Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police wstrzymały produkcję. Trwa przegląd instalacji

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Gryfilen produkowany w Policach znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym
Gryfilen produkowany w Policach znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym Archiwum/Andrzej Szkocki
Na cztery tygodnie, w kontrolowany sposób, zatrzymana została instalacja w nowym kompleksie chemicznym w Policach, będącym częścią Grupy Azoty. To czas na obowiązkowy przegląd.

- Pierwsza próbna partia produkcyjna została wyprodukowana na instalacji polipropylenu w czerwcu bieżącego roku. Od tego czasu wyprodukowane zostało ponad 12 tysięcy ton propylenu oraz około 12 tysięcy ton polipropylenu pod marką Gryfilen. Wyprodukowany polipropylen sprzedawany jest klientom bezpośrednim oraz w ramach zawartych umów z dystrybutorami - informuje Kinga Wełyczko z Grupy Azoty Polyolefins, spółki celowej realizującej inwestycję Polimery Police. - 8 listopada 2023 roku została kontrolowanie zatrzymana cała instalacja na okres około 4 tygodni, w celu wykonania obowiązkowego przeglądu, który pozwoli na usunięcie zidentyfikowanych podczas rozruchów technologicznych usterek. Po tym czasie instalacja zostanie ponownie uruchomiona w celu rozpoczęcia produkcji ciągłej. Kolejna dostawa drogą morską surowca propanu jest zaplanowana na pierwszy tydzień grudnia bieżącego roku.

Jak podaje spółka, ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w projekcie Polimery Police na 19 listopada 2023 r. wynosił 99,85 procent. Przez ogólny postęp rzeczowy prac należy rozumieć: uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch. Przypomnijmy, że zakończenie prac budowlano montażowych instalacji w projekcie Polimery Police przypadło na 31 stycznia 2023 r., a 28 lutego 2023 roku projekt osiągnął status gotowości do uruchomienia.

Generalny Wykonawca projektu Hyundai Engineering Co., Ltd. poinformował GAP o opóźnieniu w zakończeniu projektu o 166 dni, licząc od 31 sierpnia 2023 roku.

- W ocenie wykonawcy powodem złożenia propozycji zmiany dotyczącej przedłużenia czasu trwania projektu są zdarzenia kwalifikowane jako siła wyższa (m.in. skutki wywołane pandemią Covid-19). Spółka przystąpiła do szczegółowej analizy uzasadnienia żądania oraz opisu zdarzeń kwalifikowanych przez wykonawcę jako siła wyższa, przy czym z uwagi na obszerność przedłożonej dokumentacji oraz złożoność zagadnień objętych propozycją zmiany, trudno jest w tym momencie ocenić, jak długo potrwa analiza przedmiotowej propozycji zmiany - tłumaczy Kinga Wełyczko.

Krótko o inwestycji

Całkowita powierzchnia zakładu w przybliżeniu wynosi 51 ha. Tyle zajmuje 71 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński