MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Do Polic i z powrotem. To była próbka tego, co nas czeka w ramach SKM [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zorganizowało w czwartek specjalny przejazd pociągiem "Stanisław Moniuszko".

Pociąg pojechał do Polic malowniczą linią kolejową nr 406. W trakcie podróży mogliśmy poznać aktualny stan prac. Wydarzenie było jednym z punktów konferencji „Kolej aglomeracyjna jako przyjazny system transportu publicznego”.

W konferencji uczestniczy ponad 100 specjalistów transportu publicznego, przedstawicieli spółek kolejowych, organizatorów transportu publicznego, przewoźników, gmin i firm technologicznych.

ZOBACZ TEŻ:

Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, a jego głównym powodem jest realizacja projektu "Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406,273,351”.

Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń i prezentacją dobrych praktyk związanych z tworzeniem nowoczesnego systemu komunikacji publicznej. Będzie także mowa o nowych rozwiązaniach technologicznych mających poprawić atrakcyjność transportu publicznego.

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma powstać do 2022 roku. Połączy Szczecin, Stargard, Goleniów, Gryfino, Kobylankę, Police i Stargard. W sumie na terenie Szczecina zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych 26 z 40 węzłów przesiadkowych Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, w tym 24 w ramach tego zamówienia.Inwestycja pochłonie 741 mln zł, z czego 512 mln zł ma pochodzić z dofinansowania.Zobacz na kolejnych slajdach, czy jesteś w zasięgu SKM-ki → * 1szary kolor: 15-minutowa dostępność piesza stacji i przystanków kolejowych* żółty 15-minutowa dostępność rowerowa stacji i przystanków kolejowych (szacunkowy czas w linii prostej)CZYTAJ WIĘCEJ:■ Gigantyczna kasa na Szczecińską Kolej Metropolitalną. Ponad pół miliarda złotych - zobacz, co za to zrobią [WIZUALIZACJE]■ Szczecińska Kolej Metropolitalna. Dwie firmy gotowe do projektowania [WIZUALIZACJE]

SKM w Szczecinie. Zobacz, jak będziesz mieć blisko do stacji [MAPY]

Jednocześnie na konferencji spotkały się samorządy, które podobnie jak Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wraz z Partnerami uczestniczyli w konkursie POIiŚ.5.2/2/16 ogłoszonego przez CUPT dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Osi Priorytetowej V Rozwój transportu kolejowego w Polsce, działania 5.2 Rozwój kolejowej sieci poza TEN-T.

Złożony w tym konkursie wysoko oceniony projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zdecydował o uzyskaniu unijnego współfinansowania w wysokości 85 procent wartości inwestycji netto, czyli 538,5 miliona złotych. To jeden z największych i najbardziej kompleksowych tego typu przedsięwzięć finansowanych z udziałem środków UE w Polsce.

Pociąg "Stanisław Moniuszko" odjechał ze Szczecina. Robi wra...

Partnerami projektu są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (w zakresie infrastruktury kolejowej i kolejowej towarzyszącej) oraz jednostki samorządu terytorialnego (w zakresie infrastruktury zintegrowanych węzłów komunikacyjnych wraz z parkingami typu Park&Ride i Bike&Ride i infrastruktury towarzyszącej): Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Stargard, Gmina Goleniów, Gmina Gryfino, Gmina Police, Gmina Stargard, Gmina Kobylanka oraz samorząd województwa zachodniopomorskiego – członkowie SSOM.

SZCZECIŃSKA KOLEJ METROPOLITALNA:

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma powstać do połowy 2022 roku. Inwestycja pochłonie ponad 700 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński