Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bój jedynek, czyli kto się zmierzy w eurowyborach

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Pięć lat temu Bartosz Arłukowicz startował z hasłem „sześciopaka”, czyli sześciu zadań. M.in. powszechny dostęp do procedury in vitro, regulacja cen leków na rynku europejskim
Pięć lat temu Bartosz Arłukowicz startował z hasłem „sześciopaka”, czyli sześciu zadań. M.in. powszechny dostęp do procedury in vitro, regulacja cen leków na rynku europejskim Andrzej Szkocki
Bartosz Arłukowicz będzie liderem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu w naszym okręgu. Wiemy, z kim będzie konkurował. Dziś zapadną decyzje w sprawie kolejnych list.

Zachodniopomorskie razem z lubuskim tworzą okręg 13 w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partie będą walczyły tu o trzy lub cztery mandaty (zdecyduje frekwencja). W 2019 r. mandaty zdobyły cztery osoby: Bartosz Arłukowicz z PO, Bogusław Liberadzki z SLD oraz Elżbieta Rafalska i Joachim Brudziński z PiS.

W środę listy do czerwcowych wyborów zatwierdziła KO. O tym, że Arłukowicz będzie startował z pierwszego miejsca, było wiadomo od dawna. Jest on wśród wąskiej grupy polskich polityków, którzy spełniają definicję „lokomotywy wyborczej”. Pięć lat temu, startując z II miejsca, zdobył ponad 239 tys. głosów. Zdeklasował wieloletniego europarlamentarzystę z lewicy, Bogusława Liberadzkiego, który choć miał „jedynkę”, zdobył 100 tys. głosów.

W ubiegłym roku Arłukowicz zrezygnował z mandatu w europarlamencie i wystartował jesienią do Sejmu. I choć przypadł mu okręg koszaliński, to ponownie zadziałał „efekt lokomotywy”. Zdobył 67 tys. głosów.

Wśród szczecińskich kandydatów KO do europarlamentu jest radna Urszula Pańka (5 miejsce). Z drugiego miejsca wystartuje posłanka Elżbieta Polak, była marszałek lubuskiego.

Dzisiaj mamy poznać kandydatów m.in. koalicji Polska 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zapowiedział to wczoraj Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi.

- Czekamy na te decyzje - mówi Agnieszka Kosińska, szefowa Polski 2050 w regionie.

Na razie nie wiadomo, kto zdobędzie „jedynkę” i czy będzie to polityk Polski 2050, czy PSL.

Dziś także decyzja w sprawie list lewicy. Tu wiadomo więcej, choć wciąż nieoficjalnie. Lewica chce w okręgu 13 wystawić Włodzimierza Cimoszewicza, byłego premiera. „Dwójką” może być Dawid Krystek, wicewojewoda zachodniopomorski i szef lewicy w Szczecinie.

Krystek na razie dyplomatycznie milczy.

- W piątek zarząd ustala listy - powiedział „Głosowi” w czwartek.

Listę Prawa i Sprawiedliwości ma otwierać Joachim Brudziński, obecny europarlamentarzysta. Partia miała zatwierdzić listy wczoraj późnym popołudniem.

- To była kadencja pełna szalonych pomysłów, jak Zielony Ład czy pakt migracyjny. Musimy powstrzymać to szaleństwo! - zapowiedział wczoraj polityk PiS.

Brudziński trafił na czołówki europejskich gazet, gdy redakcja „Politico” sprawdziła w połowie kadencji, który z europosłów najczęściej przemawia w PE. Wygrał Brudziński z wynikiem ponad 10 tysięcy wypowiedzianych słów.

II miejsce na liście do PE ma przypaść Elżbiecie Rafalskiej, byłej minister rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński