Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8. Karnawałowy Bal Charytatywny na rzecz Weteranów. Zbierali na rehabilitację poszkodowanych weteranów

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
8. Karnawałowy Bal Charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
8. Karnawałowy Bal Charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. st. szer. Tomasz Łomakin
W najwyższym budynku w Szczecinie - Hanza Tower, w sobotę (10 lutego) odbył się 8. Karnawałowy Bal Charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju - organizatorów wsparła 12. Brygada Zmechanizowana. Dochód przeznaczony zostanie przede wszystkim na rehabilitację poszkodowanych weteranów.

"8. Karnawałowy Bal Charytatywny na rzecz Weteranów!

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju powstało w 2008 r. z inicjatywy własnej żołnierzy w służbie czynnej oraz rezerwy, którzy służyli w misjach zagranicznych, zostali ranni, poszkodowani lub których problemy wynikają bezpośrednio z faktu pełnienia służby poza granicami państwa.

- Organizacja turnusów rehabilitacyjnych jest dla weteranów i ich rodzin niezwykle ważna, ponieważ bez wsparcia oraz obecności najbliższych, żołnierze mogą czasem nigdy nie powrócić do normalnego codziennego życia – tłumaczy Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia.

Jak się okazuje, wielu weteranów poszkodowanych wymaga stałej rehabilitacji fizycznej i wsparcia psychologicznego.

- Turnusy rehabilitacyjne dla weteranów, ich rodzin a także dla rodziców poległych żołnierzy na stałe wpisały się w działalność Stowarzyszenia, które co roku stara się pozyskać fundusze na ich organizację - mówi mjr Angelika Szymańska – psycholog 12. Brygady Zmechanizowanej.

Jedna z form zdobywania funduszy dla weteranów jest organizacja Karnawałowego Balu Charytatywnego.

- Pamiętamy o potrzebach tych, którzy pełniąc służbę zapłacili wysoką cenę, zdrowie - podkreśla gen. bryg. Dariusz Czekaj, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej. - Podczas turnusów rehabilitacyjnych uczestnicy otrzymują pomoc lekarską, psychologiczną, ale również wsparcie od osób w podobnej sytuacji życiowej. Pozwalają podtrzymać koleżeńskie więzi pomiędzy weteranami oraz armią, z którą z racji odniesionych ran, wielu z nich musiało się pożegnać. Jesteśmy dlatego dumni, że możemy wspomóc nasze koleżanki i kolegów.

Bal cieszy się od lat dużym zainteresowaniem przedstawicieli z różnych środowisk, między innymi: świata kultury, nauki, biznesu, sportu, władz rządowych i samorządowych, przedstawicieli dowództw oraz jednostek wojskowych, a także osób prywatnych. Chcą oni wesprzeć żołnierzy, którzy doznali trwałej utraty zdrowia, a odniesione rany pozostawiły swój ślad na całe życie.

Główną atrakcją tegorocznego balu były licytacje oraz aukcje wielu interesujących przedmiotów podarowanych przez darczyńców, loterie i losowania.

Licytowano między innymi:
- jednodniowe szkolenie z żołnierzami Błękitnej Brygady oraz pamiątkowe tablo z symboliką brygady przekazane przez Dowódcą 12BZ,
- bursztynowe spinki do mankietów od Ministra Obrony Narodowej,
- replikę noża szturmowego i pamiątkowy coin Szefa Sztabu Generalnego,
- statuetkę "Orzeł od Sokoła" Dowódcy DGRSZ
- ryngraf Dowódcy DORSZ
- rzeźbę oraz pamiątkowego coina Dowódcy 12SDZ
- zestaw pamiątkowych znaczków z limitowanych serii od Prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w misjach Poza Granicami Kraju.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja jednodniowego szkolenia w 12.Brygadzie Zmechanizowanej, które obejmowało strzelanie z różnego rodzaju broni strzeleckiej, moździerzy, granatników, zestawu OPL GROM - na nowoczesnym symulatorze "Śnieżnik" w Stargardzie oraz naukę prowadzenia KTO ROSOMAK - na symulatorze "Jaskier".

Ogólna kwota zebrana podczas balu znana będzie, kiedy zostaną podliczone pieniądze nie tylko z licytacji, loterii, ale także te przekazane przez sponsorów i z "biletów" wstępu na Bal. Nieoficjalnie wiemy, że pieniędzy wystarczy na zorganizowanie przez Stowarzyszenie wakacyjnego turnusu terapeutycznego dla poszkodowanych weteranów.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński