Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeziorko Słoneczne jest zanieczyszczone cynkiem i miedzią. Na oczyszczenie zbiornika potrzeba 3,5 mln zł

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Jeziorko Słoneczne na szczecińskich Gumieńcach
Jeziorko Słoneczne na szczecińskich Gumieńcach Andrzej Szkocki / archiwum
Na dnie Jeziorka Słoneczne na Gumieńcach są przekroczone zawartości cynku i (nieznacznie) miedzi. To wynik badań certyfikowanego laboratorium, które po pobraniu sześciu próbek mułu przeanalizowało jego skład. Chodziło o to, by sprawdzić zawartość m.in. metali ciężkich w osadach dennych zbiornika.

Już wiadomo. Na dnie Jeziorka Słoneczne przy ul. Derdowskiego w Szczecinie są przekroczone zawartości cynku (3800-4200 mg/kg s.m.) i, w dwóch próbach, zawartości miedzi (180 mg/kg s.m.). Jak się dowiedzieliśmy w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, cynk prawdopodobnie pochodzi z pobliskiego zakładu branży metalowej. Źródłem cynku jest również ruch uliczny: produkty ścierania nawierzchni ulic, tarcz hamulcowych i opon.

Przypomnijmy, że wybrane przez "Wody Polskie" laboratorium wykonało badania dna jeziora, po jego zanieczyszczeniu po pożarze w hali magazynowej firmy "Mabo" zajmującej się produkcją ocynkowanych konstrukcji stalowych w niedalekim Mierzynie. Już na drugi dzień spacerowicze zaalarmowali służby, że woda w jeziorze zmieniła kolor a na powierzchni unosi się zawiesina.

Przypuszcza się, że jeziorko zostało zatrute w trakcie gaszenia pożaru - woda użyta przez strażaków spłynęła do kanalizacji i rowów melioracyjnych. Hala znajduje się przy cieku Wierzbak, który wpada do rzeki Bukowa zasilającej Jezioro Słoneczne.

- Zaraz po zgłoszeniu pracownicy Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego przybyli na miejsce. Został poinformowany Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w celu poboru i analizy próbek - tłumaczyła Natalia Chodań z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Wszczęto akcję oczyszczania jeziorka. Między innymi awaryjnie spuszczono część wody ze zbiornika poprzez odpływ zabezpieczony do tej pory korkami pneumatycznymi na odcinku rzeki Bukowej. Zastosowano przy tym specjalne, ułożone kaskadowo węglowo-piaskowe filtry, które mają zmniejszyć występowanie w wodzie metali ciężkich.

Jak się dowiedzieliśmy, trwa stały monitoring jeziorka i rzeki Bukowej. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie codziennie sprawdzają korki pneumatyczne zamontowane w studzienkach instalacji burzowej na odcinku od zakładu "Mabo" do granicy gminy Dobra i Szczecin.

Równolegle "Wody Polskie" w Szczecinie zdecydowały o konieczności przeprowadzenia analizy laboratoryjnej osadów dennych pobranych z Jeziorka Słoneczne. Trzeba było sprawdzić, jaka jest zawartości m.in. metali ciężkich w tym: arsenu, chromu, niklu, cynku, miedzi, ołowiu, rtęci i kadmu w osadach dennych. Laboratorium, które pobrało z dna próbki i później je przeanalizowało, już ogłosiło wyniki: w osadzie dennym są przekroczone wskaźniki cynku i miedzi.

Eksperci będą teraz pracować nad oczyszczeniem Jeziorka Słoneczne. Jak się okazuje, aby je oczyścić trzeba usunąć z jego dna osady. Metoda została już opracowana, teraz tylko potrzebne są pieniądze.

- Wykonano kartę projektu i wstępnie oszacowano koszty inwestycyjne na 3,5 mln zł - twierdzi Natalia Chodań. - Zadanie wpisano do realizacji i oczekuje na pozyskanie środków finansowych.

W związku z zanieczyszczeniem wód jeziora, Dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie zaleca ostrożność i niezbliżanie się do wód Wierzbaka, Bukowej i jeziora Słoneczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński