MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy prom na linii Świnoujście-Trelleborg. Od poniedziałku kursować będzie jednostka "Epsilon" [ZDJĘCIA]

Piotr Jasina
Prom samochodowo-pasażerski „Epsilon” od najbliższego poniedziałku będzie obsługiwał połączenie Świnoujście-Trelleborg (Szwecja)
Prom samochodowo-pasażerski „Epsilon” od najbliższego poniedziałku będzie obsługiwał połączenie Świnoujście-Trelleborg (Szwecja) mat. prasowe
Nowy prom Euroafriki już wyszedł z doku nr 5 i stoi przy Nabrzeżu Kaszubskim. Trwają już tylko kosmetyczne prace, jest praktycznie gotowy do eksploatacji. - W najbliższy poniedziałek wprowadzamy jednostkę na naszą linię Świnoujście-Trelleborg - informuje Jarosław Kotarski, dyrektor Unity Line, która w ramach współpracy korzysta z floty Euroafriki już od 30 lat.

Oficjalne wprowadzenie Epsilona do eksploatacji nastąpiło kilka dni temu. Właściciele Grupy Hass Holding i zarządu Grupy EuroAfrica zaprosili na pokład Epsilona liczne grono przyjaciół, kooperantów, szefów branżowych spółek, polityków i samorządowców, również gości z Włoch, Szwecji i Niemiec. Spotkanie umilił występ Chóru Politechniki Szczecińskiej.

Jacek Wiśniewski, prezes Grupy Hass Holding i Euroafryki, witając gości podkreślił, że Epsilon to najnowocześniejszy i najnowszy prom cargo we flocie polskich armatorów. Wyraził nadzieję, że nowy prom podobnie jak pozostałe jednostki Euroafriki będzie dobrze służył Unity Line i ugruntuje współpracę obu partnerów, która trwa od 30 lat. Prezes dziękował również właścicielom Grupy Has Holding, która od dwóch dekad inwestował we flotę, którą dziś tworzy kilkanaście jednostek pływających po Bałtyku i w obszarze Afryki Zachodniej.

Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny w nowym rządzie za gospodarkę morską pogratulował Euroafrice i Unity Line pięknego jubileuszu współpracy, przyznając że to modelowy charakter i może być przykładem dla innych firm regionu. Życzył operatorom ekonomicznej i bezpiecznej eksploatacji nowego promu.

Przypomnijmy, że Unity Line należąca do Grupy PŻM dysponuje siedmioma promami, z których 3 należą właśnie do Euroafriki. Pływają ze Świnoujścia do Ystad i Trelleborga.

Wprowadzany do eksploatacji Epsilon wybudowano w 2011 r. we włoskiej stoczni Visenti. Grupa Hass Holding kupiła go od włoskiego armatora w ub.r. Prom jeszcze w grudniu minionego roku świadczył usługi na rzecz Irish Ferries. W tym miesiącu trafił na dok nr 5 szczecińskiej Gryfii, gdzie wykonano prace adaptacyjne do rejsów na nowej linii, prace serwisowe i dostosowujące prom do barw nowego właściciela.

Jednostka dysponuje 3-kilometrową linię ładunkową, może zabrać 140 ciężarówek. Jednostka ma długość ponad 186 m i niemal 26 m szerokości. Posiada 5 pokładów, w tym jeden dostosowany do samochodów osobowych. Oferuje 300 miejsc pasażerskich.

Jarosław Kotarski, dyrektor naczelny Unity Line w rozmowie z "Głosem" poinformował, że Epsilon rozpocznie liniowe rejsy w najbliższy poniedziałek, 22 stycznia. Kilkudniowe opóźnienie z pierwotnym planem to wynik bałtyckich sztormów i niewielkiego opóźnienia wspomnianych prac na doku spowodowanych również warunkami pogodowymi.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński