Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Gryfy Zachodniopomorskie dla aktorów Teatru Polskiego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Adam Dzieciniak, Michał Janicki i Sławomir Kołakowski otrzymali Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego
Adam Dzieciniak, Michał Janicki i Sławomir Kołakowski otrzymali Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego Mat. prasowe / Włodzimierz Piątek
Adam Dzieciniak, Michał Janicki i Sławomir Kołakowski otrzymali w sobotę (24 lutego), podczas gali XXVII Urodzin Czarnego Kota Rudego, złote Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego.

Odznaczenie przyznano również Mirosławowi Kupcowi, który z powodu choroby nie mógł się pojawić na uroczystości.

Natomiast Wiesław Łągiewka od wielu lat już posiada takie złote odznaczenie, dlatego został doceniony nagrodą specjalną: pięknym dzwonem oraz "laurką", w której wymienieni powyżej aktorzy, wraz z dyrektorem Adamem Opatowiczem, podarowali mu kolejnego, choć symbolicznego Złotego Gryfa.

Adam Dzieciniak jest aktorem Teatru Polskiego od roku 1987. Związany z Czarnym Kotem Rudym – teatralną Sceną Kabaretową.
Absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Zadebiutował w roku 1979 rolą Koziołka w spektaklu „Alarm za kulisami” w Teatrze Lalki „Tęcza” w Słupsku, w reżyserii Zofii Miklińskiej. Aktor zawodowo związany z teatrami: Dramatycznym w Słupsku, Dramatycznym w Elblągu, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze oraz Teatrem Kameralnym w Szczecinie.

Michał Janicki w Teatrze Polskim w Szczecinie pracuje od 1992 roku. Na tej scenie zadebiutował jako Gustaw w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry (za tę rolę otrzymał nagrodę publiczności dla najsympatyczniejszego aktora tego spektaklu). Jest współzałożycielem oraz dyrektorem artystycznym szczecińskiego Teatru Kameralnego. Na scenie tej nie tylko występuje, ale też reżyseruje oraz zajmuje się organizacją międzynarodowego festiwalu muzyki teatralnej Euromusicdrama. Aktor incydentalnie współpracuje z Teatrem Polskiego Radia w Warszawie.

Sławomir Kołakowski w Teatrze Polskim w Szczecinie zadebiutował rolą Flote w „Czerwonych nosach” Petera Barnesa w 1993 r.
W sezonie 1994/95 został nominowany do nagrody Bursztynowego Pierścienia za rolę Pana w jednoaktówce A. Fredry „Świeczka zgasła”. Znany szczecińskiej publiczności z interesujących ról w spektaklach „Peer Gynt” H. Ibsena (Peer Gynt), „Curikow” M. Kuroczkina (Curikow) czy „Ślub” W. Gombrowicza (Henryk). W aktualnym repertuarze można go zobaczyć w brawurowej roli Larry’ego w „Kogucie w rosole” S. Jokica,bardzo dobrze ocenionej przez krytykę roli Ojca w „Romeo i Julii” W. Szekspira, tragicznej postaci Leonarda w „Wieczorze w teatrze” F.G. Lorci, tragikomicznej Iwrońskiego w „Pijakach” F. Bohomolca, musicalu Andrzeja Zaorskiego, "Zamek z piasku" jako Tolo oraz w spektaklu ,,Tartuffe albo szalbierz w roli Tartuffa.

Mirosław Kupiec jest aktorem Teatru Polskiego od 1995 roku. Związany również z Czarnym Kotem Rudym – teatralną Sceną Kabaretową. W Teatrze Polskim aktor podjął się, poza pracą sceniczną, również działalności dydaktyczno - edukacyjnej, za co otrzymał w Warszawie nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej w konkursie „Bliżej Teatru”. Aktor również przez ćwierć wieku wprowadzał - grupy dzieci, młodzieży i dorosłych - w tajniki sceny i zakulisowe tajemnice teatru, za co został uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego PRO ARTE (w 2022 roku). Organizował także spotkania, po spektaklach, ze znanymi aktorami dużych ośrodków teatralnych.

Odznaczenia zostały wręczone przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński