Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacerowali w obronie Łarpi. Żądają doprowadzenia rzeki do stanu sprzed szkody. Zobacz zdjęcia i wideo

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pikieta w Policach ws. Łarpi 28.05.2021
Pikieta w Policach ws. Łarpi 28.05.2021 Marek Jaszczyński
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w pikiecie na rondzie przy ulicy Kościuszki w Policach. Wyrazili w ten sposób niezadowolenie wobec sprawcy szkody na Łarpi. - Czujemy się zażenowani postawą firmy Hyundai - mówią i stawiają koreańskiemu gigantowi ultimatum.

- Spotkaliśmy się dzisiaj w wąskim gronie, by przypomnieć, że firma Hyundai ma bardzo wiele do zrobienia na naszej rzece Łarpi i przedstawić mediom nasze żądania, kierowane do firmy Hyundai. Czekamy na odpowiedź firmy Hyundai do 15.oo w środę, 2 czerwca - mówili uczestnicy spaceru w obronie Łarpi.

Obok spacerujących, wokół ronda jeździły również samochody z hasłami dotyczącymi przywrócenia rzeki do stanu sprzed awarii. Protest przebiegał spokojnie, z wyjątkiem kilku rowerzystów, którzy narzekali na zablokowanie ścieżki dla cyklistów. Zapomnieli jednak, że w sytuacji braku chodnika piesi mogą korzystać z drogi dla rowerów. Kierowcy zaś byli cierpliwi i czekali, gdy spacerowicze chodzili po przejściu.

ZOBACZ TEŻ:

O co chodzi Społecznemu Komitetowi Ratowania Łarpi?

Chodzi o spełnienie postulatów złożonych jeszcze w kwietniu.

- Złożone postulaty gwarantują powrót rzeki do stanu sprzed szkody środowiskowej, w pełni zabezpieczają nas, policzan na przyszłość gwarantując , że podobne zdarzenia nawet podczas prac prowadzonych przez firmę Hyundai już się nie powtórzą oraz zapewniają rekompensatę za powstałą szkodę środowiskową - mówi Artur Zagórski, przwodniczący SKRŁ.

Społecznicy poinformowali, że dają czas HEC do2 czerwca. - Po tym terminie wdrożymy kolejne działania, które pomogą firmie Hyundai w podjęciu oczekiwanych decyzji - zapowiadają obrońcy rzeki.

Przypomnijmy, że HEC, koreański wykonawca prac w ramach Projektu Police przyznał się do zanieczyszczenia Łarpi i jednocześnie zapewnił, że naprawi szkody. Do zanieczyszczenia rzeki refulatem doszło pod koniec ubiegłego roku w czasie prac w porcie morskim w Policach. Wiosną HEC pogłębiał Łarpię. Nie pomogło wytyczenie toru wodnego na Łarpi. Ma długość 1200 metrów i szerokość 20 metrów. Jak zaznacza HEC szlaku został już przetestowany przez jednostki o zanurzeniu 1,6 m. Społecznicy przypominają, że przed awarią z grudnia 2020, gdy refulat trafił do Łarpi, rzeka była żeglowna na całej szerokości, a nie tylko na 20 metrach.

ZOBACZ TEŻ:

A jak to wygląda w praktyce?

"Przy wskazaniu na wodowskazie w Trzebieży 508 cm (na takie wskazanie powołuje się firma Hundai twierdząc, że wykonali wspaniałą robotę i Łarpia jest wyczyszczona z refulatu, który wpłynął im do rzeki i pogłębiona jeszcze lepiej niż była - tak twierdzą !). Podjęliśmy próbę wypłynięcia torem wodnym wyznaczonym przez fachowców z firmy Hyundai, jednostką o zanurzeniu 1.55 metra. Niestety, kolejny raz stanęliśmy na kilu i wróciliśmy do portu" - czytamy na stronie SKRŁ.

JESZCZE O ŁARPI:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Sprzątnie Łarpii w Policach

Wielkie sprzątanie nad Łarpią w Policach. Robili porządek z ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński