MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police wstrzymały produkcję. Trwa przegląd instalacji

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Gryfilen produkowany w Policach znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym
Gryfilen produkowany w Policach znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym Archiwum/Andrzej Szkocki
Na cztery tygodnie, w kontrolowany sposób, zatrzymana została instalacja w nowym kompleksie chemicznym w Policach, będącym częścią Grupy Azoty. To czas na obowiązkowy przegląd.

- Pierwsza próbna partia produkcyjna została wyprodukowana na instalacji polipropylenu w czerwcu bieżącego roku. Od tego czasu wyprodukowane zostało ponad 12 tysięcy ton propylenu oraz około 12 tysięcy ton polipropylenu pod marką Gryfilen. Wyprodukowany polipropylen sprzedawany jest klientom bezpośrednim oraz w ramach zawartych umów z dystrybutorami - informuje Kinga Wełyczko z Grupy Azoty Polyolefins, spółki celowej realizującej inwestycję Polimery Police. - 8 listopada 2023 roku została kontrolowanie zatrzymana cała instalacja na okres około 4 tygodni, w celu wykonania obowiązkowego przeglądu, który pozwoli na usunięcie zidentyfikowanych podczas rozruchów technologicznych usterek. Po tym czasie instalacja zostanie ponownie uruchomiona w celu rozpoczęcia produkcji ciągłej. Kolejna dostawa drogą morską surowca propanu jest zaplanowana na pierwszy tydzień grudnia bieżącego roku.

Jak podaje spółka, ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w projekcie Polimery Police na 19 listopada 2023 r. wynosił 99,85 procent. Przez ogólny postęp rzeczowy prac należy rozumieć: uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch. Przypomnijmy, że zakończenie prac budowlano montażowych instalacji w projekcie Polimery Police przypadło na 31 stycznia 2023 r., a 28 lutego 2023 roku projekt osiągnął status gotowości do uruchomienia.

Generalny Wykonawca projektu Hyundai Engineering Co., Ltd. poinformował GAP o opóźnieniu w zakończeniu projektu o 166 dni, licząc od 31 sierpnia 2023 roku.

- W ocenie wykonawcy powodem złożenia propozycji zmiany dotyczącej przedłużenia czasu trwania projektu są zdarzenia kwalifikowane jako siła wyższa (m.in. skutki wywołane pandemią Covid-19). Spółka przystąpiła do szczegółowej analizy uzasadnienia żądania oraz opisu zdarzeń kwalifikowanych przez wykonawcę jako siła wyższa, przy czym z uwagi na obszerność przedłożonej dokumentacji oraz złożoność zagadnień objętych propozycją zmiany, trudno jest w tym momencie ocenić, jak długo potrwa analiza przedmiotowej propozycji zmiany - tłumaczy Kinga Wełyczko.

Krótko o inwestycji

Całkowita powierzchnia zakładu w przybliżeniu wynosi 51 ha. Tyle zajmuje 71 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński