MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkryjmy tajemnice wieży Quistorpa. W weekend poszukają fragmentów wieży

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pod ruinami wieży Quistorpa znajdują się podziemia z częściowo zawalonym 30-metrowym korytarzem prowadzącym poza wieżę
Pod ruinami wieży Quistorpa znajdują się podziemia z częściowo zawalonym 30-metrowym korytarzem prowadzącym poza wieżę archiwum
Termin: sobota (11 maja), godz.: 10, miejsce: wieża Quistorpa, organizatorzy: ZUK i Miejski Konserwator Zabytków. Cel: poszukiwanie fragmentów wieży Quistorpa. Być może uda się jeszcze znaleźć zachowane pod ziemią jej pozostałości. Będą wykorzystane po uporządkowaniu tego miejsca w ramach realizacji projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pretekstem do zorganizowania poszukiwań jest zapowiedź realizacji projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, który ma na celu uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół wieży Quistorpa.

- Zanim jednak na dobre ruszy realizacja projektu, chcemy dokładnie przyjrzeć się i zinwentaryzować to, co kryją jeszcze okolice wieży - mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. – Przypuszczamy, że wiele unikatowych fragmentów samej wieży może ciągle zalegać pod warstwami ziemi, mchu i roślinności. Dlatego już dziś chcemy zaprosić mieszkańców do wspólnego poszukiwania ostatnich świadków historii tego miejsca.

Organizatorzy zapraszają więc szczecinian do wzięcia udziału w wyjątkowych poszukiwaniach fragmentów wieży Quistorpa.

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców i pasjonatów historii do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu – dodaje Michał Dębowski.

Chętni powinni zabrać ze sobą wygodne ubrania, obuwie i rękawice robocze.

- Prosimy o nieprzynoszenie ze sobą wykrywaczy metali oraz jakichkolwiek innych urządzeń technicznych służących poszukiwaniom zabytków - podkreśla Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta. - Wszystkie niezbędne sprzęty będą dostępne na miejscu.

Znalezione relikty architektoniczne (cegły, detale, płytki posadzkowe, czy fragmenty rzeźb i innych elementów dawnego wystroju wieży) zostaną nie tylko ocenione i zinwentaryzowane przez specjalistów, ale również wyeksponowane na miejscu w specjalnych koszach już po zakończeniu prac związanych z realizacją projektu SBO.

Biorący udział w poszukiwaniach przy okazji będą mieli możliwość zapoznania się z historią wieży oraz planowanymi działaniami związanymi z realizacją projektu SBO. Wszyscy uczestnicy wezmą również udział w krótkim instruktarzu, tak aby cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński