MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Teatru Polskiego w Szczecinie zachwyca. Zobaczcie jak wyglądają wnętrza

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Teatr Polski po przebudowie będzie miał 5 scen. Oficjalne otwarcie już w sierpniu. Sprzedaż biletów ruszyła w sobotę 15 lipca.
Teatr Polski po przebudowie będzie miał 5 scen. Oficjalne otwarcie już w sierpniu. Sprzedaż biletów ruszyła w sobotę 15 lipca. Andrzej Szkocki
6 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie Teatru Polskiego po modernizacji. Teraz będzie miał 5 scen, na których w najbliższym czasie zaprezentuje 12 premier.

Teatr Polski po przebudowie będzie miał 5 scen:

  • Scena Włoska - pudełkowa, z orkiestronem, platformą obrotową, nagłośnieniem. Zostanie wykorzystana do produkcji spektakli muzycznych, musicali, wielkich inscenizacji, a nawet przedstawień w 3D, ponieważ jest też bardzo głęboka.
  • Scena Szekspirowska - z bardzo dużymi możliwościami technologicznymi i amfiteatralnie zaprojektowaną widownią, zasiadającą na trzech poziomach: parterze i dwóch piętrach balkonów, architektonicznie nawiązuje do sceny elżbietańskiej londyńskiego Teatru Globe. Posłuży do wystawiania wielkiej klasyki polskiej i europejskiej.
  • Scena Kameralna - jest najmniejszą sceną w nowej części teatru, z widownią, którą można różnie zaaranżować, ona też ma nowoczesne wyposażenie.
  • Scena im. Jana Banuchy - klasyczna, pudełkowa. Jej patronem jest scenograf i kostiumograf, który swój talent związał ze Szczecinem, a uważany jest za jednego z najwybitniejszych scenografów polskich XX wieku. Jak podają autorzy internetowej Encyklopedii Teatru Polskiego, Jan Banucha stworzył dekoracje i kostiumy do ponad 600 spektakli, przede wszystkim dramatycznych. Współpracował także z Telewizją Polską, zaprojektował scenografię i kostiumy do 125 przedstawień Teatru Telewizji oraz filmów, m.in. Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy i Andrzeja Kondratiuka.
  • Klub Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego - scena kabaretowa, która na początku tego roku obchodziła swoje XXVI urodziny. Spektakle na tej scenie nawiązują klimatem zarówno do francuskich kabaretów literackich, jak też twórczości artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami czy najlepszych polskich kabaretów sprzed kilku dekad.

Nowy sezon w Teatrze Polskim w Szczecinie

Nowy sezon artystyczny rozpocznie się spektaklem pt. „Magia obłoków” (scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz). To przedstawienie muzyczne oparte na twórczości Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Spektakl pt. „Magia obłoków” zostanie zaprezentowany na Scenie Włoskiej: 3, 4, 5, 6 sierpnia, a potem 17, 18, 19 i 20 sierpnia. 6 sierpnia odbędzie się premiera tego przedstawienia podczas uroczystego otwarcia. W tym dniu zaplanowany jest również wernisaż wystawy: „Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie”.

Na 26 sierpnia zaplanowana jest także - na Scenie im. Jana Banuchy - kolejna premiera: „Komedianci” (reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, reżyseria świateł: Mikołaj Grabowski). Przedstawienie zostanie też zagrane 24, 25, 27, 30 i 31 sierpnia.
Działalności Sceny Szekspirowskiej koncert inspirowany sonetami Williama Szekspira „Wolny przekład z Szekspira, czyli miłość przez wieki się nie zmienia”. Autorem muzyki i scenariusza koncertu jest Grzegorz Turnau. Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 sierpnia. Podczas koncertu wystąpią: Grzegorz Turnau z zespołem w składzie: Leszek Szczerba, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad, a także solistki i soliści: Dobrawa Czocher, Dorota Miśkiewicz, Sylwia Różycka, Aga Zaryan, Marek Kondrat, Krzysztof Baranowski, Aleksander Różanek oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

W sierpniu będzie można zobaczyć także spektakl pt. „My Way” warszawskiego Teatru Polonia (tekst, koncepcja, reżyseria i wykonanie: Krystyna Janda) to przedstawienie przygotowane przez Krystynę Jandę z okazji 70. urodzin tej wybitnej aktorki. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och-Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 sierpnia na Scenie Włoskiej.

Warto zarezerwować sobie czas

Ostatnim sierpniowym wydarzeniem będzie monodram pt. „Dzienniki według Witolda Gombrowicza” (adaptacja, reżyseria i wykonanie: Mikołaj Grabowski). Wydarzenie zaplanowane jest 19 i 20 sierpnia na Scenie Kameralnej. To dzieło, które od ponad półwiecza nie straciło na aktualności.

16 września na Scenie Szekspirowskiej odbędzie premiera spektaklu pt. „Iwona księżniczka Burgunda” w reżyserii Grzegorza Brala. Przedstawienie będzie też grane 14, 15, 17, 22, 23, 24, 29 i 30 września.

Drugą premierą września będzie: „Bukartyk – fatalny przykład dla młodzieży”. Premierowo spektakl zostanie zaprezentowany 24 września na Scenie im. Jana Banuchy. Inne terminy tego przedstawienia: 23, 26, 27, 28, 29 i 30 września.

Rozbudowa Teatru Polskiego została zrealizowana w oparciu o projekt Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą była firma BUDIMEX S.A.

Koszt to 200 mln zł, z czego 50 mln zł to rewitalizacja starej części i 150 mln zł to budowa nowej części wraz z wyposażeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński