MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olgierd Geblewicz marszałkiem po raz czwarty. Pierwsza sesja nowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
We wtorek (7 maja) na pierwszej sesji VII kadencji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego radni mieli do wykonania jedno zadanie: przegłosować dwie uchwały dotyczące wyboru najważniejszych osób w województwie
We wtorek (7 maja) na pierwszej sesji VII kadencji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego radni mieli do wykonania jedno zadanie: przegłosować dwie uchwały dotyczące wyboru najważniejszych osób w województwie Andrzej Szkocki
Znamy władze województwa zachodniopomorskiego. Nowym (starym) marszałkiem został Olgierd Geblewicz, przewodniczącą Sejmiku (również po raz kolejny) - Teresa Kalina. Zastępcy marszałka województwa i przewodniczący poszczególnych komisji zostaną wybrani w czwartek.

Nie było zaskoczenia. Zgodnie z przewidywaniami, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego został Olgierd Geblewicz - będzie pełnić to stanowisko już po raz trzeci z rzędu. Przewodniczącą Sejmiku województwa pozostanie Teresa Kalina - pozostanie, bo prowadziła obrady Sejmiku już w poprzedniej kadencji.

We wtorek (7 maja) na pierwszej sesji VII kadencji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego radni mieli do wykonania jedno zadanie: przegłosować dwie uchwały dotyczące wyboru najważniejszych osób w województwie. Zrobili to. Choć nie bez komplikacji. Przy wyborze marszałka doszło do nieporozumienia i trzeba było dokonać reasumpcji głosowania.

- Przewodnicząca nieprecyzyjnie podała, ile razy głosować "za" - twierdził radny Leszek Dobrzyński.

Przy następnym głosowaniu nie było już żadnych wątpliwości. Za kandydaturą Olgierda Geblewicza zagłosowało 19 osób. Za zgłoszonym przez klub Prawa i Sprawiedliwości Markiem Suboczem było tylko 10 radnych (klub PiS składa się w Sejmiku z dziesięciu osób).

Pierwszą sesję nowego Sejmiku rozpoczął zgodnie z tradycją Leszek Duklanowski, radny senior. To on przywitał gości (m.in. Adama Rudawskiego, wojewodę zachodniopomorskiego, zachodniopomorskich parlamentarzystów i Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina) a następnie odczytał formułę przysięgi. Potem każdy z 30 nowych radnych wypowiadało: "Ślubuję" albo "Ślubuję, tak mi dopomóż Bóg".

Przewodniczący senior zarządził też głosowanie na przewodniczącą Sejmiku. Nie było kontrkandydata, dlatego zgłoszona przez Andrzeja Niedzielskiego Teresa Kalina otrzymała komplet głosów. To ona (po zmianie miejsc) poprowadziła dalej obrady, w tym głosowanie na marszałka.

- Z wielkim wzruszeniem i odpowiedzialnością przyjmuję misję utworzenia zarządu województwa - powiedział po ogłoszeniu wyników Olgierd Geblewicz. - Odbieram wasze głosy jako wyraz zaufania sił prodemokratycznych i pro samorządowych. A także jako zobowiązanie do dalszego prowadzenia spraw województwa zachodniopomorskiego.

Marszałek zaapelował do radnych, by przez następne cztery lata zrobili wszystko, by zostawić Pomorze Zachodnie jeszcze piękniejsze.

Zabierający głos po marszałku wojewoda Rudawski przypomniał, że tu, w Sejmiku podejmowane są decyzje o przyszłości 1,7 mln mieszkańców regionu.

- Od was zależy jakość życia i ich szczęście - podkreślił. - Pracujcie więc tak, jak dla własnych rodzin, bo każdy wasz sukces przełoży się na sukces mieszkańców Zachodniopomorskiego.

Wtorkowa sesja inauguracyjna nie została zakończona - przewodnicząca zarządziła przerwę w obradach do czwartku, kiedy poznamy wicemarszałków i szefów komisji. Po zamknięciu obrad radni poszli na inauguracyjny obiad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński