Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci i uczelnie ze Szczecina pomagają szpitalom i seniorom

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT przeprowadził zbiórkę dla szczecińskich szpitali.
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT przeprowadził zbiórkę dla szczecińskich szpitali. Andrzej Szkocki
Studenci szczecińskich uczelni aktywnie włączyli się w pomoc zarówno pracownikom służby zdrowia, jak i seniorom, którzy potrzebują wsparcia w drobnych sprawach.

Niemal od samego początku pandemii koronawirusa studenci starszych roczników Pomorskiego Uniwersytetu medycznego zaczęli pomagać jako wolontariusze w szpitalach.

Uczelnie, które mają dobry sprzęt techniczny, jak Akademia Sztuki, Akademia Morska czy Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, zaczęły druk 3D przyłbic dla pracowników służby zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

Okazuje się, że form tych pomocy przybywa, bo potrzeb jest coraz więcej.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie wystąpiła z apelem do szczecińskich uczelni - chodzi o rozpropagowanie wśród studentów idei wolontariatu na rzecz lekarzy, którzy obecnie pracują w szpitalach, walcząc z epidemią koronawirusa.

Studenci skupieni wokół Koła Ligi Morskiej i Rzecznej Akademii Morskiej, którzy akcję pomocy seniorom i potrzebującym prowadzą już od kilku tygodni, postanowili rozszerzyć swój zakres działań i zgłaszają się już do Okręgowej Izby Lekarskiej, która będzie koordynatorem wsparcia lekarzy.

- Wiemy, jak ważna jest praca lekarzy, nie wyobrażamy sobie nie odpowiedzieć na ten apel - deklaruje Dawid Stanek, student mechaniki i budowy maszyn AMS.

ZOBACZ TAKŻE:

Obok wsparcia lekarzy w ich codziennych sprawach, uczelnia włącza się także w szczecińską odsłonę akcji Druk 3D dla medycyny - do akcji przyłączają się przedsiębiorstwa, instytucje i osoby prywatne, które dysponują drukarkami 3D.

- Od środy pełną parą ruszyły nasze laboratoria szybkiego prototypowania i druku 3D - mówi Weronika Bulicz, rzecznik Akademii Morskiej. - Najpilniejszą potrzebą jest obecnie druk kilkuset elementów do konstrukcji masek ochronnych, w kolejnych dniach będziemy odpowiadać na bieżące potrzeby.

ZOBACZ TAKŻE:

Studenci Wydziału Techniki Morskiej i Transportu ZUT z drukarki 3D wypuścili prototypowe adaptery do masek M3 i M5 przeznaczonych dla lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia. Teraz czekają na akceptację wydruku i działają dalej.

Natomiast Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT przeprowadził zbiórkę dla szczecińskich szpitali. Zebrane zostały rękawiczki jednorazowe, fartuchy flizelinowe (jednorazowe), maseczki ochronne, przyłbice i gogle, mundury medyczne (bluza+ spodnie).

Marszałek Olgierd Geblewicz chce w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego stworzyć specjalny zestaw wsparcia dla jednostek akademickich i wesprzeć je grantami, które sfinansują te działania.

Wstępne szacunki wykonane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wskazują, że zestaw wsparcia dla uczelni wyższych walczących z epidemią koronawirusa mógłby wynieść nawet 5 mln zł.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński