Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityczne równanie dla bezpłodnych par: SLD + PO = in vitro

Mariusz Parkitny
In vitro finansowane z budżetu miasta wzbudziło już spore kontrowersje.
In vitro finansowane z budżetu miasta wzbudziło już spore kontrowersje. Andrzej Szkocki
Coraz bliżej finansowania pozaustrojowego zapłodnienia z budżetu Szczecina. Lewica chce poprzeć projekt Platformy Obywatelskiej.

Oba kluby mają razem 18 głosów w 31-osobowej radzie miasta Szczecina. Wiadomo, że pomysłu nie poprą dwaj radni PO (Jan Posłuszny i Jerzy Sieńko). Ale nawet 16 głosów wystarczy, aby taka uchwała weszła w życie. Ma to się stać jeszcze na lutowej sesji.

- Moglibyśmy podpisać pakt z diabłem, aby potrzebujące pary mogły korzystać z in vitro. Możemy więc poprzeć projekt PO - mówił wczoraj radny Dawid Krystek, szef radnych SLD.

I stawia jeden warunek. Pod obywatelskim projektem PO musi się podpisać autor programu.

- Bo inaczej taką uchwałę odrzuci wojewoda, a my jako poważna siła polityczna nie możemy sobie na to pozwolić. Jeśli podpis będzie poprzemy uchwałę PO - dodaje Krystek.

Na sesji SLD zgłosi też poprawkę do budżetu. To 200 tys. zł. na zabiegi in vitro.

Platforma zapewnia, że jej projekt nie ma już słabości. Pod koniec roku radni m.in. glosami SLD wyrzucili go z porządku obrad, bo brakowało m.in. opinii rządowej agencji procedur medycznych.

- Agencja opiniuje uchwalone już programy, a nie projekty. Zebraliśmy inne opinie, choćby Polskiej Akademii Nauk. Nie ma przeszkód, aby nasz projekt został przegłosowany - mówi radny Tomasz Groszki, szef klubu radnych PO.

PO chce, aby budżet miasta finansował częściowo maksymalnie trzy cykle leczenia dla każdej niepłodnej pary. Nie wiadomo, ile par chciałoby z takiej metody skorzystać.

Pomysł ma wielu przeciwników. Krytycznie wypowiada się o nim prezydent Szczecina i radni Prawa i Sprawiedliwości. Ostro wypowiedział się na ten temat abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W liście odczytanym pod koniec ubiegłego roku w kościołach napisał, że zwolennicy takiej metody nie powinni przystępować do komunii świętej, a najlepiej, gdyby publicznie przeprosili, że popierali taką metodę.

Przeciw refundacji zawiązał się też komitet społeczny. W jego skład weszli ludzie nauki, prawnicy, lekarze, przedsiębiorcy. Zebrali 12 tysięcy podpisów przeciwko uchwale PO.

Na razie nie wiadomo jak zareagują na nową inicjatywę PO.

Sesja odbędzie się 25 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński