MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska: chcemy wziąć większą odpowiedzialność za Szczecin

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Szczecińska rada miasta IX kadencji na lata 2024-2029 bardzo się zmieni. Zasiądzie w niej aż  jedenastu nowych młodych samorządowców, 20 i 30-latków (w tym dziesięcioro z klubu Koalicji Obywatelskiej)
Szczecińska rada miasta IX kadencji na lata 2024-2029 bardzo się zmieni. Zasiądzie w niej aż jedenastu nowych młodych samorządowców, 20 i 30-latków (w tym dziesięcioro z klubu Koalicji Obywatelskiej) Andrzej Szkocki
Jak prezydent Szczecina, mimo wygranej w pierwszej turze, ułoży sobie współpracę z Koalicją Obywatelską, która niepodzielnie będzie rządziła w radzie miasta? Jest odpowiedź KO. "Będą rozmowy"

Prezydent Piotr Krzystek przyznał we wtorek w południe, że liczył na 8 mandatów swojej Koalicji Samorządowej. Jest przekonany, że współpraca z Koalicją Obywatelską będzie się układała bardzo dobrze. Tym bardziej, że przed wyborami podpisał Z KO porozumienie o współpracy.

- Trzeba będzie usiąść i rozmawiać na temat ważnych spraw dla Szczecina. Myślę, że także w sejmiku będziemy współpracować. Nasze porozumienie obejmowało start na prezydenta miasta Szczecina i poparcie KO oraz jednego wiceprezydenta. Natomiast wszystkie ustalenia dotyczące rady i zarządu miasta będą przedmiotem rozmów. Mamy jeszcze miesiąc czasu do inauguracji nowej kadencji. Pierwsza sesja nowej rady miasta będzie na początku maja. Pewnie do tego momentu wszystkie kwestie między nami zostaną uzgodnione. Myślę tu o przewodniczącym rady, o komisjach, o poszczególnych funkcjach w radzie miasta. Na pewno będziemy współpracować - deklarował dzisiaj.

Nie chciał rozmawiać na razie o tym, czy odda KO większą liczbę stanowisk zastępców prezydenta. Na razie KO ma jednego zastępcę - Łukasza Kadłubowskiego.

- Nie chcę mówić na ten temat, czy zarząd miasta będzie inny. Na pewno jakieś uzgodnienia na ten temat zapadną - mówił Piotr Krzystek.

Godzinę po jego wystąpieniu przed magistratem, konferencję zorganizowali posłowie Koalicji Samorządowej i zwycięscy kandydaci na radnych Szczecina.

Poseł Arkadiusz Marchewka przyznał, że KO chce wziąć większą odpowiedzialność za Szczecin, bo fo tego zobowiązali ch wyborcy.

- Podjęliśmy decyzję popierając prezydenta Piotr Krzystka, że chcemy wziąć odpowiedzialność za miasto i dlatego Łukasz Kadłubowski został zastępcą pana prezydenta. Umówiliśmy się, że po wyborach będziemy rozmawiać o planach na nową kadencję. Te 19 mandatów to wielkie zaufanie ze strony mieszkańców. 58 tys. głosów oddanych na naszą listę pokazuje jasno, że to właśnie ci ludzie powinni mieć narzędzia do tego, aby realizować program. Jakie będą ostateczne decyzje w tym zakresie będzie wynikiem rozmów z panem prezydentem. Współpraca. Przez ostatnie tygodnie była bardzo dobra - mówił poseł Marchewka.

Dyplomatycznie odmówił odpowiedzi na pytanie, czy KO będzie chciała mieć więcej zastępców prezydenta.

- Pierwszą osobą, która się o tym dowie, będzie pan prezydent - dodał.

- Dołożymy wszelkich starań o to, żeby te ponad 58 tysięcy głosów nie poszło na marne. Mieliśmy dwa cele. Po pierwsze, żeby prezydent Piotr Krzystek wygrał w pierwszej turze. Udało nam się osiągnąć oraz żeby osiągnąć 16 mandatów w wyborach do rady miasta. Udało nam się osiągnąć 19 mandatów, co jest niewątpliwie historycznym wydarzeniem i historycznym sukcesem, jeżeli chodzi o Radę Miasta Szczecin - mówił Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina.

- Niezmiernie cieszę się, że tak dużo w radzie będzie kobiet. Obiecujemy, że jako nowo wybrani radni będziemy robili wszystko, żeby nasze miasto rozkwitało i było coraz piękniejsze. Będziemy głosem mieszkańców głosem. Dziękujemy wszystkim kobietom, które poszły, głosowały na kobiety - mówiła Ilona Milewska, która startowała do rady po raz pierwszy i osiągnęła jeden z najlepszych wyników (4295 głosów).

Rada młodnieje

Szczecińska rada miasta IX kadencji na lata 2024-2029 bardzo się zmieni. Zasiądzie w niej aż jedenastu nowych młodych samorządowców, 20 i 30-latków (w tym dziesięcioro z klubu Koalicji Obywatelskiej). Z radą żegnają się radni weterani, którzy sprawowali mandat nawet dwadzieścia lat. To m.in. Bazyli Baran, czy Władysław Dzikowski. Mandatów nie utrzymali też m.in. Dominika Jackowski, Robert Stankiewicz, czy Mirosław Żylik.

Lista radnych nowej kadencji

Koalicja Obywatelska: Marcin Biskupski, Wojciech Dorżynkiewicz, Małgorzata Wielak, Maria Schneider, Stanisław Kaup, Urszula Pańka, Elżbieta Abramowicz, Dorota Gródecka-Szwajkiewicz, Paweł Bartnik, Przemysław Słowik, Ewa Jasińska, Ilona Milewska, Łukasz Tyszler, Andrzej Radziwinowicz, Mateusz Gieryga, Łukasz Kadłubowski, Jan Posłuszny, Zuzanna Jeleniewska, Wiktoria Rogaczewska.

Prawo i Sprawiedliwość: Krzysztof Romianowski, Marek Chabior, Julia Szałabawka, Maciej Kopeć, Marcin Pawlicki, Marek Duklanowski, Dariusz Smoliński.

Koalicja Samorządowa: Henryk Jerzyk, Marek Kolbowicz, Jolanta Balicka, Michał Przepiera (wejdzie za niego Piotr Kęsik, jeśli Przepiera pozostanie na stanowisku zastępcy prezydenta), Piotr Krzystek (musi złożyć mandat dlatego radną za niego zostanie Renata Łażewska).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński