Rewitalizacja dla Szczecina

Materiał informacyjny UM Szczecin
Trwają prace nad kluczowym dokumentem dla procesu rewitalizacji w naszym mieście. Gminny Program Rewitalizacji ma nie tylko diagnozować potrzeby mieszkańców, ale przede wszystkim wskazywać drogę do poprawy poziomu i komfortu ich życia, przy optymalnym wykorzystywaniu uwarunkowań obszarów rewitalizowanych oraz wzmacnianiu jego potencjałów.

- W procesie rewitalizacji najważniejszy jest człowiek, dlatego chcemy, aby każdy etap opracowywania GPR był realizowany wspólnie z mieszkańcami, którzy biorąc udział w tym procesie będą mieli wpływ na ostateczny kształt dokumentu, a co za tym idzie, tego jak będzie wyglądał proces rewitalizacji w naszym mieście na przestrzeni najbliższych lat – mówi Olga Wasieńko – Stefanowska, kierownik Biura Rewitalizacji UM. – Dlatego już dziś zapraszamy Państwa do czynnego udziału w działaniach i spotkaniach.

Poznaj obszary

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem prac nad samym programem rewitalizacji jest opracowanie diagnozy pozwalającej wyznaczyć obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji. Obszar zdegradowany to obszar znajdujący się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych. Obszar rewitalizacji nie może przekroczyć 30% liczby mieszkańców miasta oraz 20% jego powierzchni. Do obszaru rewitalizacji wybiera się zatem obszary, które charakteryzują się największym natężeniem zjawisk niepożądanych.

Obszar rewitalizacji w Szczecinie został wskazany na podstawie badań i diagnozy przeprowadzonej w 2022 roku. Wydzielono 3 podobszary rewitalizacji składające się łącznie z 10 osiedli:

Podobszar I - Międzyodrze - Wyspa Pucka, Centrum, Śródmieście Północ, Turzyn;

Podobszar II - Skolwin, Stołczyn, Golęcino - Gocław, Drzetowo - Grabowo, Dąbie (stare);

Podobszar III - Zawadzkiego - Klonowica.

Podstawą działań rewitalizacyjnych jest pozytywne oddziaływanie na tkankę społeczną połączone z rozwiązywaniem problemów w pozostałych sferach. Rozległość problemów, z którymi mierzą się wskazane osiedla wymaga zaangażowania się zarówno lokalnej społeczności, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz samorządu. Dlatego jeszcze na etapie zbierania propozycji działań rewitalizacyjnych, mieszkańcy Szczecina mogli skorzystać z szeregu spotkań i konsultacji dot. m.in. form wsparcia i możliwości jakie daje Gminny Program Rewitalizacji. Opracowany projekt dokumentu będzie okazją do kolejnych konsultacji, podczas których mieszkańcy będą mogli zapoznać się z wypracowanym do tej pory materiałem, zgłoszonymi projektami, a także zgłosić swoje uwagi i porozmawiać. Będzie to także okazja do wymiany spostrzeżeń o rozmów o mieście.

Wejdź na stronę, śledź na FB

Zapraszamy mieszkańców, a w szczególności osoby mieszkające na obszarach rewitalizacji, do współtworzenia tego ważnego dokumentu. Po weryfikacji zgłoszonych projektów oraz zakończeniu prac nad ostatecznym kształtem dokumentu odbędzie się kolejna tura konsultacji w wersji online i stacjonarnej, poświęconych możliwościom, które oferuje program rewitalizacji. Aktualności związane z pracami można śledzić TUTAJ oraz na FB.

Czym jest rewitalizacja

Rewitalizacja jest kompleksowym procesem pozwalającym wyprowadzić ze stanu kryzysowego zdegradowane obszary miasta. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne są ze sobą powiązane, dzięki czemu oddziałują łącznie na kwestie społeczne i gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne lub środowiskowe pozwalając na zintegrowaną interwencję poprawiającą poziom i komfort życia lokalnej społeczności. Proces rewitalizacji opiera się na optymalnym wykorzystywaniu uwarunkowań obszaru oraz wzmacnianiu jego potencjałów. Należy pamiętać, że jest to proces wieloletni a najlepsze efekty przynosi, gdy zaangażowany jest szeroki przekrój interesariuszy - mieszkańców, lokalnych aktywistów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz władzy samorządowej. Skuteczność procesów rewitalizacyjnych wymaga spójnych działań wewnętrznych i zewnętrznych - wynikających z dokumentów strategicznych samorządu.

Program rewitalizacji (GPR) jako podstawowy dokument pozwala skoordynować działania ukierunkowane na realizację wizji oraz osiąganie zamierzonych celów dla poszczególnych obszarów. Dobrze przygotowany program łączy w sobie trzy elementy: wizję obszaru po przeprowadzeniu procesu rewitalizacji, odpowiednio dobrane przedsięwzięcia rewitalizacyjne oraz źródła finansowania procesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński