Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowy pomnik w Szczecinie. Świętej Królowej Jadwigi Andegaweńskiej

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Nagrobek Jadwigi Andegaweńskiej w Katedrze na Wawelu
Nagrobek Jadwigi Andegaweńskiej w Katedrze na Wawelu Poznaniak, wikipedia.org (CC BY-SA 2.5)
Decyzję mają podjąć radni Szczecina, ale to raczej formalność, bo pomnik jest częścią zwycięskiego projektu w ramach szczecińskiego budżetu obywatelskiego.

Pomnik Świętej Królowej Jadwigi ma powstać przy ul. Niedźwiedziej w Szczecinie

Jego autorem jest Stanisław Motyka, znany artysta z powiatu kamieńskiego. Realizacją inwestycji zajmuje się Zakład Usług Komunalnych.

Pomnik jest częścią zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego z 2018 "Różane Ogrody II".

Całość zadania obejmuje zagospodarowanie zieleńca przy ulicy Niedźwiedziej i Rysiej w Szczecinie poprzez nasadzenia krzewów ozdobnych, w tym w miarę możliwości różanych, róż wielokwiatowych, róż rabatowych, dzikich róż oraz róż parkowych - pojedynczych i żywopłotów, róż okrywowych w formie kwiatowych kobierców, róż pnących oraz innych krzewów kwitnących w formie klombów na terenie Kijewa wraz z powstaniem alejek i małej architektury oraz postumentem królowej Jadwigi.

WIDEO: Tak ma wyglądać nowy Pomnik Ofiar Grudnia 1970 roku w Szczecinie. Zobacz zdjęcia

Historia św. Jadwigi jest niezwykle ciekawa

Nie wiadomo kiedy się dokładnie urodziła. Źródła podają, że między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 w Budzie. Zmarła 17 lipca 1399 w Krakowie. Była królową Polski z dynastii Andegawenów, apostołką Litwy, jest świętą Kościoła katolickiego. Jest patronką Polski. Dlatego pomysłodawcy postanowili postawić jej pomnik na prawobrzeżu Szczecina. Po śmierci swego ojca króla Ludwika i starszej siostry Katarzyny musiała wcześniej opuścić dom rodzinny jako dziesięcioletnie dziecko, by przyjąć koronę polską. Koronowana 16 października 1384r. w katedrze na Wawelu.

Z woli rodziców miała być żoną Wilhelma Habsburga i księżną austriacką, natomiast jej wyjazd do Polski i głęboka wiara chrześcijańska sprawiły, że ponad swoim osobistym szczęściem stawiała wolę Chrystusa. Uznała, że rozszerzenie Królestwa Bożego jest celem najwyższym i dlatego zgodziła się poślubić od siebie o wiele starszego księcia litewskiego Jagiełłę. Z zagranicy sprowadziła na swój dwór uczonych kapłanów - profesorów. Przyczyniła się też do rozwoju języka polskiego.

Projekt pomnika Ofiar Grudnia 70 w Szczecinie

Nowy pomnik Ofiar Grudnia 70 w Szczecinie. Projekt budzi kon...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński