MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po wyborach w Szczecinie. Kto przewodniczącym rady miasta? Co z innymi stanowiskami? Ruszają rozmowy

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
12 lutego prezydent Piotr Krzystek i Koalicja Obywatelska podpisali porozumienie dla rozwoju Szczecina. Ma być podstawą dalszej współpracy.
12 lutego prezydent Piotr Krzystek i Koalicja Obywatelska podpisali porozumienie dla rozwoju Szczecina. Ma być podstawą dalszej współpracy. Andrzej Szkocki
Ruszają rozmowy, które ułożą relacje prezydenta Szczecina z Koalicją Obywatelską na najbliższe 5 lat. Poza programem istotne będą personalia. Na początek przewodniczącego rady miasta

Według naszych informacji rozmowy, mają się rozpocząć prawdopodobnie w drugiej połowie tygodnia. Miejscem spotkań będzie magistrat.

Konieczność rozmów to skutek wyników niedawnych wyborów samorządowych. Prezydent Piotr Krzystek wygrał je w pierwszej turze, zdobywając 60 procent głosów. W głosowaniu do 31-osobowej rady miasta, bezapelacyjne zwycięstwo odniosła Koalicja Obywatelska, zdobywając 19 mandatów. Dzień po wyborach zapowiedziała, że chce przejąć większą odpowiedzialność za Szczecin. Stąd rozmowy z prezydentem, który musi podzielić się władzą, aby przez kolejne pięć lat mieć komfort realizacji przynajmniej części obietnic wyborczych.

Na negocjacje nie pozostało dużo czasu. Sesja inaugurująca nową kadencję odbędzie się prawdopodobnie już 7 maja. Dlatego jedną z pierwszych decyzji personalnych będzie ustalenie nazwiska przewodniczącego rady miasta i zastępców. Najprawdopodobniej na czele rady stanie przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, jako największego klubu, choć nie można wykluczyć, że KO odda stanowisko Koalicji Samorządowej (5 mandatów). Kolejna sprawa do ustalenia to przewodniczący komisji merytorycznych. Większość z nich obejmą radni KO.

Jedną z najważniejszych spraw personalnych do rozstrzygnięcia będą stanowiska czterech zastępców prezydenta. Na razie KO ma jednego - Łukasza Kadłubowskiego na podstawie zawartego przed wyborami porozumienia. Ale już w kampanii wyborczej politycy KO zapowiedzieli, że w razie zwycięstwa w radzie miasta będą się domagać od prezydenta co najmniej jeszcze jednego stanowiska zastępcy.

W połowie lutego prezydent i KO podpisali porozumienie o rozwoju Szczecina. W efekcie KO nie wystawiła własnego kandydata wyborach na prezydenta i poparła Piotra Krzystka, który jednym ze swoim zastępców zrobił Łukasza Kadłubowskiego.

- Mieszkańcy chcą, abyśmy współpracowali, a nie rywalizowali - wyjaśniał poseł Arkadiusz Marchewka, szef Platformy Obywatelskiej w Szczecinie.

Po wyborach prezydent zapowiedział gotowość do kolejnych rozmów.

- Trzeba będzie usiąść i rozmawiać na temat ważnych spraw dla Szczecina. Nasze porozumienie obejmowało start na prezydenta miasta Szczecina i poparcie KO oraz jednego wiceprezydenta. Mamy jeszcze miesiąc czasu do inauguracji nowej kadencji. Pewnie do tego momentu wszystkie kwestie między nami zostaną uzgodnione. Myślę tu o przewodniczącym rady, o komisjach, o poszczególnych funkcjach w radzie miasta. Na pewno będziemy współpracować - deklarował.

- Rozmowy mają charakter roboczy w związku z czym nie będziemy informować o szczegółach ani przed ani po każdym spotkaniu. Jeśli będzie coś wiążącego do zakomunikowania na pewno będziemy o tym informować - dodaje Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta.

Szczegółów nie zdradza też KO.

- Chcemy wziąć większą odpowiedzialność za miasto. O szczegółach naszych propozycji najpierw poinformujemy pana prezydenta - mówił poseł Marchewka.

W rozmowach ma brać udział m.in. Olgierd Geblewicz, szef PO w województwie.

W 31-osobowej szczecińskiej radzie miasta KO będzie miała 19 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 7, a Koalicja Samorządowa - 5. Kadencja rady i prezydenta trwa pięć lat.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński