MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w Szczecinie. Sprawdź najciekawsze wydarzenia kulturalne

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych weekendu
Przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych weekendu mat. prasowe
W ten weekend wiele instytucji kieruje swoją ofertę szczególnie w kierunku kobiet, ale nie zabraknie wydarzeń, które zainteresują również panów, a na wiele można się wybrać razem.

"Dobry piesek" - Teatr Współczesny w Szczecinie

Zapraszamy do Klubu Miłośników Psów. To zbiorowość odrobinę sekciarska, rozczarowana własnym gatunkiem, która stara się odrzucić ludzkie zachowania. Jej członkowie i członkinie próbują zrozumieć psi język i spojrzeć na rzeczywistość psimi oczami (a raczej nozdrzami).

8, 9, 10 marca, godz. 19.00

"Molière, czyli zmowa świętoszków" - Teatr Polski w Szczecinie

Fabuła dramatu Michaiła Bułhakowa osnuta jest wokół ostatnich lat życia Moliera. Oto Paryż, druga połowa XVII wieku. Molier za wszelką cenę chce wystawić swoją sztukę pt. „Świętoszek”, tekst jak na tamte bardzo skandaliczny, bo atakujący bigoterię i religijność na pokaz. Dlatego przeciwko pisarzowi występują dostojnicy kościelni, a arcybiskup Paryża różnymi sposobami próbuje pozbawić go łask króla.

8, 9, 10 marca, godz. 19.00

"Kora - dziecko słońca" Teatr Polski w Szczecinie

Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show - biznesie. W tytułowej roli występuje w spektaklu Adrianna Szymańska, a na scenie partnerują jej będą muzycy: Krzysztof Baranowski i Łukasz Wons.

8, 9, 10 marca, godz. 19.00

"Komedianci" Teatr Polski w Szczecinie

Mikołaj Grabowski to specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera. Jego „Komedianci” ("Próby", "Scenariusz dla trzech aktorów", "Kwartet dla czterech aktorów") to swoisty „teatr w teatrze” oraz pretekst do refleksji na temat znaczenia sztuki w życiu człowieka: „Teatr nie jest po to, by opowiadać o tym, co zdarzyło się naprawdę. O tym, co zdarzyło się naprawdę opowie najlepiej samo wydarzenie. Teatr jest po to, aby opowiedzieć prawdę o teatrze, o możliwościach człowieka, który stworzył teatr, który ten teatr ciągle tworzy i zmienia, który żyje w teatrze, dla teatru, z powodu teatru” – rozważa jedna z postaci spektaklu.

9, 10 marca, godz. 16.00

"Dzieci z dworca Zoo" - Opera na Zamku w Szczecinie

Opera na Zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na weekend na wznowienie nagradzanego spektaklu baletowego „Dzieci z dworca ZOO” w choreografii i reżyserii Roberta Glumbka, opartego na wstrząsającej autobiografii z sugestywną muzyką ikony rocka Davida Bowiego.

8 marca, godz. 10.00, 13:00, 9 marca, godz. 19:00

"Zuzu i Lulu" - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Kilka prostych dźwięków może przenieść nas w zupełnie inny świat... Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka! Zuzu i Lulu to przyjaźnie nastawione do rzeczywistości lalki, które chcą Was zabrać w świat swoich niezwykłych przygód.

9 marca, godz. 15.00, 10 marca, godz. 11.00, 12.30

"Motyla noga!" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Zuza najbardziej na świecie pragnie dorosnąć. Stać się piękna, kolorowa i oglądać świat z góry. Tylko jak tego dokonać, skoro wszystkie desperackie próby przemiany w motyla spaliły na panewce? Mówią, że to kwestia czasu, ale czekanie wcale nie jest łatwe, szczególnie jeśli jest się małą, pokraczną gąsienicą. Ale czy przypadkiem czas nie płynie szybciej, kiedy ma się przy boku przyjaciela? W dodatku tak osobliwego jak Ziuta, żuk gnojowy, który nie rozstaje się ze swoją kulką kupy?

8 marca, godz. 10.00

"Raz gdy chciałem być" Teatr Kameralny w Szczecinie

Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.

7 marca, godz. 17:00

"Piotr Anderszewski | Sinfonia Varsovia" Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie

Nie tylko Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie obchodzi w tym sezonie swój jubileusz 75 lat istnienia, swoje 40-lecie obchodzi także jedna z najlepszych orkiestr w kraju – Sinfonia Varsovia. I to ona właśnie towarzyszyć będzie na scenie jednemu z najbardziej cenionych pianistów na świecie, który tego wieczoru pojawi się w naszej złotej sali, by wykonać dwa wspaniałe koncerty fortepianowe. A mowa nie o kim innym, jak o samym Piotrze Anderszewskim.

8 marca, godz. 19.00

Giełda winyli w Galerii Turzyn

Już w najbliższą sobotę – 9 marca, w Galerii Turzyn po raz kolejny odbędzie się giełda płyt winylowych. Na stoiskach jak zwykle czekać będą niezwykłe okazje i prawdziwe muzyczne perełki. Ceny płyt zaczynają się już od 5 złotych! Tradycyjnie giełda organizowana jest wspólnie ze sklepem 33’45” recordstore, co gwarantuje szeroką gamę longplayów, singli czy „dziesiątek” oraz przeróżne muzyczne gatunki – od ostrego rocka, przez melodyjny pop, po klimatyczny jazz czy hipnotyzującą elektronikę!

Spacer śladem kobiet

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zapraszają na spacer, który poprowadzi dr hab. prof. US Agnieszka Szudarek. W swoich badaniach zajmuje się m.in. ruchami kobiecymi przełomie XIX i XX wieku w Prusach, ze szczególnym uwzględnieniem Prowincji Pomorskiej oraz sytuacji pod zaborem pruskim. Autorka szeregu publikacji z zakresu historii kobiet, w tym dotyczących działalności stowarzyszeń kobiecych w Szczecinie, ale także sytuacji szlachcianek pomorskich w XIX wieku. Pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Członkini Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, współpracowniczka Instytutu Studiów Kobiecych w Białymstoku. „W poszukiwaniu śladów szczecińskich emancypantek z przełomu XIX i XX wieku, czyli spacer pod różową parasolką” rusza 9 marca (sobota) o godz. 11.00 przy wejściu do Parku im. Żeromskiego od ul. Malczewskiego (naprzeciwko ul. Jana Kazimierza). Udział bezpłatny.

Jakub Kuszlik w Willi Lentza

W sobotę (9 marca 2024 roku) odbędzie się trzeci recital chopinowski organizowany w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE. Gwiazdą wieczoru będzie Jakub Kuszlik – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (klasa prof. Katarzyny Popowej-Zydroń), laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym decyzją Jury muzyk uplasował się na czwartym miejscu i zdobył Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zdobył II nagrodę (2016 rok), a w roku 2017 znalazł się w grupie półfinalistów Konkursu Beethovena w Bonn.

Weekend Kobiet na Zamku

Tegoroczne święto kobiet trwać będzie na Zamku aż kilka dni. Zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, między innymi wystawę fotografii, seanse filmowe oraz spotkania z niezwykłymi kobietami. Zamkowy Weekend Kobiet rozpocznie wystawa „Kobieta…” ukazująca ich różne oblicza, piękno, siłę oraz indywidualne historie uchwycone w obiektywie fotografów, członków Fotoklubu Zamek. Wernisaż odbędzie się w czwartek 7 marca o godz. 18:00.

Być Kobietą – dwa dni spotkań przy kawie

Z okazji Dnia Kobiet w dniach 8 i 11 marca biblioteka wypełni się żeńską energią i pozwoli uczestniczkom poczuć się bezpiecznie. Zaplanowanych zostało kilka interesujących i inspirujących spotkań podkreślających piękno i ważność każdej Kobiety niezależnie od wieku. Wszystkie wydarzenia odbędą się w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Wstęp wolny.

8 marca

  • Godz. 17:00 – spotkanie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Amazonek „Agata”, które opowiedzą w jaki sposób samodzielnie badać piersi.
  • Godz. 18:00 – performatywne spotkanie z Beatą Zuzanną Borawską, która w tym szczególnym dniu opowie o sile kobiecej opowieści, idei kręgu Kobiet, doświadczeniu pracy ze słowem, a także przeczyta kilka inspirujących fragmentów książek z nurtu herstory.

Dwóch czołowych niemieckich artystów w TRAFO!

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na Artist Talk – spotkanie z artystami wokół wystawy „Freedom to Freedom” w sobotę, 9 marca 2024 r. o 18:00.

W spotkaniu, oprócz Jonathana Meese i Michała Jankowskiego, weźmie udział jeden z czołowych niemieckich twórców swojego pokolenia, Daniel Richter. Rozmowę z artystami poprowadzi Michał Markiewicz, który wraz z Dagmar Schmengler kuratoruje wystawę w szczecińskiej galerii. Dyskusja w języku angielskim będzie tłumaczona na polski. Po spotkaniu z artystami wystąpi Hubert Kostkiewicz (The Kurws), który zagra solową improwizację na gitarze oraz DJ set.

„Naprawdę jaka jesteś… portret kobiety w poezji”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Grupa Poetycka „Ars Poetica” oraz aktorzy Teatru Janusza z Domu Kultury „13 Muz” zapraszają na program artystyczny składający się z wierszy autorskich członków grupy oraz wierszy wybranych poetów. W programie usłyszymy także piosenki o kobietach i dedykowane kobietom.

8.03.2024 piątek g. 18:00, 13 Muz

Tańczące Eurydyki w 13 Muzach

Alicja Krutysza – absolwentka wydziału wokalnego na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Gdyńskiej Szkoły Artystycznej w Gdyni, specjalność: śpiew rozrywkowy.

9.03.2024 sobota g. 18:00, 13 Muz

XX Jubileuszowe Prezentacje Taneczne "A teraz MY"

8 marca w Netto Arenie odbędą się XX Jubileuszowe Prezentacje Taneczne "A teraz MY". W trakcie wydarzenia na scenie zaprezentują się 54 zespoły - 738 uczestników, w tym 33 osoby z niepełnosprawnościami.

Mnóstwo atrakcji na Dzień Kobiet w MCN

Morskie Centrum Nauki przygotowało na 8 marca wyjątkowy program. Wszystkie Panie, z okazji ich święta, mają tego dnia wstęp bezpłatny. Dyrektor Witold Jabłoński będzie witał kwiatami, a pracownicy MCN zadbają o to, aby odwiedzającym Morskie Centrum Nauki tego szczególnego dnia nie brakowało atrakcji. Będą pokazy, występy artystyczne i wykłady ekspertów, którzy podzielą się wiedzą i poradami na temat zdrowia i urody.

Wszystkie atrakcje w Morskim Centrum Nauki w Dniu Kobiet od godz. 9:00 do 20:00.

Szymanowski w Willi Lentza

W piątek (8.03.2024, godz. 19:00) wystąpi w Willi Lentza duet DWÓCHGŁOS. Tworzą go Michał Pepol – wiolonczelista i Bartek Wąsik – pianista. Instrumentaliści przedstawią w Szczecinie przekrojowy program, na który złożą się utwory tworzone przez Karola Szymanowskiego, zaliczanego obok Fryderyka Chopina do najwybitniejszych polskich kompozytorów wszechczasów.

8 marca, godz. 19, Willa Lentza.

TEATR NA GRANICY - Warsztaty filmowe z Elwirą Niewierą i Piotrem Rosołowskim

Twórcy podczas warsztatów przybliżą uczestnikom wybrane elementy z przebiegu własnej pracy nad filmem „Syndrom Hamleta”. Będzie można poznać ich autorskie metody działania. Obszarem, który uczestnicy warsztatów wspólnie z twórcami, będą poddawać namysłowi, jest praca z bohaterami oraz tworzenie scenariusza do wybranych scen z uwzględnieniem prowadzenia kamery.
Warsztatom towarzyszy projekcja filmu "Syndrom Hamleta" oraz spotkanie.

8 marca, godz. 16, Teatr Kana.

Koncert Muzyki Świata - Od Operetki po Hity Muzyki Estradowej

Koncert Muzyki Świata ! To kolejny z serii koncertów pod hasłem od Operetki po Hity Muzyki Estradowej. W tę Muzyczną podróż zabierze Nas wyjątkowa, 10 osobowa grupa muzyków i solistów pochodząca z różnych krajów Europy. Wyjątkowe aranże , nieznane dotąd wersje znanych i uwielbianych utworów usłyszymy i zobaczymy na żywo.

9 marca, godz. 19.00, Netto Arena.

Czardasz na obcasach

Na Dzień Kobiet koncert pełen uwielbianych od lat węgierskich szlagierów klasyki, porywających swym ognistym temperamentem i kojących nostalgią. Demon skrzypiec Sandor Javorkai wraz z orkiestrą Baltic Neopolis zaprezentuje repertuar nawiązujący do kultury romskiej, rumuńskiej, czy węgierskiej, ze słynnym czardaszem na czele.

9 marca, godz. 19.00, Pałac Ziemstwa Pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński