzeki Bukowej. Zastosowano przy tym specjalne, ułożone kaskadowo węglowo-piaskowe filtry, ale zdaniem mieszkańców Gumieniec, jezioro wciąż nie jest czyste.

- W każdym razie wygląda jak ściek - twierdzi Andrzej Radziwinowicz, radny Szczecina. - Toksyczne bajoro.

Ani mieszkańcy (zawiązała się grupa działająca na rzecz ratowania jeziora - przyp. red.), ani radny do tej pory nie otrzymali żadnych informacji dotyczących badań czystości wody. - Nic też nie wiadomo, by ktoś odpowiedział za to, co się wówczas stało - przypomina Radziwinowicz.

Radny jest też zainteresowany tym, co zawiera raport pokontrolny wykonany po pożarze przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie. To ważne. Zanim bowiem miasto przejmie opiekę nad jeziorem, musi się zabezpieczyć przed ewentualnym kolejnym jego skażeniem.

- Ja będę głosował za przyjęciem tej uchwały - przyznaje radny.

A co na to właściciel jeziora, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Zarząd Zlewni Szczecin?

- Nie otrzymaliśmy informacji o propozycji porozumienia, więc nie możemy jeszcze tego skomentować - mówi Natalia Chodań.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński