Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba św. Jadwigi autorstwa kamieńskiego artysty podzieliła szczecińskich radnych. Po burzliwej dyskusji jest decyzja

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Po ostrej miejscami dyskusji radni zgodzili się, aby rzeźba św. Jadwigi stanęła przy ulicy Niedźwiedziej w Szczecinie. Choć nie wszystkim podoba się wizja autora.

Sprawa zajmuje radnych już kolejny raz. Rzeźba jest częścią zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego z 2018 r. "Różane Ogrody II". Całość zadania obejmuje zagospodarowanie zieleńca przy ulicy Niedźwiedziej i Rysiej w Szczecinie poprzez nasadzenia krzewów ozdobnych wraz z powstaniem alejek i małej architektury oraz postumentem królowej Jadwigi.

Autorem rzeźby jest Stanisław Motyka, artysta z powiatu kamieńskiego. Autorzy zwycięskiego projektu chcą, aby królowa na pomniku była "dostojna i władcza". We wtorek radni decydowali, czy wyrażą zgodę na postawienie rzeźby. Mieli podzielone zdania, czy artyście udało się dostojność i władczość uchwycić.

- To jak wygląda ten pomnik nie jest przedmiotem naszych obrad. My decydujemy tylko o posadowieniu tego pomnika, nic więcej - przypominała Renata Łażewska, przewodnicząca rady miasta.

ZOBACZ TEŻ:

Radni Szczecina chcieli wiedzieć, dlaczego pracy nie wykona szczeciński artysta.

- Jesteśmy za tym, aby ten pomnik, który ma stanąć w przestrzeni publicznej był poddany opinii ekspertów. Mamy dokumenty i opinie mieszkańców, którzy oczekują, że ta rzeźba powstanie w innej formie. Nie jesteśmy przeciwko pomnikowi, tylko chcemy, aby powstał w sposób bardziej przejrzysty - mówił radny Przemysław Słowik.

- Wizualizacja pomnika, którą już otrzymaliśmy trochę nas przeraża. Lepszy byłby konkurs - mówił zaproszony na sesję Roman Smoliński, mieszkaniec Kijewa.

- Rzeźba jest do zaakceptowania. Ja takich krytycznych sygnałów nie słyszałem. Sprawa ciągnie się od dwóch lat, pora na podjęcie decyzji - mówił radny Krzysztof Romianowski.

Najostrzej wypowiadała się radna Edyta Łongiewska-Wijas. Rzeźbę nazwała koszmarem i szkaradą.

- Głos w tej sprawie zabrali nawet eksperci, autorytety, co jest precedensem. Ta rzeźba to nieprofesjonalny koszmar, szkaradna, pokraczna figura. Jest brzydki. Jego szpetota obraża patronkę. Najlepsze byłoby przeprowadzenie konkursu, o co apelują profesorowie uczelni artystycznych. Mieszkańcom należy się szacunek do przestrzeni publicznej. Już widzę memy z pokraczną Jadwigą w internecie. Czy tego chcecie? Jestem za upamiętnieniem kobiet, ale jestem za upamiętnianiem godnym - mówiła.

Napięcie tonował radny Mariusz Bagiński.

ZOBACZ TEŻ:

- O gustach trudno dyskutować. Wiele osób krytykowało też naszą filharmonię, a potem zgarnęła wszystkie nagrody - mówił.

Postępowanie w sprawie wyboru wykonawcy rzeźby prowadzono dwa razy. Ze względu na wartość inwestycji (poniżej 30 tys. euro) nie trzeba było w tej sprawie organizować przetargu. Sprawa zaczęła się w marcu w marcu 2019 roku. Zaproszenie do złożenia ofert wysłano drogą mailową do dwóch artystów rzeźbiarzy, z których jeden złożył ofertę. Umowa nie została podpisana ze względu na upływ terminu związania ofertą. Sprawa przeciągała się z powodu odejścia osoby, która z ramienia Zakładu Usług Komunalnych zajmowała się tematem.

- W związku z odejściem pracownika wydziału zieleni ZUK, który prowadził zadanie oraz koniecznością wdrożenia nowej osoby, kolejna procedura rozpoczęła się w lipcu 2020 roku. Do złożenia ofert zaproszono dwóch nowych artystów rzeźbiarzy. Zaproszenia wysłane drogą mailową. Ofertę korzystniejszą cenowo złożył pan Stanisław Motyka, z którym 6 sierpnia w 2020 roku została podpisana umowa - mówił Michał Przepiera zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji.

Według autorskiego pomysłu Stanisława Motyki, św. Jadwiga ma stanąć na cokole o wysokości ok. 150 cm i grubości 60x60 cm. Sama postać królowej ma mieć ok. 180 cm wysokości. Do wykonania pracy artysta użyje materiału Złoty Wiek, który imituje piaskowiec. Swój pomysł konsultował m.in. z proboszczem, a wizerunek królowej podpatrywał m.in. z dzieł Jana Matejki.

- Rzeźba jest autorską koncepcją wzorowaną na kilku przedstawieniach królowej między innymi nawiązuje do rysunku Jana Matejki i obrazu znajdującego się w kościele pod wezwaniem w Szczecinie-Kijewie. Koncepcja rzeźby została skonsultowana z proboszczem parafii pod wezwaniem świętej Królowej Jadwigi, komitetem budowy rzeźby i ZUK. Zamawiający chcą, aby królowa była dostojna i władcza - przekonywał rzeźbiarz z Kamienia.

Ostatecznie 18 radnych poparło postawienie pomnika, dwóch było przeciw.

ZOBACZ TEŻ: Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. Tak będzie wyglądał wyglądał jego pomnik! ZDJĘCIA

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. Tak będzie wyglądał wyglądał...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński