Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węzeł Łękno w Szczecinie. 10 miesięcy poślizgu na budowie wiaduktu i trasy średnicowej. Wszystko przez wodę

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Węzeł Łękno w Szczecinie - 07.07.2020
Węzeł Łękno w Szczecinie - 07.07.2020 Andrzej Szkocki
Przebudowa węzła Łękno w Szczecinie nie zakończy się jesienią - jak przewidywała umowa z wykonawcą. Na finał wielkiej budowy poczekamy do sierpnia 2021 roku.

Węzeł Łękno w Szczecinie. Jest opóźnienie

Zgodnie z umową budowa nowej nitki trasy średnicowej i wiaduktu na alei Wojska Polskiego w Szczecinie miała potrwać dwa lata, czyli zakończyć się w październiku tego roku. Jednak plany pokrzyżowała woda. W efekcie jedna z najważniejszych dróg prowadzących do centrum z zachodnich przedmieść nadal będzie w budowie.

- W ostatnich dniach czerwca podpisany został nowy aneks do umowy, który ustala nowy termin zakończenia całej inwestycji na sierpień przyszłego roku. Zmiana wynika z przestoju w pracach, spowodowanych gromadzącą się wodą w wykopie na terenie należącym kiedyś do Rajskiego Ogrodu. Problem ten został rozwiązany, jednak czas potrzebny na jego rozwiązanie oraz oczekiwanie na wznowienie wstrzymanych prac, miało przełożenie na termin zakończenia całej inwestycji - tłumaczy powód opóźnienia prac Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.

Węzeł Łękno w Szczecinie. Skąd opóźnienie?

W lipcu ubiegłego roku na GS24.pl pisaliśmy o tym, że na budowie fragmentu trasy śródmiejskiej, zbiera się woda.

O sprawie alarmowali ekolodzy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Alarm ekologów: Szczecińskiej dzielnicy grozi katastrofa. Parki na Pogodnie mogą usychać

- Duży obszar jest cyklicznie odwadniany przez spływającą wodę, która zbiera się na budowie - mówił wówczas Wojciech Bryłka ze Stowarzyszenia Pamiętajmy o Ogrodach. - Stamtąd spuszczana jest do kanalizacji miejskiej. Na razie pozornie nic się nie dzieje. Nie trzeba dużej wyobraźni, aby uzmysłowić sobie, jakie będą konsekwencje. Woda przecieka wolno, ale gdy jej zabraknie, systemy korzeniowe zostaną jej pozbawione i zacznie się obumieranie roślinności. Najpierw zaczną usychać drobne rośliny, później krzewy i w końcu drzewa.

Jesienią ubiegłego roku woda zbierająca się w wykopie obok stacji benzynowej, spowodowała, że prace w tym miejscu i trzeba było wstrzymać. Doszło też do interwencji pracowników Wód Polskich w sprawie nielegalnego odprowadzania wody na budowie. Na miejscu prac pojawiła się kontrola, która wykazała, że woda z zastoisk była odprowadzana przy użyciu systemu igłofiltrów.

Wykonawca prac takie działanie tłumaczył koniecznością interwencji w sytuacji naporu wód gruntowych oraz zagrożenia powstania osuwiska w tym miejscu, mogącego zagrażać m.in. obiektom położonym powyżej.

Kierownik budowy przedłożył ponadto pisemne oświadczenie, z którego wynika, iż wody gruntowe na terenie budowy Węzła Łękno pompowane są w obiegu zamkniętym, a przepompowywanie wody opadowej do kanalizacji deszczowej miało charakter incydentalny. Kolejne oględziny kontrolne prowadzone przez pracowników WP wskazały jednak, że wykonawca nie przestrzegał wcześniejszych deklaracji.

Węzeł Łękno. O inwestycji

Przypomnimy, że Węzeł Łękno to jedna z największych i ważniejszych do zrealizowania inwestycji drogowych w tej perspektywie unijnej. Projekt obejmuje:

  • budowę kolejnego fragmentu tzw. Trasy Średnicowej (od ul. Arkońskiej i Niemierzyńskiej do Alei Wojska Polskiego),
  • przebudowę linii kolejowej biegnącej wzdłuż nowej jezdni
  • oraz budowę skrzyżowania przy alei Wojska Polskiego.

Docelowo węzeł pełnić będzie funkcję centrum przesiadkowego dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Całkowity koszt prac to ponad 128,9 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm: ROVER INFRAESTRUCTURAS S.A.; ROVERPOL SP. Z O.O.

ZOBACZ TEŻ: Węzeł Łękno w Szczecinie. Trwają prace drogowe i przy nowym torowisku. Zobacz zdjęcia - 12.05.2020

Węzeł Łękno

Węzeł Łękno w Szczecinie. Trwają prace drogowe i przy nowym ...

Szczecin: Zobacz, jak będzie wyglądał węzeł Łękno. Przebudow...

ZOBACZ TEŻ:

Najważniejsze informacje z regionu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński