MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta Szczecina zakończona [RELACJA NA ŻYWO]

Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Wideo
od 7 lat
O godz. 10 rozpoczęła się inauguracyjna sesja rady miast Szczecina 9 kadencji.

14.42

Pierwsza sesja IX zakończona. Radni zdecydowali przed chwilą o pensji dla prezydenta, diety radnych i składach osobowych komisji.

13.00

Maciej Kopeć przepadł w wyborach na wiceprzewodniczącego rady. Dostał tylko 9 głosów za, 12 osób było przeciw, pięć osób wstrzymało się.

12:47

Już wiadomo, że sesja szybko się nie zakończy. Do porządku obrad wprowadzono trzy uchwały: o wynagrodzeniu prezydenta miasta, radnych oraz powołaniu komisji stałych.

12:43

Przewodniczący rady miasta założył specjalny łańcuch, który jest jednym z symboli Szczecina. Zapowiedział, że będzie go używał, bo to element tożsamości miasta.

12:35

Pierwsze spięcie w nowej kadencji. PiS obawia się, że nie będzie miało przedstawiciela w prezydium rady miasta, bo zgłoszono czterech kandydatów na trzy miejsca, w tym troje kandydatów to przedstawiciele koalicji KO-KS.

- A to oznacza, że nasz kandydat może nie zyskać poparcia. Apelujemy o to, aby tak się nie stało, tym bardziej, że cały nasz klub głosował za Pawłem Bartnikiem - mówił radny PiS Krzysztof Romianowski.

Trwa głosowanie. Wyniki poznamy po godz. 13.

12:07

Kolejna kandydatka to Ilona Milewska z KO. Z Koalicji Samorządowej kandydatką jest Renata Łażewska.

12:05

KO zgłasza radnego Jana Posłusznego, PiS radnego Macieja Kopcia.

12:02

Za chwilę radni wybiorą wiceprzewodniczących rady miasta.

12:00

- Przyszła rewolucja pokoleniowa do tej rady. Tylko trzeba się cieszyć. To witalność, nowe spojrzenie na świat - mówił Bartnik.

Podliczył, że od początku samorządu w III RP było 12 przewodniczących. - Ja jestem trzynasty, oby nie pechowy - podsumował.

11:56

- Chcę bardzo pogratulować paniom i panom radnych. To wasz wielki sukces, ale i wielka odpowiedzialność za miasto i mieszkańców. Mam nadzieję, że wspólne będziemy ten obowiązek nieść. Swoją rolę widzę jako dyrygenta w orkiestrze. To państwo jesteście solą, najważniejszą częścią - mówił Paweł Bartnik.

11:53

Paweł Bartnik to legenda szczecińskiego samorządu. Historyk, nauczyciel, były opozycjonista. Radny od siedmiu kadencji. W latach 1994-1998 zajmował stanowisko zastępcy prezydenta Szczecina.

Jest szefem Euroregionu Pomerania. Autor książek, zapalony maratończyk.

11:50

Są już wyniki głosowania. Przewodniczym rady miasta 9 kadencji został Paweł Bartnik. Dostał 29 głosów i duże brawa. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

11:33

Radny KO Marcin Biskupski zgłasza Pawła Bartnika na przewodniczącego rady.

Wygląda na to, że Bartnik nie będzie miał kontrkandydata, bo żadne inne kluby nie zgłosiły swoich kandydatów.

11:07

Ogłoszono 10 minut przerwy na przygotowanie wyborów przewodniczącego rady miasta. Potem zacznie się zgłaszanie kandydatów. Nie wiadomo na razie, czy PiS kogoś wystawi. Koalicja Samorządowa Piotra Krzystka poprze Pawła Bartnika z Koalicji Obywatelskiej.

11:02

Za chwilę rozpocznie się wybór przewodniczącego rady.

Kandydatem KO będzie Paweł Bartnik, dla którego jest to już siódma kadencja jako radny.

11:00

- Szczecin jest najważniejszy. Dbajcie o Szczecin, dbajcie o Pomorze, oddajecie serce, umiejętności mieszkańcom - powiedział prof. Tomasz Grodzki, senator KO.

Henryk Jerzyk, radny senior zwrócił uwagę, że w radzie miasta jest 12 debiutantów i ośmioro radnych z wieloletnim stażem i kilkoro z krótszym.

- Taki konglomerat będzie potrafił współpracować z prezydentem dla dobra miasta - mówił

10:57

Na inauguracji obecny jest również marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Życzę państwu głębokiego poczucia misji podszytej odpowiedzialnością, miłością do miasta, Pomorza Zachodniego. Panu prezydentowi i jego zapleczu życzę realizacji wszystkich przedstawionych planów - mówił marszałek zapowiadając wsparcie dla władz miasta.

10:56

- Dzisiejszy dzień to święto demokracji. Te wybory są najbliżej mieszkańców. Teraz na państwa barkach jest zapewnienie rozwoju Szczecina i bezpieczeństwa mieszkańców. Z całych sił będę wspiera radę miasta i stawie się tu zawsze, kiedy mnie o to poprosicie - powiedział obecny na sesji wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski.

10:55

Prezydent zapowiada inwestycje w Łasztownię.

- Chcę abyśmy te programy realizowali. Oczywiście jestem otwarty na modyfikacje. Robimy to dla mieszkańców Szczecina - mówi Piotr Krzystek.

10:54

Prezydent mówi jak ważny jest Szczecin, gdy chodzi o inwestycje proekologiczne. Nawiązuje do inwestycji duńskiej firmy Vestas.

Będzie rozwijany program Akademicki Szczecin, aby studiowało u nas więcej osób i aby absolwenci uczelni zostali w Szczecinie.

10:54

Nowe inwestycje to: przebudowa bulwarów na Wałach Chrobrego czy pl. Orła białego

Prezydent zapowiada też programy dla seniorów, budowa żłobków (500 nowych miejsc). Jest szansa na modernizację toru kolarskiego, stadionu Świtu Skolwin.

10:52

Prezydent o jakości życia: - Będziemy podejmować działania proekologiczne. Do końca kadencji jest szansa, aby miasto było samowystarczalne, gdy chodzi o produkcje zielonej energii.

Inwestycje w komunikację: SKM do końca 2025 r., lepsza integracja siatki połączeń, aby uwzględniała parkingi, ścieżki rowerowe. Prezydent zapowiada też nową taryfę za bilety komunikacyjne.

Prezydent zapowiada też inwestycje w budownictwo mieszkaniowe.

10:50

Prezydent zapowiada inwestycje w edukacje, chce rozwijać bursy i internaty, bo Szczecina jest ośrodkiem oświatowym także dla uczniów spoza miasta.

Piotr Krzystek zapowiedział również budowę nowego teatru we współpracy z marszałkiem województwa oraz muzeum historii Szczecina.

10:34

Prezydent Piotr Krzystek ogłosił datę otwarcia Fabryki Wody.

10:33

Prezydent Piotr Krzystek odebrał zaświadczenie o wyborze na prezydenta Szczecina.

- Za nami wybory. Cieszę się, że mogłem w nich wystartować z poparciem trzech ugrupowań: Koalicji Samorządowej, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. To było spełnienie idei samorządu, pokazanie, że można rozwiązywać sprawy ponad partyjnymi sporami. To potwierdzenie, że mogę łączyć środowiska, które pozytywnie myślą o mieście. Takim prezydentem chciałem być i takim się czuję - mówił prezydent Piotr Krzystek.

Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich lat Szczecina wydał na inwestycje ponad 7 mld zł.

Prezydent zaprasza radnych do współpracy w tej kadencji. Apel skierował do wszystkich radnych.

10:22

Radni odebrali już zaświadczenia od przewodniczącej komisji wyborczej. Teraz trwa składanie przysięgi. Radni ślubują, że będą jak najlepiej wypełniać swoją pracę.

10:20

Oto nowi radni Szczecina.

Radnymi Koalicji Obywatelskiej zostali: Marcin Biskupski, Wojciech Dorżynkiewicz, Małgorzata Wleklak, Maria Schneider, Stanisław Kaup, Urszula Pańka, Elżbieta Abramowicz, Dorota Gródecka, Paweł Bartnik, Przemysław Słowik, Ewa Jasińska, Ilona Milewska, Łukasz Tyszler, Andrzej Radziwinowicz, Mateusz Gieryga, Wojciech Kępka, Jan Posłuszny, Zuzanna Jeleniewska, Wiktoria Rogaczewska.

PiS: Krzysztof Romianowski, Julia Szałabawka, Maciej Kopeć, Marek Duklanowski, Dariusz Smoliński, Marcin Pawlicki, Marek Chabior.

Koalicja Samorządowa: Marek Kolbowicz, Henryk Jerzyk, Piotr Kęsik, Jolanta Balicka, Renata Łażewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński