Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police. Koreański wykonawca chce dłuższego terminu prac i prawie 40 mln euro

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Opóźnienie zakładu Polimery Police. Hyundai Engineering chce dodatkową zapłatę
Opóźnienie zakładu Polimery Police. Hyundai Engineering chce dodatkową zapłatę Grupa Azoty
Hyundai Engineering Co. złożył propozycję zmiany (ang. Change Proposal) do umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police. Propozycja zmiany dotyczy przedłużenia terminu zakończenia projektu Polimery Police o dodatkowe 95 dni oraz zwiększenia wynagrodzenia dla Generalnego Wykonawcy o kwotę 39 772 455 euro. Grupa Azoty Polyolefins - spółka odpowiedzialną za realizację projektu - analizuje złożony wniosek.

GAP podaje, że generalny wykonawca jako podstawę do wystąpienia o wydłużenie czasu realizacji projektu o kolejne 95 dni i zwiększenie wynagrodzenia wskazuje zdarzenia, do których doszło na przełomie 2023 i 2024 roku.

- W ocenie Generalnego Wykonawcy zdarzenia te skutkowały brakiem możliwości przeprowadzenia etapu uruchomienia instalacji, w celu osiągnięcia zakładanych paramentów gwarantowanych instalacji, a tym samym zakończenia prac w projekcie - podaje Grupa Azoty.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy poślizg na inwestycji. Jeszcze w ubiegłym roku generalny wykonawca poinformował GAP o opóźnieniu w zakończeniu projektu o 166 dni, licząc od 31 sierpnia 2023 roku.

- W ocenie wykonawcy powodem złożenia propozycji zmiany dotyczącej przedłużenia czasu trwania projektu są zdarzenia kwalifikowane jako siła wyższa (m.in. skutki wywołane pandemią Covid-19). Wówczas powodem złożenia propozycji zmiany dotyczącej przedłużenia czasu trwania projektu były zdarzenia kwalifikowane jako siła wyższa (m.in. skutki wywołane pandemią Covid-19).

Zgodnie z kontraktem EPC w formule „pod klucz”, to Generalny Wykonawca jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich prac na każdym etapie projektu, takich jak uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch.

Grupa Azoty Polyolefins otrzymała wraz z pismem obszerny komplet dokumentacji, która poddana zostanie analizie i weryfikacji jej zasadności w świetle postanowień Umowy EPC, zgodnie z procedurą przewidzianą w Umowie EPC, oraz innych umów łączących Spółkę z Generalnym Wykonawcą, a także okoliczności faktycznych.

Nowa kombinat prowadzi już produkcję polipropylenu i propylenu w trybie ciągłym. Na instalacji do produkcji polipropylenu zostało wykonane po raz pierwszy w historii projektu tzw. „przejście” w trakcie produkcji między różnymi rodzajami gatunków homopolimeru.

W dniu 1 lutego br. z sukcesem przeprowadzony został kilkugodzinny test projektowej maksymalnej wydajności instalacji do produkcji polipropylenu. Potwierdza to gotowość do późniejszego Testu Parametrów Gwarantowanych dla instalacji PP.

Na terenie Morskiego Terminala Gazowego w Policach została przeprowadzona próba podgrzewacza etylenu do instalacji PP do produkcji polipropylenu. Poprawność przeprowadzonych prac potwierdziła możliwość przesyłu wymaganej ilości etylenu do produkcji docelowego portfolio kopolimerów. W tym samym czasie potwierdzono również wydajność kompresora etylenu na instalacji PP, który pracował po raz pierwszy na docelowym medium.

Kopolimery wykorzystywane są w produkcji m.in. wysoko transparentnych cienkościennych opakowań, opakowań produktów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego oraz artykułów sportowych i rekreacyjnych.

W styczniu br. kompleks Polimery Police po raz pierwszy zasilił instalację amoniaku Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” wodorem z własnej produkcji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński