MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Misja MAEA i wycinka lasu. Kolejne etapy w budowie elektrowni jądrowej

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Znika las w miejscu projektowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Znika las w miejscu projektowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Przemysław Świderski
Polska czyni postępy w przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej – ocenia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, która zakończyła niedawno 11-dniową misję w Polsce. Obecnie, w miejscu przyszłej budowy, wycięto ok. 40 ha lasu - rozpoczynają się badania geologiczne terenu, na którym staną instalacje elektrowni.

Czterdzieści hektarów lasu już wycięto w miejscu planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu, a nie jest to ostatnia wycinka w tym roku. Co ważne, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, która zakończyła niedawno swoją misję w Polsce, pozytywnie ocenia stan zaawansowania przygotowawczych prac do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Kolejne tzw. fazy i kamienie milowe w harmonogramie budowy są zrealizowane.

Misja MAEA

Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w czasie 11-dniowej misji w Polsce dokonał przeglądu planów rozwoju infrastruktury polskiej energetyki jądrowej oraz stopnia ich zaawansowania. To tzw. INIR - Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej.

- Program polskiej energetyki jądrowej został zainicjowany z jasnymi celami i w zorganizowany sposób przechodzi w fazę budowy - powiedział lider zespołu misji w Polsce Mehmet Ceyhan, kierownik techniczny Sekcji Rozwoju Infrastruktury Jądrowej MAEA. Dodał, że obserwuje w naszym kraju „mocne zaangażowanie” w przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej.

Misje MAEA w krajach rozwijających cywilny, atomowy sektor energetyczny to standard pracy tej międzynarodowej organizacji. Mają one pomóc w sprawnym przeprowadzeniu inwestycji – fazy przygotowań do budowy i późniejszej eksploatacji.

Coraz dalej z projektem

Po ostatniej misji w Polsce (była to już kolejna poświęcona budowie elektrowni jądrowej zlokalizowanej na Pomorzu – tzw. INIR 2) zespół MAEA przedstawił rekomendacje i sugestie, które „mają pomóc Polsce w osiągnięciu dalszego postępu w rozwoju infrastruktury jądrowej” i gotowości do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju (w sumie pięć rekomendacji i siedem sugestii).

- Zespół wskazał obszary, w których dalsze działania przyniosłyby korzyść Polsce, w tym potrzebę dalszego przeglądu ram prawnych i regulacyjnych oraz sfinalizowania prac przygotowawczych wymaganych na etapach udzielania zamówień i budowy – przekazała w komunikacie Agencja.

Zespół 10 ekspertów MAEA w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przez dwa tygodnie, prowadził wywiady z kluczowymi instytucjami zaangażowanymi w realizację Program PEJ. Zgodnie z metodologią MAEA Program został  oceniony  w 19 obszarach infrastrukturalnych. To m.in. bezpieczeństwo jądrowe, sfera zarządzania, kwestia finansowania projektu, zabezpieczenie materiałów jądrowych, a także kwestie politycznego wsparcia dla energetyki jądrowej w Polsce. Ponadto ochrona środowiska, postępowanie z odpadami promieniotwórczymi, zaangażowanie krajowego przemysłu w projekt czy planowanie kryzysowe.

- Misje INIR Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej bazują na ocenie tzw. kamieni milowych. Są trzy - decyzja, umowa, uruchomienie. Obejmują one 19 obszarów infrastrukturalnych oraz trzy fazy (rozważenie, przygotowanie i budowa). Misja INIR 2 pozytywnie oceniła przygotowanie Polski do osiągnięcia drugiego kamienia milowego i gotowości do realizacji trzeciej fazy Programu PEJ – informuje Ministerstwo Klimatu.

Co ciekawe, eksperci MAEA wskazali siedem dobrych praktyk realizowanych w Polsce, które przyniosłyby korzyści także innym krajom rozwijającym energetykę jądrową.

W rozmowach z ekspertami MAEA wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji zaangażowanych w realizację Programu PEJ, w tym Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Państwowej Agencji Atomistyki, MSWiA, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

- Współpraca Polski z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej jest współpracą wieloletnią, a zrealizowane wspólnie projekty są oceniane jako niezwykle wartościowe i korzystne dla realizacji i wdrażania rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dziękujemy bardzo ekspertom Agencji za okazane zaangażowanie, profesjonalizm i cenne opinie przekazane podczas przeprowadzonego Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej – tzw. misji INIR 2. Wnioski, które wyciągnęliśmy po rozmowach z ekspertami Agencji pozwolą nam usprawnić wdrażanie Programu polskiej energetyki jądrowej - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Przygotowania do budowy

Na terenie planowanej budowy elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu trwają przygotowania do realizacji pierwszych prac. Niedawno zakończyła się wycinka fragmentów nadmorskiego lasu. Zniknęło czterdzieści hektarów lasu w miejscu projektowanej inwestycji.

Rozpoczęcie kolejnej wycinki planowane jest jeszcze w tym roku. Wyciętych zostanie wówczas kolejnych 150 ha nadmorskiego lasu.

Karczowanie terenu w gminie Choczewo na Pomorzu to część przygotowań do budowy pierwszej, polskiej elektrowni jądrowej. To w miejscu wycinki drzew przeprowadzone zostaną szczegółowe badania geologiczne pod instalacje elektrowni.
O uzyskaniu zezwolenia na prace geologiczne informowała niedawno spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, która przygotowuje budowę instalacji w gminie Choczewo oraz Bechtel, firma, które jest częścią konsorcjum realizującego prace budowlane.

Badania i odwierty

Na początku kwietnia Bechtel podpisał kontrakt na prace geologiczne z firmą P.S.D. z siedzibą w Słupsku. Badania będą prowadzone od maja do listopada i obejmą obszar około 30 hektarów. Wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych, o głębokości od ok. 20 do ok. 210 metrów.

Wyniki badań zostaną wykorzystane w projekcie robót ziemnych dla elektrowni, w tym trzech bloków jądrowych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej (instalacje będą ją pobierały z Bałtyku i zrzucały do morza wodę ogrzaną, zaznaczmy, nieskażoną). Posłużą również do sporządzenia Raportu Lokalizacyjnego, który jest podstawą do uzyskania przez inwestora, spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, zezwolenia na budowę od Państwowej Agencji Atomistyki.

- Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – tłumaczył Leszek Juchniewicz, członek zarządu p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Minimalizowanie wpływu

W rozmowie z portalem Money.pl Tomasz Trybusiewicz, aktywista organizacji Bałtycki SOS, sprzeciwiający się inwestycji mówił: - Korzystają z decyzji środowiskowej i tną. W okolicy wejścia na plażę nr 47 pojawiły się punktowe wycinki, czego z góry nie widać, bo pas zieleni jest zachowany. Ale nie ma już co czwartego drzewa. Nie wiemy, co tam się dzieje.

- Przykre, ale konieczne. Ta inwestycja docelowo uratuje o wiele więcej drzew i innych cennych ekosystemów – brzmiał z kolei jeden z komentarzy pod artykułem o wycince, na portalu choczewo24.info.

Z kolei PEJ wskazuje, że „przy realizacji budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu inwestor będzie minimalizował wpływ inwestycji  na zasoby leśne, które znajdują się na obszarze, gdzie powstanie  sam obiekt. W preferowanym wariancie i podwariancie technicznym inwestycji, trwałe wylesienie wyniesie ok. 335 ha, z czego po zakończeniu budowy w wyniku dodatkowych nasadzeń obszar ten uda się zmniejszyć do niecałych 300 ha. 

- Niezależnie od specyfiki lokalizacji obiektu jądrowego, już na etapie planowania inwestycji wszelkie ingerencje w teren są ograniczane do minimum, jednocześnie efektywnie wykorzystuje się dostępne uwarunkowania terenu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Dzięki indywidualnemu podejściu, z wykorzystaniem sprawdzonych międzynarodowych doświadczeń,  projekt pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu będzie optymalnie dopasowany do otoczenia lokalnego i społecznego – podkreśla PEJ.

Harmonogram budowy

Energetyka jądrowa w Polsce ma, obok morskich farm wiatrowych, ma być głównym źródłem niskoemisyjnego miksu energetycznego. Dla bezpieczeństwa naszego kraju ma wymiar strategiczny. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa elektrowni w Choczewie ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy blok miałby zostać uruchomiony w 2033 r. Dostawcą technologii jest amerykańska firma Westinghouse (trzy reaktory typu AP1000). Nadmorską lokalizację wskazano z uwagi na wykorzystanie morskiej wody do chłodzenia reaktorów. To tzw. obieg otwarty. W największym skrócie – instalacje elektrowni pobierają wodę z morza do systemu chłodniczego, a następnie, ogrzaną, oddają z powrotem do Bałtyku. W obiegu tzw. zamkniętym, do chłodzenia systemu elektrowni wykorzystywane są tzw. chłodnie kominowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Misja MAEA i wycinka lasu. Kolejne etapy w budowie elektrowni jądrowej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński