MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ireneusz Fąfara, prezes ORLEN S.A.: Będziemy szukać możliwości rozwoju. Grupa ORLEN będzie przewidywalna i przejrzysta

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
– Naszym zadaniem jest kreowanie wartości i wzrostu Grupy ORLEN – wskazał w liście do akcjonariuszy prezes zarządu ORLEN S.A. Ireneusz Fąfara. – Pracujemy tak, by przewidywać i sprawnie wykorzystywać rynkowe trendy – dodał.
– Naszym zadaniem jest kreowanie wartości i wzrostu Grupy ORLEN – wskazał w liście do akcjonariuszy prezes zarządu ORLEN S.A. Ireneusz Fąfara. – Pracujemy tak, by przewidywać i sprawnie wykorzystywać rynkowe trendy – dodał. fot. ORLEN S.A.
Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN S.A. w liście do akcjonariuszy podsumował skonsolidowane wyniki Grupy za 2023 rok, a takze przedstawił plany rozwoju. – Jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej. A to znaczy, że mierzymy się z konkretnymi wyzwaniami i mamy harmonogram celów do osiągnięcia – wskazał. – Będziemy szukać możliwości rozwoju poprzez partnerstwa i współpracę z międzynarodowymi podmiotami – zapowiedział.

Spis treści

Prezes ORLEN S.A komentuje wyniki spółki za 2023 rok

Prezes Zarządu ORLEN S.A Ireneusz Fąfara w liście do akcjonariuszy na początku odniósł się do skonsolidowanego wyniku Grupy ORLEN za 2023 rok. – Rok 2023 był pierwszym, w którym Grupa ORLEN funkcjonowała po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG. To był też rok zmiennego otoczenia zewnętrznego, a skutki działań samej organizacji nie zawsze były jednoznaczne – napisał.

Jednocześnie przyznał, że „wynik skonsolidowany Grupy ORLEN za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów, co podważa trafność niektórych decyzji poprzedników". Jak przekazał, chodzi o 17,2 mld zł w ramach projektów i inwestycji, które są "wnikliwie badane", ale także „są znane".

Prezes ORLEN S.A.: mamy harmonogram celów do osiągnięcia

– Naszym zadaniem jest kreowanie wartości i wzrostu Grupy ORLEN. Pracujemy tak, by przewidywać i sprawnie wykorzystywać rynkowe trendy. Umacniamy Grupę i zwiększamy jej odporność na szoki zewnętrzne – przekazał.

Prezes Fąfara podkreślił, że „jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej". – To znaczy, że mierzymy się z konkretnymi wyzwaniami i mamy harmonogram celów do osiągnięcia – wskazał. – Dążymy do tego, by sfinansować ten proces, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii – stwierdził. To z kolei, jak wyjaśnił, wymaga „pragmatycznych rozwiązań", jak również „poszukiwania najbardziej efektywnych i obiecujących projektów".

– Farmy wiatrowe, rozwój fotowoltaiki, realizacja projektów wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS), czy też rozwój projektów z zakresu produkcji zielonego wodoru, to tylko niektóre projekty przybliżające Grupę ORLEN do zero-emisyjności, którą musimy osiągnąć do 2050 roku – przypomniał.

Wśród priorytetów dla nowego zarządu Fąfara wymienił dekarbonizację ciepłownictwa, rozwój biogazu, budowę nowoczesnej organizacji sprzedaży detalicznej. Przy okazji zapowiedział „wnikliwą rewizję najważniejszych projektów strategicznych realizowanych obecnie w Grupie ORLEN".

Jak przekazał, przygotowana zostanie wizja „przyszłości segmentu petrochemii w kontekście budowy nowej instalacji olefin". – Będziemy szukać możliwości rozwoju poprzez partnerstwa i współpracę z międzynarodowymi podmiotami – dodał.

Na koniec prezes ORLEN S.A. przyznał, że „wiele do zrobienia jest także w obszarze kultury korporacyjnej", a większy nacisk ma być kładziony na efektywność.

Wdrożymy nowoczesne metody zarządzania. Będziemy podejmować decyzje w oparciu o przesłanki zrozumiałe dla inwestorów i akcjonariuszy – zapowiedział. – Grupa ORLEN będzie przewidywalna i przejrzysta. Zadbamy o wartość inwestycji naszych akcjonariuszy i odbudowanie zaufania inwestorów – podsumował.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ireneusz Fąfara, prezes ORLEN S.A.: Będziemy szukać możliwości rozwoju. Grupa ORLEN będzie przewidywalna i przejrzysta - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński