Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS wstrzymał wypłatę środków w Zachodniopomorskiem. 667 osób nie otrzyma świadczenia

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W całym kraju kwota wstrzymanych zasiłków od stycznia do grudnia 2023 r. wyniosła 29 mln 273,8 tys. złotych
W całym kraju kwota wstrzymanych zasiłków od stycznia do grudnia 2023 r. wyniosła 29 mln 273,8 tys. złotych Andrzej Szkocki
Chodzi o zasiłek chorobowy, który w 667 przypadkach zakwestionowali pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób 667 mieszkańców naszego regionu nie otrzymało w sumie ponad 830 tys. zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich - tłumaczy Karol Jagielski z zachodniopomorskiego ZUS.

W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Od stycznia do grudnia tego roku w Zachodniopomorskiem w 427 sprawach skorygowano zwolnienie, na łączną liczbę 3911 dni absencji. Kwota oszczędności to 352,5 tys. złotych.

Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które utrudniają powrót do zdrowia.

- W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba je oddać - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - W 2023 r. w naszym regionie 240 osób nieprawidłowo wykorzystało zwolnienie.

Jak twierdzi rzecznik, właśnie z tego powodu wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości niemal 478 tys. złotych.

Zasiłek chorobowy to wsparcie finansowe, jakie może otrzymać uprawniony do niego pracownik w przypadku choroby. Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Prawo do tego świadczenia uzyskuje się po okresie wyczekiwania, czyli nieprzerywalnego opłacania ubezpieczenia chorobowego.

W całym kraju kwota wstrzymanych zasiłków od stycznia do grudnia 2023 r. wyniosła 29 mln 273,8 tys. złotych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński