Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysunki Andrzeja Mleczki można oglądać we foyer Teatru Polskiego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wystawa prac Andrzeja Mleczki w Teatrze Polskim
Wystawa prac Andrzeja Mleczki w Teatrze Polskim Andrzej Szkocki
Około 60 rysunków o tematyce teatralnej, autorstwa Mistrza - Andrzeja Mleczki, można oglądać w Teatrze Polskim. To nowa wystawa we foyer.

Wystawę można bezpłatnie obejrzeć na poziomie -3 teatru, przy wejściach na Scenę Włoską i Scenę Kameralną: na godzinę przed spektaklami.

Andrzej Mleczko urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. W latach 1966 -1974 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. zadebiutował na łamach krakowskiego dwutygodnika "Student". Rozpoczął stałą współpracę z czołowymi czasopismami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował dotychczas ponad 25 000 swoich grafik i rysunków. W swojej twórczości przedstawia w ironicznej formie problemy obyczajowe i polityczne, którymi żyje Polska i świat. Obecnie jego rysunkowe komentarze ukazują się regularnie w tygodniku "Polityka". Oprócz rysunku satyrycznego zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, malarstwem i sporadycznie scenografią.

Od 1975 do 1980 roku był zatrudniony jako konsultant programowy do spraw plastyki w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Od 1980 do 1992 w tym samym charakterze w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, a następnie od 1992 do 1993 w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Efektem współpracy z tymi teatrami jest seria kilkuset rysunków o tematyce teatralnej, których niewielką część można obejrzeć na wystawie w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Przez kilka lat współpracował również jako plastyk i scenograf z poznańskim Kabaretem TEY i Kabaretem Pod Egidą. W okresie stanu wojennego zrezygnował czasowo z publikacji w oficjalnej prasie i założył w 1982 roku prywatną Galerię Autorską przy ulicy Św. Jana 14 w Krakowie. Galeria miała być tylko krótkotrwałym eksperymentem, ale w związku z ciągłym zainteresowaniem działa do dnia dzisiejszego. W Galerii znajdują się najnowsze oraz archiwalne rysunki prezentowane w formie oryginałów, plakatów, różnorodnych wydawnictw i gadżetów. Goście mogą liczyć na spotkanie z rysownikiem i otrzymanie autografu z osobistą dedykacją. Przez lata Galeria wrosła w krajobraz kulturalny miasta i jest opisywana często w zagranicznych przewodnikach po Krakowie.

Twórczość artysty była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i 30 za granicą. Dotychczas zbiory jego prac ukazały się w 53 książkach i albumach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński