Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police: komercyjna produkcja ruszy w tym roku. Co z rentownością inwestycji?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie.
Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. archiwum gs24.pl
Polimery Police to jedna z największych inwestycji w branży chemicznej w Europie. Instalacja została uruchomiona w czerwcu ubiegłego roku, ale pełną moc produkcyjną kombinat ma osiągnąć w 2024 roku.

Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. W czerwcu rozpoczęto produkcję na instalacji polipropylenu.

Kiedy ruszy komercyjna produkcja w Polimerach Police? Czy opóźnienie w zakończeniu projektu o 166 dni, które zgłosił generalny wykonawca, wpłynie na rozpoczęcie komercyjnej produkcji?

- Zaktualizowany harmonogram inwestycji Polimery Police, przewiduje przeprowadzenie testu integralności instalacji w I kwartale 2024 roku oraz rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji fabryki w pierwszym półroczu 2024 roku. Wszystkie prace rozruchowe w ramach inwestycji prowadzone są zgodnie z nowym harmonogramem. W styczniu oraz lutym planowane są testy parametrów gwarantowanych na pozostałych instalacjach - informuje Kinga Wełyczko z Grupy Azoty Polyolefins S.A. - Pierwsze partie produkcyjne (testowe) zostały wyprodukowane na instalacji polipropylenu w czerwcu 2023 roku i kolejnych miesiącach, a polipropylen pod marką Gryfilen® jest sprzedawany klientom bezpośrednim i w ramach zawartych umów z dystrybutorami. W obszarze operacyjnym zakupów, sprzedaży oraz transportu, Spółka osiągnęła pełną gotowość. Spółka posiada szerokie portfolio klientów na kluczowych rynkach gotowych do współpracy w zakresie pełnej komercjalizacji produkcji po przekazaniu spółce do eksploatacji fabryki przez generalnego wykonawcę Hyundai Engineering Co., Ltd.

Czy prace rozruchowe są prowadzone zgodnie z harmonogramem?

- Od 10 listopada 2023 roku miało miejsce kontrolowane zatrzymanie całej instalacji przez głównego wykonawcę HEC w celu wykonania obowiązkowego przeglądu, który pozwolił na usunięcie zidentyfikowanych podczas rozruchów technologicznych usterek. 16 listopada 2023 roku w trakcie wychładzania instalacji PDH z uwagi na planowany postój, związany z wymianą podzespołów, doszło do rozszczelnienia połączenia kołnierzowego na rurociągu zasilającym reaktor, powodując zapalenie się mieszaniny gazów. Dzięki szybkiej i sprawnej reakcji pracowników oraz Zakładowej Straży Pożarnej sytuacja została opanowana i pożar został ugaszony. W trakcie incydentu nie ucierpiała żadna z osób, a dzięki natychmiastowej reakcji straty zostały zminimalizowane. Jak poinformował nas Generalny Wykonawca HEC, odpowiadający za budowę nowej fabryki w/w wydarzenie nie wpłynęło na dalsze zaplanowane prace na instalacji oraz nie spowodowało zmiany organizacji pracy - odpowiada Kinga Wełyczko. - W listopadzie oraz grudniu przeprowadzone zostały kolejne Testy Parametrów Gwarantowanych – m.in. dla obszaru logistyki PPL. Wszystkie trzy testy zostały zaliczone z wynikiem pozytywnym i zaakceptowane przez Grupa Azoty Polyolefins. Od początku grudnia 2023 roku Generalny Wykonawca HEC rozpoczął rozruch instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu w trybie ciągłym.

Czy instalacja będzie rentowna?

- Podstawą do oceny rentowności projektu Polimery Police, przy podejmowaniu decyzji o jego realizacji były i nadal są długoterminowe prognozy dla europejskiego i polskiego rynku polipropylenu. Spółka Grupa Azoty Polyolefins od początku realizacji projektu bazuje na prognozach renomowanych doradców rynkowych, które przedstawiają korzystne perspektywy dla rynku polipropylenu, co umożliwia zachowanie rentowności projektu. Rentowność Projektu Polimery Police była i jest rozważana w ujęciu długoterminowym, który wskazuje na wzrost kluczowych dla projektu rynków polipropylenu oraz stabilizację cen. Oczywiście na parametry projektu wpływają również bieżące wydarzenia i konsekwencje, które zachodzą od momentu podjęcia decyzji o jego rozpoczęciu (w 2019 roku) tj. pandemia Covid-19, wojna Rosji z Ukrainą oraz zmiany w europejskiej polityce klimatycznej i celnej - odpowiada Kinga Wełyczko.

Czy trwają negocjacje z bankami dotyczące finansowania projektu?

- Grupa Azoty S.A. oraz Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” udzieliły Spółce, w ramach obowiązującej umowy gwarancji udzielenia pożyczki wspierającej, pożyczek w łącznej wysokości EUR 55 mln. Zgodnie z postanowieniami Umowy podpisanej 15 grudnia br. z instytucjami finansowymi, pozostała kwota pożyczki wspierającej (do łącznej wartości EUR 105 mln pożyczki) powinna zostać uruchomiona do 28 lutego 2024 roku. Przyczyną wystąpienia spółki o pożyczkę, są koszty związane z wydłużeniem czasu trwania realizacji projektu w następstwie opóźnienia robót przez Generalnego Wykonawcę HEC - tłumaczy przedstawicielka GAP. -
Na podstawie zawartej umowy strony uzgodniły dalsze warunki, na jakich instytucje finansowe będą udzielać finansowania na realizację projektu Polimery Police. Umowa - powiązaną z dotychczasową umową o finansowanie projektu - będzie obowiązywać do 28 lutego 2024 roku. Oczywiście spółka będzie kontynuowała rozmowy z instytucjami finansowymi w sprawie warunków dalszego finansowania, a ich zakończenie powinno nastąpić przed upływem terminu obowiązywania zawartej Umowy.

Co będzie produkowane w ramach projektu Polimery Police?

Ze względu na unikalne właściwości produktu i zróżnicowany asortyment, nowy produkt - gryfilen znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym.
Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność), jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi gospodarki, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy też budowlanym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński