MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badania geologiczne terenu pod pierwszą w Polsce elektrownię jądrową wykona firma ze Słupska

oprac. Wojciech Frelichowski
Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce PEJ
Rozpoczynają się prace terenowe przy budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która zostanie wybudowana w okolicy Lubiatowa na wschód od Łeby. Badania geologiczne terenu wykona firma P.S.D. Polska z siedzibą w Słupsku.

P.S.D. Polska wykona prace na zlecenie amerykańskiej firmy Bechtel, która wspólnie z firmą Westinghouse – również z USA – tworzy konsorcjum, które zaprojektuje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Umowę z konsorcjum podpisała we wrześniu 2023 r. państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Projekt obejmuje główne komponenty elektrowni – wyspę jądrową, wyspę turbinową oraz towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne, czy też infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem obiektu.

Celem pogłębionych badań geologicznych, które Bechtel przeprowadzi w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo, jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Prace obejmą obszar o powierzchni ok. 30 hektarów. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m.

– Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – powiedział Leszek Juchniewicz, członek zarządu p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Wyniki badań, które będą prowadzone od maja do końca roku, zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu (w szczególności głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych) oraz do przygotowania Raportu lokalizacyjnego będącego podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Polską Agencję Atomistyki.

P.S.D. Polska to firma działająca w obszarze logistyki, budownictwa oraz rolnictwa.

Elektrownia jądrowa, która powstanie na Pomorzu jest istotnym elementem transformacji energetycznej Polski. Jej budowa, a później eksploatacja stworzą w Polsce całkowicie nowy sektor gospodarki, w którym zatrudnienie znajdą tysiące osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Badania geologiczne terenu pod pierwszą w Polsce elektrownię jądrową wykona firma ze Słupska - Głos Pomorza

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński